Přeskočit na obsah

Nemocnice dluží VZP stamiliony, zkoušejí se s ní "nějak dohodnout"

"Pro ty, kdo nehospodaří dobře, neuměli si spočítat skutečnou produkci oproti zálohám a mají už z minula nějaké dluhy, to znamená, že prodlouží dobu splatnosti faktur dodavatelům," říká šéfka Asociace nemocnic Jaroslava Kunová.

A dopad by to mohlo mít i na pacienty: nemocnice, které budou v tísni kvůli vracení peněz, zřejmě prodlouží čekací dobu na plánované zákroky, jako jsou náhrady kyčelního kloubu či operace očí.

"Ono to nakonec tolik peněz nebude, je to startovní čára pro jednání. Loni jsme vypočítali vratky na 800 milionů korun a ve skutečnosti nemocnice vracely asi 350 milionů korun," uklidňuje ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Zatímco nemocnice v Táboře se může těšit, že jí na účtu přistane 3,5 milionu korun, a nemocnice v Náchodě dostane dokonce dvojnásobek této sumy coby doplatek za péči o pacienty v loňském roce, další desítky nemocnic takové štěstí nemají. Měly by největší zdravotní pojišťovně v zemi naopak doplácet desítky milionů korun. Není ani tak důležitá výška doplatku jako jeho poměr k obratu nemocnic. A tady jsou na prvním místě nemocnice Vězeňské služby.

V první dvacítce s nejvyššími doplatky vůči obratu je však jedna státem řízená nemocnice, a to Nemocnice Na Homolce, o níž se v posledních dnech hovoří právě v souvislosti se špatným hospodařením – vracet má bezmála 200 milionů korun. Už loni měla vracet 280 milionů korun, nakonec se jí však podařilo dohodnout se s pojišťovnou "jen" na 100 milionech.

Dalšími velkými nemocnicemi, které mají vracet velké peníze, jsou Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a FN Bohunice v Brně, která patří ke třem nejzadluženějším nemocnicím v zemi. Ta má vracet celkem přes 120 milionů korun. "Tušili jsme to," konstatuje její ředitel Roman Kraus. "Dali jsme hodně peněz za léčbu pacientů s vážnou poruchou krevní srážlivosti hemofilií, to totiž neovlivníte, pokud se vám vybourá rodina s touto nemocí a musíte se o ně postarat. Stálo nás to 60 milionů navíc," říká Kraus. Jeho nemocnice také oproti předcházejícímu roku, z nějž zálohové platby vycházejí, zaplatila o 80 milionů víc na takzvaných centrových lécích, které také neumí ovlivnit.

"Máme zkrátka víc pacientů s nákladnými chorobami, kteří se dožívají vyššího věku, a nemůžete jim léčbu zrušit nebo nedat, přestože víte, že překročíte limit," tvrdí ředitel Roman Kraus.

A dodává, že o všechny pacienty se postarají a nebudou prodlužovat čekací dobu na zákroky. Místo toho se spíš pokusí dohodnout se s pojišťovnou na uhrazení léčby.

 

Příště budeme doplácet

 

Na třetím místě co do doplatků versus obratu je paradoxně nemocnice, jíž donedávna šéfoval sám ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček: Fakultní nemocnice Ostrava se 100 miliony korun.

"Tady má ale VZP jako v jedné z mála nemocnic pouze třetinu pojištěnců, takže ta čísla mohou být díky tomu zkreslená," upozorňuje ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek.

Ten také říká, že až v září bude jasné, kolik budou muset nemocnice skutečně vracet. "Jisté je jedno: je to naposledy, co nám nemocnice dluží, příští rok počítáme spíš s tím, že my budeme nemocnicím doplácet," říká.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…