Přeskočit na obsah

Nemocnice investují miliony do digitalizace rentgenových snímků

Novou technologii si pochvalují lékaři, neboť digitální snímky jsou kvalitnější a na monitoru počítače lze s obrazovými informacemi lépe pracovat.

Na digitální zpracování rentgenových snímků přešla v těchto dnech Nemocnice Prostějov ze skupiny Agel, která do digitalizace investovala šest milionů korun. "Výhodou digitalizace je čas, za který je snímek zpracován a odeslán indikujícímu lékaři, a také zvýšená kvalita obrazu s možností jeho další úpravy. Jde o zkvalitnění a urychlení léčebně-diagnostického postupu," řekl primář radiodiagnostického oddělení prostějovské nemocnice Martin Folprecht.

Nová technologie výrazně usnadňuje práci zdravotnickému personálu. "Výhodou je i to, že snímek je téměř okamžitě k dispozici, lze jej digitálně upravovat a rozesílat na další destinace v síti, což zkracuje celkovou dobu vyšetření. Než pacient dorazí do ordinace, může mít lékař snímek prostudován a může bezprostředně začít s léčbou," podotkl primář ortopedicko-traumatologického oddělení Nemocnice Prostějov Pavel Pilař.

Digitalizovat radiodiagnostického oddělení příští rok plánuje také sesterská nemocnice v Přerově. "Projekt je už nyní podán Olomouckým krajem do Regionálního operačního programu Střední Morava. Stavební investice budou činit 42 milionů korun. Další investice si vyžádá přístrojové vybavení, a to 18 milionů korun," řekla ČTK mluvčí skupiny Agel Hana Szotkowská.

Nemocnice Šternberk, která také patří do seskupení Agel, připravuje digitalizaci radiodiagnostického pracoviště na rok 2015. "Celkové náklady na investici a do přístrojové techniky jsou odhadovány na 12 milionů korun," uvedla Szotkowská.

Fakultní nemocnice v Olomouci (FNOL) lékařské snímky pořizuje a archivuje v digitální podobě už několik let. Do modernizace bezfilmového provozu největší zdravotnické zařízení v kraji před třemi roky s pomocí evropských dotací investovalo zhruba 30 milionů korun.

Lékaři FNOL denně vytvoří několik tisíc nových obrazových dokumentů, které se ukládají do elektronického systému a archivují. Klasické rentgenové snímky na filmové fólii postupně ustoupily do pozadí a nahradilo je digitální snímkování.

Radiodiagnostické pracoviště v roce 2011 digitalizovala také šumperská nemocnice ze skupiny Agel. "Nemocnice tehdy v rámci digitalizace nakoupila také novou přístrojovou techniku za 33 milionů korun, z čehož nejvýznamnější byl nákup nového CT přístroje," uvedla Szotkowská.

Petr Běhal

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…