Nemocní s poruchami příjmu potravy mohou hledat pomoc i v Ostravě
Lidé trpící poruchami příjmu potravy mohou od června hledat pomoc také v Ostravě. Vznikne tam totiž svépomocná skupina pro nemocné mentální anorexií nebo bulimií, kteří si tak budou moci popovídat o své nemoci a s ní souvisejících věcech, řekla Jana Sladká Ševčíková, ředitelka občanského sdružení Anabell, které se věnuje práci s těmito lidmi.
“Témata probíraná na skupině jsou velmi blízká tomu, s čím se nemocný člověk v každodenním kontaktu s jídlem, s okolím, se společností, se svými blízkými potýká," uvedla Ševčíková. Dodala, že skupinu řídí pracovníci občanského sdružení s odborným vzděláním.
Brněnské občanské sdružení provozuje takovou svépomocnou skupinu od roku 2003 v Brně, kde se už podařilo uspořádat zhruba 150 sezení. V roce 2004 se stejně nemocní lidé začali potkávat i v Praze. V Ostravě se skupina poprvé sejde 26. června. Lidé se budou moci pravidelně potkávat každé pondělí, a to vždy od 16:00 do 18:00 na adrese občanského sdružení ARKA v Hornické poliklinice nedaleko centra Ostravy.
"Výhodou svépomocné skupiny je především sociální pomoc postiženým mentální anorexií a bulimií, posilování sebevědomí, zdůrazňování nutnosti nemoc netajit, nestydět se za ni a započít s léčbou," objasnila Ševčíková. Účast je dobrovolná.
Občanské sdružení Anabell vzniklo v roce 2002. Pomáhá nejen nemocným, ale i jejich rodičům, partnerům či přátelům. Anorexií nebo bulimií trpí asi šest procent populace. Mentální anorexie je typická omezováním potravy až do jejího úplného odmítání, bulimie pak zvracením přijaté potravy. Věk postižených se v posledních letech snižuje a poruchami trpí i děti. Jen asi třetina pacientů se vyléčí, šest procent umírá.
Zdroj: ČTK