Německo se pře, zda je nový nositel Nobelovy ceny Němec
Od roku 1983 totiž žije v USA a později dostal i americké občanství. Zda má stále také to německé, neví ani sám novopečený laureát.
"Pochybuji, že z právního hlediska jsem ještě německý občan, ale nevím to. Upřímně řečeno, o tyhle věci jsem se nikdy pořádně nestaral," prohlásil Südhof poté, co jej stockholmský Karolinský institut vyhlásil spolu s Američany Jamesem Rothmanem a Randym Schekmanem nositelem nejvýznamnějšího vědeckého ocenění. Letošní lékařskou Nobelovu cenu dostali za výzkum přenosu hormonů, enzymů a dalších klíčových látek v buňkách a mezi buňkami.
Jasno do otázky Südhofova němectví nevnesly ani německé úřady. Německá ambasáda ve Washingtonu téměř vyloučila, že by zůstal německým občanem. "Pokud se stal americkým občanem před rokem 2000, je krajně nepravděpodobné, že si mohl ponechat německou státní příslušnost," uvedlo velvyslanectví podle agentury DPA. Po roce 2000 by podle ambasády musel zažádat o potvrzení o ponechání občanství, což prý Südhof neudělal.
Naopak Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky je přesvědčen, že oceněný biolog je stále Němec. "Německá státní příslušnost mu nemůže být odejmuta," konstatoval mluvčí úřadu. Pokud se dotyčný sám německé státní příslušnosti nezřekl, je podle něj dál německým občanem.
Ani to Südhof údajně neudělal. Od doby, co dostal americké občanství, si ale prý svůj německý pas už nikdy neprodloužil. Se svou rodnou zemí se nicméně cítí stále spjat, řekl německým médiím. Některá o něm tak píší jako o Němci, jiná pro jistotu jako o vědci německého původu.
Bez ohledu na tuto debatu gratuloval laureátovi německý prezident Joachim Gauck nebo ministryně pro vědu Johanna Wankaová. "Německo se raduje spolu s Vámi, že Vaše excelentní výsledky byly vyznamenány Nobelovou cenou za lékařství," uvedl v blahopřání Gauck. Podle Wankaové je Südhofovo ocenění "současně uznáním a motivací pro všechny německé vědce, kteří se věnují výzkumu v lékařství".
Uznání se Südhofovi dostalo i od německých kolegů. Erwin Neher z Institutu Maxe Plancka pro biofyzikální chemii ho označil asi za nejlepšího vědce ve svém oboru na světě. Naher sám obdržel Nobelovu cenu za lékařství v roce 1991.
zpravodaj ČTK
Zdroj: ČTK