Nemocnice láká zahraniční pacienty. Nabízí jim operace
PARDUBICE V nemocnici v nadstandardních pokojích odpočívají po operaci na ortopedii či chirurgii zahraniční pacienti. Desítky úspěšných zákroků u pacientů platících hotově naplnilo nemocniční pokladnu. Tak si to alespoň představuje vedení krajské nemocnice. Špičková pracoviště v zemi už mají s léčením cizinců zkušenosti. Ale například Fakultní nemocnice v Hradci Králové si na to netroufá. Nemocnice chce léčením zahraničních pacientů vylepšit špatné hospodaření .
"Je to možnost zvýšit výnosy mimo zdravotní pojištění. V této chvíli je ale vše ve fázi vyjednávání, takže příliš konkrétní být nemůžu," řekl ředitel pardubické nemocnice Tomáš Gottvald. V nemocnici by se tak mohli léčit zahraniční pacienti na chirurgii či na ortopedii. "Zájem je i o onkologickou léčbu," řekl Gottvald.
Dostat do Pardubic zahraniční pacienty je zajímavá myšlenka, která se zamlouvá i řeckému majiteli Multiscanu Sotiriosovi Zavalianisovi. "Kdyby se k něčemu takovému nemocnice chystala, jsme připraveni," řekl Zavalianis. Jak ale přiznává, dokázat léčit pacienty a dostat je do Pardubic bude náročné. "My jich nyní léčíme kolem deseti," dodal Zavalianis.
Majitel nemocnice, Pardubický kraj, proti nový aktivitám nemocnice nic nemá. "Pokud nemocnice chce tímto způsobem využít své kapacity, my jí v tom bránit nebudeme, není to nic neobvyklého," řekl náměstek hejtmana Roman Línek. V Pardubicích by se mohli léčit pacienti se zlomeninou patních kostí. Lékař zdejší nemocniceMartin Pompach jako první na světě sešrouboval nohu takzvaným kalkaneálním hřebem, který drží pohromadě úlomky zlomené patní kosti. Doba léčení sice zůstává stejná, ale pata je lépe fixovaná a riziko infekce je menší.
Zahraniční klientela využívá soukromých klinik a nemocnic zejména v oblasti estetické chirurgie. Česko se stává také vyhledávanou destinací v kardiologii. O práci našich špičkových kardiologů je zájem v celém světě. "Často se zde informují cizinci z různých zemí na to, zda by jim mohla být u nás provedena operace. Vzhledem k tomu, že většina z nich je ze zemí bývalého Sovětského svazu a zbytku východní Evropy, platby za operace jsou prováděny v hotovosti. Není třeba zastírat, že to je pro kliniku poměrně významný podíl příjmů," uvedla mluvčí Kardiologické kliniky IKEM Pavla Krištofová.
Ročně je na klinice operováno kolem dvaceti cizinců, zájem je prý však daleko vyšší. "Všichni jsou ochotni zaplatit za špičkovou péči, kterou by navíc v jejich zemi často ani získat nemohli. Například v Rusku a na Ukrajině jsou podobná zařízení jen dvě a ta potřeby všech pacientů pokrýt nemohou," řekla mluvčí.
Pokud by pardubická nemocnice skutečně začala zajišťovat zdravotní péči o zahraniční pacienty, byla by jednou z prvních ve východních Čechách. Například Fakultní nemocnice v Hradci Králové se k něčemu takovému nechystá. Na léčbu zahraničních pacientů se necítí být připravená. "Abychom u nás cíleně léčili zahraniční pacienty, na to nemáme podmínky. A to ani právní, ani finanční," řekl mluvčí nemocnice Zdeněk Tušl.
Riziko komplikací a soudních tahanic při případných zdravotních problémech jsou zatím příliš velkými překážkami. "Pokud však cizinec potřebuje akutně lékařskou péči, tak ho samozřejmě ošetříme," dodal Tušl.
Stanislava Králová, s přispěním Martina Ťopka
Zdroj: Mladá fronta Dnes