Přeskočit na obsah

Nemocnice má podle soudu odškodnit Romku za nechtěnou sterilizaci

Odškodnění 500.000 korun přiznal ostravský krajský soud třicetileté Romce Ivetě Červeňákové za nechtěnou sterilizaci. Peníze by jí měla vyplatit Městská nemocnice Ostrava. ČTK to řekl Kumar Vishwanathan ze sdružení Vzájemné soužití, který se v Ostravě věnuje romské problematice. Nemocnice se brání tím, že má písemný souhlas pacientky. Případné odvolání k olomouckému vrchnímu soudu ještě zvažuje. Podle právní zástupkyně žalobkyně Michaely Kopalové jde o historicky první případ, kdy soud přiznal odškodné pro ženu, která byla nechtěně sterilizována.

"Vedení Městské nemocnice bere na vědomí informaci o dnešním rozsudku. Jsme toho názoru, že je nutno vyčkat na písemné vyhotovení rozsudku. Pak zvážíme možnost odvolání," řekla ČTK mluvčí zdravotnického zařízení Marie Dlabalová.

Soudce, který se případem zabýval, uvedl, že nemocnice pochybila. Zásah do práv mladé ženy označil za nezvratitelný. Peníze by žena měla dostat za způsobenou fyzickou a psychickou újmu.

Červeňáková sterilizaci prodělala před deseti lety. Tehdy rodila druhé dítě a podruhé císařským řezem. Lékaři a zdravotnický personál ale podle soudu nepostupovali správně a ve zdravotnické dokumentaci chybí doklady o tom, že by matka se sterilizací řádné a podle předpisů souhlasila.

"Nevěděla jsem ani, co to znamená," svěřila se ČTK Červeňáková. V době těsně po porodu byla navíc jednou z obětí ničivých záplav a měla jiné starosti. Řešila spíše existenční problémy, kam se z vyplaveného domu přestěhovat.

Sedm let podle svých slov žila v domnění, že má v těle instalované jen antikoncepční tělísko. Když navštívila lékaře, aby jí ho odstranil, že chce další dítě, dozvěděla se pravdu. Nyní společně s manželem uvažuje o adopci. "Už mám všechny potřebné formuláře. Chtěla bych mít doma chlapečka," svěřila se matka dvou dívek.

Také advokátka poukazuje na řadu nedostatků. "Komise, která o zákroku měla rozhodovat, se sešla až deset dnů po porodu. Chybí i dokument, podle kterého by bylo zřejmé, že klientka věděla o neodstranitelných následcích sterilizace," řekla.

Dlabalová také uvedla, že sterilizace žen v ostravské městské nemocnici prošetřovala komise ministerstva zdravotnictví a rovněž ombudsman. "V pěti případech ženy podaly trestní oznámení na neznámého pachatele. Všechna byla odložena, jelikož nedošlo k trestnímu činu," řekla.

Kauza Červeňákové je druhou kauzou nechtěné sterilizace, kterou ostravský krajský soud řešil. V roce 2005 rozhodl, že se za stejné poškození práv musí vedení nemocnice v Ostravě-Vítkovicích dopisem omluvit tehdy dvaadvacetileté Heleně Ferenčíkové. Také ona podle soudu nebyla před zákrokem dostatečně informována. Soud ale kvůli promlčení zamítl odškodnění milion korun, které Romka požadovala.

"Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu ale už nejde nárok na odškodnění nemajetkové újmy promlčet," řekla Kopalová. Dodala, že naděje na přiznání finanční satisfakce se nyní zvyšují zpětně i pro Ferenčíkovou. "Věřím, že uspějeme, až se případ vrátí zpět před ostravský krajský soud," řekla.

Případů nechtěné sterilizace je v České republice více. "Sama zastupuji tři ženy. Vím celkem o 90 dalších, které se obrátily na veřejného ochránce práv," řekla Kopalová. Podle ní lékaři a zástupci nemocnice ve všech případech argumentují stejně. "Hájí se tím, že třetí porod císařským řezem bývá pro matku značně nebezpečný a postupují v zájmu jejího zdraví," řekla.

V této souvislosti kritizují vládu pracovníci Ligy lidských práv. "Nemá se i přes řadu naléhavých doporučení mezinárodních orgánů při OSN k omluvě a odškodnění všech žen sterilizovaných v době komunismu i v devadesátých letech," uvedla za Ligu Jana Koláčková.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…