Nemocnice chtějí, aby policie dál platila testy řidičů na alkohol
Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) se v úterý ohradila proti stanovisku Nejvyššího soudu ČR, podle kterého prý mají nemocnice samy vymáhat od řidičů peníze za to, že jim provedly test na alkohol v krvi. AČMN tvrdí, že vyšetření si objednává policie, takže by je nemocnicím měla jako dosud zaplatit a vymáhat je od řidičů sama.
Výkonný ředitel AČMN Stanislav Fiala ČTK řekl, že požádají příští týden o změnu zákona ministerstvo zdravotnictví a sněmovní zdravotní výbor.
Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň ČTK řekl, že ministerstvo text zákona i rozsudek nyní zkoumá, aby ověřilo, zda výklad nemocnic je správný. "Nebereme podnět nemocnic na lehkou váhu, ale musíme vše nejprve analyzovat," uvedl.
Nemocnice se podle Fialy obávají, že peníze jim dlužníci nedají, takže se jich budou muset domáhat soudně. Soud prý odloží rozhodnutí do doby, než se prokáže vina pachatele, což může trvat i několik let. Nemocnicím tyto peníze budou podle Fialy chybět v rozpočtu.
"Nemocnice se sice nemusejí výrokem Nejvyššího soudu řídit, není to zákon. Soudní výklad zavazuje pouze soudy, ovšem policie už dala v řadě krajů písemně vědět, že toto hradit nebude a že, pokud bude pozitivní nález alkoholu nebo drog, mají si nemocnice vyžádat zaplacení samy," řekl Fiala.
Problém vidí v tom, že pokud se řidič ničeho nedopustil a výsledek je pozitivní, měl by i tak za testy nemocnici zaplatit. "Nemocnice by měla vymáhat náhradu jen na základě přítomnosti alkoholu, aniž jí bylo známo, zda tím došlo ke spáchání trestného činu, nebo jen přestupku," poznamenal.
Nelze podle Fialy vyloučit případy, kdy vyšetření by u řidiče zjistilo alkohol do 0,29 promile. To může být podle něj u některých lidí i přirozený obsah alkoholu v krvi, stanovisko Nejvyššího soudu ale hovoří o jakékoli přítomnosti alkoholu v krvi.
Nejvyšší soud upřesnil výklad zákona, aby sjednotil postup obecných soudů. Rozsudek je z poloviny června. "Nejvyšší soud udělal výklad v tom, co mu nepřísluší, tedy v otázce, kdo má vyžadovat zaplacení v případech pozitivního výsledku vyšetření," řekl Fiala. Nemocnice podle něj nemohou zálohovat stát a hradit za něj to, co by si měl stát zajistit sám.
AČMN odmítá, aby "nemalá část" nákladů státu na vyšetřování trestné a přestupkové činnosti přešla na nemocnice. "To nemůže vést k jinému než k neochotě nemocnic příslušná vyšetření provádět," shrnul Fiala.
ČTK Naďa Myslivcová
Zdroj: ČTK