Nemocnice, do které se chodí s kompasem
Fakultní nemocnice Plzeň‑Lochotín nepatří mezi místa, kde by se návštěvník snadno orientoval a na první dobrou našel dveře, kde se dočká lékařské pomoci nebo svého příbuzného. Pacienti bloudící při cestě tam i zpět se často neobejdou bez pomoci personálu, pokud ovšem mají štěstí na někoho, kdo není v budově pouze na návštěvě.
Nemocnice místo polikliniky
Od položení základního kamene nové fakultní nemocnice docházelo doslova za pochodu ke stavebním a dispozičním změnám. Vedle pavilonu interních oborů vznikla budova, projektovaná původně jako krajská poliklinika. Po několika úpravách v koncepci jejího využití se do ní postupně nastěhovaly některé kliniky z původního působiště v Plzni na Borech. Nekoncepčnost při výstavbě celého areálu však vedla k tomu, že mnohá oddělení či kliniky jsou rozmístěné v různých patrech či budovách, jež spolu prakticky nesousedí. Každé dveře tedy potřebují samostatnou navigaci.
Ke cti vedení nemocnice patří, že se informační a navigační systém snaží stále zlepšovat. Stavební dispozice areálu, jehož výstavba začala již v roce 1979, mu to ale rozhodně neulehčují. Dost na tom, že pacient bez auta, závislý na městské hromadné dopravě, si musí cestu dobře naplánovat, aby dojel až k hlavní bráně a nemusel jít půl kilometru pěšky. V okamžiku, kdy projde vrátnicí, je třeba být neustále ve střehu a sledovat orientační plánky, šipky, informační tabule, písmena nad vstupy a barevné linie na chodbách.
Místo mapy průvodka
Sympaticky vypadá systém průvodek. Pokud člověk přesně ví, které dveře hledá, může si na webových stránkách nemocnice najít číslo průvodky. Průvodky v tištěné podobě jsou pak v příslušné budově k dispozici hned u vstupu. Lístky velikosti nákupního seznamu popisují cestu tam i zpět, včetně tlačítka výtahu. Průvodka však funguje pouze v okamžiku, kdy na ni někdo návštěvníky nemocnice upozorní. Sami o její existenci většinou nevědí, nebo neznají správné číslo průvodky, které na některých informačních tabulích je a jinde není. Pokud mají štěstí, získají průvodku s reklamou na druhé straně, takže se například dozvědí, kde se mohou v CHKO Český les sportovně vyžít a relaxovat.
Průvodce pacienta jako jedna kapka v moři
Od letošního srpna funguje v nemocnici „Průvodce pacienta FN Plzeň“. Touto službou je pověřena paní Lenka Kroftová, dlouholetá pracovnice informací, která je k dispozici v pracovní dny od 7.00 do 13.00 hodin. Místo v informacích bylo vzhledem k připravované rekonstrukci jednoho pavilonu zrušeno, ale bylo vytvořeno místo nové, post jakéhosi mobilního informátora. Paní Lenku poznáte jednak podle nápisu na košili, ale hlavně podle toho, že jakmile se ve vchodu C objeví člověk vykazující známky nejistoty, okamžitě se ho ujme. Nečeká, až ji lidé sami osloví. S příchozím je schopná vyřešit celou řadu problémů: obsluhu automatického vyvolávacího systému, cestu na JIP, kde leží švagrová, informaci o tom, kde je možné vyzvednout mobilní telefon po zemřelém, nalezení volného vozíku pro imobilního dědečka a samozřejmě cestu do čekárny jednotlivých ambulancí. Paní Lenka návštěvníky doprovodí minimálně k výtahu. Spletité chodby a odpovědi na nejčastější dotazy zná velmi dobře z předcházejícího působiště. Pokud je pacientů méně, zvládne i doprovod přímo na oddělení nebo do jiné budovy. Cestou vyslechne řadu osudů a stačí ještě několika slovy rozptýlit strach z návštěvy lékaře.
Řešení přinese až nový pavilon chirurgických oborů
Samozřejmě jedna osoba, byť sebezkušenější, nemůže sama vyřešit problém s navigací celé nemocnice. Na druhou stranu alespoň pro pacienty, kteří se potřebují zorientovat v budově, do které se vchází vchodem C, je vítanou pomocí. Stačí dvě tři věty a návštěvník přestane mít pocit, že je ztracen. Její role ještě vzroste, až se začne s rekonstrukcí vedlejšího pavilonu a pacienti budou nuceni vcházet pouze vchodem, kde pracuje paní Lenka. Komplexní řešení přinese až výstavba nového pavilonu chirurgických oborů. Usiluje o ni od svého nástupu do funkce ředitel FN Plzeň MUDr. Václav Šimánek, Ph.D., který slibuje: „Pokud se podaří výstavba nového nemocničního monobloku, dostane orientace v lochotínském areálu naprosto jiný rozměr. Doufám proto, že v brzkých letech s výstavbou začneme.“ I lidem z Plzně a okolí nezbývá než doufat, že stavba opravdu začne a že se v jejím průběhu nebudou měnit stavební plány. Jinak by se mohl opakovat scénář, který už velmi dobře známe.
Zdroj: