Nemocnice doplácejí provoz iktových center
Iva BARTOŇOVÁ, redaktorka:
Lidé, které postihla cévní mozková příhoda, musí do specializovaných center. Takové je více než rok staré nařízení ministerstva zdravotnictví
. K návratu do normálního života pomohli specialisté v ostravské fakultní nemocnici i Josefu Blahutovi. Už měsíc po mrtvici mohl odjel rehabilitovat.
Josef BLAHUT, pacient:
Zabolela mě hlava, takové mžitky, a jsem si myslel, že to přejde. Jenomže jsem začal cítit, že mi trne noha i ruka, tak jsem věděl, že to nepřejde.
Péče o jednoho takto nemocného člověka ale vyjde na 100 tisíc korun. Pojišťovny to ale nezohledňují a léčení platí podle počtu pacientů, které nemocnice ošetřily na standardních odděleních v roce 2009.
David ŠKOLOUDÍK, Neurologická klinika FN Ostrava:
Místo nějakých 40 až 50, v současné době 70 až 80 pacientů s iktem měsíčně musíme ošetřit. A peníze, bohužel tedy v paušále jsou jenom pořád na těch 50.
Petra LAMPARTOVÁ, náměstkyně pro ekonomiku, FN Ostrava:
V tuto chvíli vlastně evidujeme jakoby nedoplatky z této péče superspecializované kolem 16 až 17 milionů korun.
Jenom u VZP je to téměř 7 milionů.
Michal VOJÁČEK, VZP Ostrava:
Rozhodně letošním roce nepředpokládám, že by byla jakákoliv péče včetně tedy péče /nesrozumitelné/ vaskulárního centra hrazena nad rámec těch standardních úhradových machanismů.
A příznivější vyhlídky nemají iktová centra ani na příští rok.
Vlastimil SRŠEŇ, mluvčí Ministerstva zdravotnictví ČR:
Rozhodně s nějakým přidáním finančních prostředků vzhledem k ekonomické situaci nemohou počítat. Některé obory jsou finančně podhodnoceny, nicméně některé obory jsou finančně velmi nadhodnoceny. Čili dochází tam k určitému přelivu peněz v rámci zdravotnického zařízení, a to zdravotnické zařízení na tom rozhodně není ztrátno.
Petra LAMPARTOVÁ:
Pokud nedostaneme profinancovanou tady tuto úhradu, musí se to dotknout zase v jiných oblastech, to znamená, že někde jinde budeme muset uspořit.
V Česku postihne cévní mozková příhoda ročně 55 tisíc lidí. Je to nejčastější diagnóza pro odchodu do důchodu a druhá nejčastější příčina smrti. Iva Bartoňová, Česká televize, Ostrava.
-------
zdroj:ČT1
Zdroj: ČT 1