Přeskočit na obsah

Nemocnice mají nulový nárůst příjmů už několik let

Návrh úhradové vyhlášky, který ministerstvo představilo v půlce září, je obtížně přijatelný jak pro ambulantní specialisty, tak pro nemocnice. Původní verze návrhu předpokládala, že ambulantním specialistům narostou úhrady o 1 procento. Ambulance si nakonec dokázali  minulá týden na jednání vyjednat, aby se příští rok zvýšily úhrady ze zdravotního pojištění podobně jako nemocnicím. Praktici a specialisté by tak mohli místo původně navrhovaného přidání peněz o procento dostat víc zhruba o 2,5 či tři procenta.

Ve středu mají o úhardové vyhlášce jednat také nemocnice. "Skutečným problémem je, že vládou slíbené a nařízené 5 % zvýšení platů spotřebuje celé 2,5 % navýšení. Znamená to pro nemocnice ve skutečnosti nulový nárůst a to již několikátý rok za sebou," uvedli JUDr. Jana Popovičová a Dr. Stanislav Fiala, Asociace českých a moravských nemocnic.

Ministr zdravotnictví přislíbil ambulantním specialistům zvýšení úhrad o 2,5 – 3 % proti současnému návrhu vyhlášky. Jim přitom nikdo nenařizuje dát celé navýšení na platy. Nemocnice budou ve středu také jednat o vyhlášce s ministrem. "Doufáme, že bude stejně vstřícný. Například nemocnice mají také ambulance, které poskytují 1/3 celé ambulantní péče ČR a navíc veškeré pohotovostní služby. Doufáme, že i jim bude navýšena úhrada o 2,5 – 3 %, nikoliv 2,5 % limitována jako horní hranice úhrady, pokud se jí podaří dosáhnout, jak tomu je v dosavadním návrhu vyhlášky," říká vedení AČMN.

Rozdíly v úhradách se prohlubují

Podle Asociace českých a moravských nemocnice je rozevírání nůžek mezi úhradami menším a velkým nemocnicím stále výraznější.

"Je způsobeno pokračující koncentrací nejen vysoce specializované, ale i na ni navazující péče do center v největších nemocnicích a s tím souvisejícím přesunem finančních prostředků. Stále se zmenšuje rozsah péče, který regionální nemocnice mohou poskytovat a která je jim placena. Příčinou je i úhradový systém, který stimuluje výkon nemocnic jako podmínku úhrady. Například návrh úhradové vyhlášky na rok 2016 zvyšuje objem péče, kterou nemocnice musí poskytnout z 96 na 98 % roku 2014. Poskytnout 2 % péče navíc je pro menší nemocnice problém. Nejen ve zvýšení nákladů při fakticky stejných úhradách, odečteme-li 2,5 % zvýšení na platy. Toto navýšení péče i nákladů zůstane nezaplaceno, ale celý objem péče včetně té nezaplacené se stane základnou pro další rok. A to se každý rok opakuje. Jak dlouho toto menší regionální nemocnice mohou vydržet? Proto by regionální nemocnice neměly být nuceny k poskytování stále vyššího objemu péče. Zčásti by měly být placeny za svou nenahraditelnou funkci ve svém území, za to, že jsou v první linii nemocniční péče, že třídí pacienty pro poskytnutí náročnější specializované péče, a že tu základní péči, kterou poskytují, poskytují nejlevněji," míní AČMN.

Jiný názor má Ing. Jaroslava Kunová, předsedkyně Asociace nemocnic České republiky, která sdružuje především velké fakultní nemocnice. Ta se naopak domnívá, že stávající systém je nevýhodný pro velké specializované nemocnice:

"Vysoce nákladné diagnosy, zvláště pak v kardio, onko, trauma centrech jsou hrazeny významně pod výší skutečných nákladů. Toto potvrzují první analýzy oddělení ÚZIS, zabývajících se v rámci projektu Restart DRG srovnáním skutečných nákladů versus současných úhrad přes DRG. Řada problémů menších nemocnic je dána nedostatkem pacientů a tím snížením úhrady z důvodů nesplnění regulačních mechanismů, což u velkých nemocnic nenastává, zde naopak je stále obtížnější ošetřit počet pacientů žádajících jejich kvalitní zdravotní péči v rámci poskytnutých finančních prostředkům zdravotních pojišťoven," uvedl Kunová pro MT.

ivb, www.tribune.cz

 

 

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…