Nemocnice budou 24. června stávkovat, akutní péči zajistí
Nemocnice v úterý 24. června při protestu zdravotnických a lékařských odborů proti připravované reformě zdravotnictví omezí v dopolední směně provoz. Lékaři budou mít na oblečení nápis "stávka". Pacienti by měli odložit návštěvu lékaře, pokud to není nezbytně nutné. Akutní péče bude zajištěna v každém případě. ČTK to dnes řekl předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel.
Protest proti plánovanému převedení zdravotních pojišťoven a fakultních nemocnic na akciové společnosti pořádá LOK s Odborovým svazem zdravotnictví a sociální péče a za podpory Svazu pacientů. O podobě protestu jednali dnes odboráři z celé republiky. Společná demonstrace nebude, v jednotlivých nemocnicích budou mítinky. Pozváni jsou i pacienti.
"Bylo by dobré, kdyby na mítinky přišli pacienti podpořit zdravotníky. Tentokrát nejde o platy, ale o záchranu systému veřejného zdravotního pojištění a špičkových nemocnic," řekl novinářům předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger.
Protest začne ráno a vyvrcholí po 13:00, na kdy Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) vyhlásila hodinovou výstražnou stávku proti vládním reformám, jejichž důsledkem je podle odborů výrazné zdražování. Kolik zdravotníků se celkem v republice protestů zúčastní, nahlásí okresy do 19. června. Pokud stávka neovlivní jednání politiků, jsou odboráři podle Schlangra připraveni přitvrdit.
Odbory nazývají reformu velkou zdravotnickou loupeží. Podle nich jde jen o převody mnohamiliardových majetků zdravotnictví do soukromých rukou.
Zdravotnické a lékařské odbory i Česká lékařská komora trvají na tom, aby vláda zastavila reformy. Odmítají je i opoziční ČSSD a KSČM. Lidovci a zelení mají k plánovaným převodům zdravotních pojišťoven a univerzitních nemocnic na akciové společnosti výhrady. Premiér Mirek Topolánek (ODS) slíbil, že fakultní nemocnice se bez souhlasu koaličních partnerů na akciové společnosti nezmění. Změna může být provedena pouze zákonem.
Podle premiéra a některých ministrů jsou odbory v Česku úzce propojeny s opoziční ČSSD. Odborářský předák a senátor ČSSD Milan Štěch bude v podzimních senátních volbách znovu kandidovat. I to je prý důvod k tomu, aby se odbory v příštích měsících radikalizovaly a upozornily na sebe.
ČMKOS je od začátku března kvůli nesouhlasu s reformami ve stávkové pohotovosti, v květnu a červnu uspořádala sérii demonstrací před sídlem vlády. Tématem první byla reforma zdravotnictví, druhá se zaměřila na kritiku reformy penzí. Třetí upozornila na celkové dopady vládních reforem a poslední shromáždění 9. června odboráři věnovali situaci ve školství.
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče sdružuje na 45.000 zdravotníků, Lékařský odborový klub zhruba 6000 lékařů. ČMKOS sdružuje v 32 odborových svazech 540.000 členů.
Zdroj: ČTK