Přeskočit na obsah

Němky toužící po dítěti jezdí do ciziny, justice trestá lékaře

Ženy - ať dárkyně nebo příjemkyně - jsou sice beztrestné, avšak lékaři a poradci z klinik asistované reprodukce, kteří jim pomáhají, se vystavují trestnímu postihu.

Podle zprávy Bavorského rozhlasu, o níž dnes informovala agentura DPA, si je v celé zemi vzaly na mušku justiční orgány.

Prokuratura v Augsburgu vede od konce roku 2012 v dané věci vyšetřování proti 18 obviněným, řekl její mluvčí Matthias Nickolai. Podobná řízení podle něj ale probíhají i v řadě dalších míst a v některých případech prý už padly tresty.

Darování vajíček zakazuje v Německu zákon o ochraně embryí. Ženy po prodělání určité onkologické terapie nebo po předčasné menopauze proto často vidí poslední šanci v cestě do řady evropských zemí, kde je dárcovství vajíček povoleno.

Němky jezdí podle agentury DPA do České republiky a Španělska, povoleno je dárcovství vajíček i v Belgii, Nizozemsku, Francii a Velké Británii. Jednotlivé země pak různě řeší právo dítěte poznat svůj genetický původ.

Lékařům, kteří svým pacientkám v přípravné fázi pomáhají například ultrazvukovým vyšetřením, nebo poradkyním, které jim doporučují vhodné kliniky v zahraničí, hrozí v Německu tresty. Mnozí lékaři už ale volají po změně příslušného zákona. Zákaz dárcovství vajíček je podle nich už zastaralý a překonaný. Jiní ho ale považují nadále za oprávněný a varují před možnou komercializací. Žádná žena podle nich nepřistoupí na odebrání vajíčka jen z altruismu.

"Nikdo mi nenamluví, že by darování vajíček fungovalo bez protislužby," prohlásil šéf bavorského oborového svazu lékařů reprodukční medicíny Hans-Peter Eiden. "Tady nejde o pacienty, nýbrž o komerci." A to zase porušuje transplantační zákon, který zakazuje obchodování s lidskými tkáněmi.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…