Němeček má předložit analýzu, které body krizového plánu ČLK stihne splnit
Ministr zdravotnictví MUDr. Svatopluk Němeček má do měsíce předložit premiérovi Bohuslavu Sobotkovi analýzu, které body z krizového plánu vypracovaného Českou lékařskou komorou stihne do konce volebního období splnit. S obsahem seznámil prezident ČLK MUDr. Milan Kubek premiéra 10. listopadu na zhruba hodinové schůzce, na níž se premiér také omluvil, že kvůli časovému zaneprázdnění na sjezd ČLK 12. až 13. listopadu nepřijde. Němeček se sjezdu zúčastní.
K možné výměně ministra zdravotnictví se premiér na schůzce nevyjádřil, podle Kubka by byla na místě, což premiérovi i Němečkovi řekl. Kubek nabídku od premiéra na post ministra zdravotnictví nedostal.
Sjezd ČLK už před rokem vyjádřil nespokojenost s prací ministerstva pod Němečkovým vedením a mimořádný sjezd letos v září ministra vypískal. Němeček je přesvědčen, že své úkoly plní dobře.
„Čas hraje proti nám, jednak se situace ve zdravotnictví zhoršuje, jednak se zkracuje období, které zbývá této vládě do voleb, a prosazování změn zákonů bude čím dál tím obtížnější. Pan ministr dostal za úkol, aby ministerstvo provedlo analýzu, co z našich návrh je realizovatelné v krátkodobém horizontu. Pan premiér se chce sejít ke zdravotnictví v horizontu asi jednoho měsíce s ČLK znovu,“ řekl Kubek s tím, že v tomto horizontu by se asi také prováděly případné změny ve vedení resortu.
Němeček po schůzce řekl, že většinu úkolů z pětibodového plánu ČLK už plní, například ještě v listopadu dá do vlády návrh na pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce. Prosadil zvýšení plateb státu pro příští rok a dosáhl i toho, že ve zdravotnictví stoupnou tarifní platy o deset procent a o stejnou částku mají být navýšeny také mzdy s výhledem, že navyšování příjmů zdravotníků se bude v příštích letech opakovat.
„Myslím si, že většinu z požadavků ČLK plníme, reformujeme vzdělávání, připravujeme nový úhradový systém pro nemocnice, který by se měl začít zavádět do praxe od příštího roku. Pan prezident Kubek otevřel ještě otázku úhrad ambulantním specialistům, tam platí to, že pokud zdravotní pojišťovny budou mít rezervy, tak budou moci navýšit platby nad rámec úhradové vyhlášky, s tím nemám problém, nicméně základ je zachovat finanční stabilitu systému,“ řekl Němeček.
V pětibodovém plánu ČLK je vedle požadavku na pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce a zavedení zdravotní daně na alkohol a tabák také požadavek na spravedlivé rozdělení peněz, které do zdravotnictví jdou. ČLK požaduje změnit seznam zdravotních výkonů v reálný ceník, který bude pokrývat skutečné náklady poskytovatelů zdravotních služeb, včetně reálné ceny práce lidí, kteří ve zdravotnictví pracují. Zdravotní pojišťovny by měly být povinny platit všem zdravotnickým zařízením za stejný výkon stejně a spotřeba zdravotní péče by ze strany zdravotních pojišťoven měla být regulována na základě zdravotního stavu pacienta, nikoli prostřednictvím matematických regulací.
Třetím bodem plánu je zajistit, aby se peníze dostaly k lidem, kteří ve zdravotnictví pracují, a odstranit stávající stav, kdy za stejnou práci mají například zdravotní sestry v regionálních nemocnicích o 20 procent nižší mzdu, než jsou platy jejich kolegyň ve fakultních nemocnicích. ČLK požaduje novelu zákoníku práce, aby všechny nemocnice, které mají smlouvy s veřejným zdravotním pojištěním, musely respektovat státní tarifní tabulky, a nespravedlnosti byly odstraněny.
Němeček k tomu uvedl, že tento bod je jako pozměňovací návrh k novele zákoníku práce už v Poslanecké sněmovně a klub ČSSD pro něj bude podle jeho informací hlasovat.
Čtvrtým bodem krizového plánu ČLK je změna postgraduálního vzdělávání lékařů, Poslanecká sněmovna schválila a poslala k projednání do Senátu novelu. S jejím zněním není ČLK spokojena.
„Vláda letos v únoru schválila kompromis, na kterém se shodly ČLK, odborné společnosti a lékařské fakulty, a potom ministr Němeček nedokázal zabránit tomu, aby poslanci zdravotního výboru zákon nezmrzačili. Zákon, který prošel, není v žádném případě tou normou, která by mohla odradit mladé lékaře od toho, aby utíkali z ČR, a to jsem panu ministrovi před premiérem řekl,“ uvedl Kubek.
Pátým požadavkem ČLK je nezávislá kontrola ve zdravotnictví. Stav, kdy kraje zřizují nemocnice a samy je i kontrolují, nemůže podle Kubka fungovat. ČLK požaduje, aby měla právo kontrolovat personální vybavení poskytovatelů zdravotních služeb, včetně nemocnic, ukládat nápravná opatření, když při disciplinární činností zjistí závažné nedostatky v poskytování zdravotní péče v nemocnicích, a mohla rychle zakročit i proti svým členům, kteří třeba pracují pod vlivem alkoholu, nebo dělají zásadní chyby. Také by ČLK měla garantovat odbornost soudních znalců v oboru medicína.
nam
Zdroj: MT