Přeskočit na obsah

Nemocnice do nových pavilonů investují stovky milionů korun

Nemocnice se snaží zvyšovat pohodlí pacientů i zdravotníků. Při modernizaci provozu bývají první na řadě renovace operačních sálů či výstavba nových pavilonů s centrálními operačními sály, které soustřeďují většinu operačních oborů a jsou vybavovány moderní diagnostickou a léčebnou technologií.

Nový čtyřpodlažní pavilon s centrálními operačními sály (COS) dnes otevřeli v Kolíně. Oblastní nemocnici Kolín přišel na téměř 404 milionů korun.

Na stavby potřebných nových nemocničních areálů vynakládají i další zřizovatelé značné finanční částky, výjimkou nejsou ani miliardy. Například předloni v listopadu zahájila brněnská Nemocnice Milosrdných bratří provoz v novém pavilonu akutní medicíny. Stavba objektu, v němž jsou umístěny jednotky intenzivní péče a resuscitace, chirurgické a gynekologické operační sály i centrální sterilizační jednotka, přišla spolu s technickým vybavením na 453 milionů korun. Většinu sumy zaplatilo město, 137 miliony přispěl stát.

Nový pavilon svitavské nemocnice s moderními operačními sály, lůžkovým anesteziologicko-resuscitačním oddělením a zázemím pro zdravotní péči, znamenal investici za téměř 320 milionů korun. Otevřený byl v červenci 2004.

Od poloviny roku 2003 začal sloužit ve Slezské nemocnici v Opavě nový komplex pavilonů s centrálními operačními sály. Stál 700 milionů korun a náklady hradil stát.

Pelhřimovskou nemocnici přišel nový pavilon akutní medicíny na 356,6 milionu korun. Pětipodlažní objekt otevřený v prosinci 2003 slouží pro nukleární medicínu, chirurgickou a ortopedickou ambulanci, urgentní příjem. Vedle anesteziologicko-resuscitačního oddělení je tu i řada operačních sálů a centrální sterilizace.

Před pěti lety v Jihlavě dokončili nový nemocniční pavilon za 572 milionů korun s prostorami chirurgie, urologie, anesteziologicko-resuscitačního oddělení, centrální sterilizace a centrálních operačních sálů. Dostavba pavilonu začala v září 1999, a sama nemocnice se na ní podílela asi 30 miliony. Do plného provozu se nový objekt dostal až začátkem roku 2003.

Třípodlažní pavilon centrálních operačních sálů a chirurgických ambulancí slouží od listopadu 2001 v hodonínské Nemocnici T. G. Masaryka. Investice do objektu činila 125 milionů korun včetně lékařské technologie za téměř 38 milionů korun.

Mezi jedny z nejdražších nových objektů se řadí chirurgický pavilon CH-2 Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích. Komplex, který zahájil provoz v dubnu roku 1996, vznikl nákladem téměř 1,9 miliardy korun. Jeho součástí je osm špičkově vybavených operačních sálů, lůžkové ARO a 40 lůžek jednotky intenzívní péče. K dispozici je nejmodernější diagnostika včetně nukleární magnetické rezonance či různých typů rentgenů.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…