Němeček je rád, že po tříletém úsilí protikuřácký zákon prošel
Protikuřácký zákon ve Sněmovně obhajoval už jeho nástupce v ministerském křesle Miloslav Ludvík (ČSSD).
"Jsem rád, že tříletá práce mého týmu na ministerstvu zdravotnictví nepřišla vniveč," uvedl Němeček, který řídil úřad do konce listopadu. "Snad si mohu dovolit trochu spokojenosti a hrdosti," dodal exministr na twitteru. Jeho zásluhy na prosazení zákona dnes ocenil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Zákon, který ještě musí schválit Senát a podepsat prezident, zakotvuje úplný zákaz kouření v restauracích či barech. Hostinští nebudou moci zřizovat ve svých podnicích kuřárny. Pro restaurační zahrádky zákaz kouření neplatí.
Návrh protikuřáckého zákona připravilo ministerstvo už v roce 2013, vláda ho přijala loni. Letos v květnu Sněmovna ale zákon neschválila, a to i hlasy koaličního hnutí ANO. Kontroverzním bodem se stala hlavně přijatá změna poslance ODS Marka Bendy, díky níž by mohly v restauracích vznikat kuřárny. Kabinet v květnu schválil nový Němečkův návrh, který obsahoval i některé pozměňovací návrhy poslanců. Tentokrát se pro jeho podporu našlo dost hlasů.
Sněmovna posunula ČR k 18 zemím Evropy se zákazem kouření
Po třech letech od vzniku protikuřáckého zákona poslanci normu, která přinese úplný zákaz kouření v restauracích a také zánik kuřáren v budovách kulturních a sportovních institucí, schválili. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) doufá v to, že protikuřácký zákon získá i souhlas Senátu a prezidenta. Omezení by mělo začít platit od konce května příštího roku. Výsledek hlasování má Sobotka za vítězství ochrany zdraví lidí nad komerčními zájmy. Pokud zákon vejde v platnost, bude Česko 19. zemí Evropy, kde bude úplný zákaz kouření platit.
Hostinští nemají mít podle schválené podoby návrhu žádné úlevy například v možnosti zřizovat v podnicích kuřárny. Poslanci ale naopak neschválili, aby se nekouřilo ani v restauračních zahrádkách. V pohostinstvích budou moci lidé používat jen vodní dýmky a elektronické cigarety. Pro e-cigarety mají ale jinak platit obdobné restrikce jako pro cigarety klasické. Nyní si mohou hostinští zvolit, zda chtějí mít kuřáckou, nebo nekuřáckou provozovnu. Mohou v ní mít i oddělené prostory pro obě skupiny zákazníků.
Kuřákům, kterých je podle Eurostatu mezi Čechy 28,7 procenta, přinese zákon i další omezení. Nebudou smět kouřit ve speciálních kuřárnách, které už nebudou moci zřizovat kina, divadla, koncertní a výstavní síně či sportovní haly. Místa ke kouření nebudou moci být ani v areálech zdravotnických zařízení kromě uzavřených psychiatrických oddělení. Zákaz kouření klasických cigaret norma rozšíří na nekryté části zastávek hromadné dopravy.
Předloha omezí i alkohol, například - na rozdíl od cigaret - se nebude smět vůbec prodávat prostřednictvím automatů. Restrikce ohledně alkoholu ale nebudou tak přísné, jak předpokládal původní návrh zákona, který Sněmovna v květnu neschválila.
Dnes pro nový zákon hlasovalo 118 ze 163 přítomných poslanců. Proti bylo 23 členů dolní komory. Ze změn iniciovaných poslanci Sněmovna schválila jen ty podporované ministrem zdravotnictví Miloslavem Ludvíkem (ČSSD). Na jaře zákon neprošel i hlasy koaličního hnutí ANO. Kontroverzním bodem se stala hlavně přijatá změna poslance ODS Marka Bendy, díky níž by mohly v restauracích vznikat kuřárny. "Splnili jsme plán, který jsme si vytyčili po té hlasovací nehodě," vzpomenul květnový kolaps zákona Sobotka.
Mezi poslanci, kteří zákon nepodpořili ani dnes, byl šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Novinářům řekl, že za normálních okolností by pro normu hlasoval, dnes ale postupoval opačně kvůli tomu, že jde o další z regulačních opatření namířených kabinetem ČSSD, ANO a KDU-ČSL proti živnostníkům.
Podle Ludvíka, který zákon ve Sněmovně obhajoval za svého předchůdce Svatopluka Němečka (ČSSD), je problémem Česka hlavně kouření dětí. "Tato norma je klíčovou normou, která toto omezí. Budu šťasten, když u nás nebude kouřit nikdo, ale ještě šťastnější jsem, že teď zpočátku nebudou kouřit alespoň děti," řekl.
Asociace hotelů a restaurací ČR považuje normu za další krok k likvidaci živnostníků v pohostinství. Za absurdní označila požadavek, aby hostinští nalévali alkohol pouze lidem, kteří nemohou způsobit úraz nebo škodu. Asociace vyzvala senátory, aby zákon vrátili Sněmovně k dopracování.
Loni spotřeba cigaret v ČR meziročně stoupla o 3,1 procenta. Jeden obyvatel v průměru loni podle Českého statistického úřadu vykouřil 2010 cigaret. Na následky kouření v Česku podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila umírá asi 15.000 lidí ročně, další 3000 umírají kvůli pasivnímu kouření.
Asociace restaratérů vyzývá Senát, aby protikuřácký zákon vrátil
Protikuřácký zákon je dalším krokem k likvidaci živnostníků v pohostinství a snížení prodeje tabákových výrobků pravděpodobně nepřinese. V tiskové zprávě to uvedla Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR). Asociace vyzvala senátory, aby normu Sněmovně vrátili k dopracování. AHR za absurdní považuje například požadavek zákona, aby hostinští nalévali alkohol pouze lidem, kteří nemohou způsobit úraz nebo škodu.
Zákaz kouření v restauracích považuje AHR spíše za politický akt některých stran, protože trh se postupně reguluje sám. Opatření bude zvláště u venkovských hospod znamenat další likvidaci drobných živnostníků, varuje asociace. "Pokud dosud odhadujeme počet uzavřených restaurací na 20 procent, pak můžeme očekávat další uzavření provozů nejpozději od května příštího roku," uvedla AHR.
Asociace uvítala, že ze zákona zmizel požadavek na regulaci cen nealkoholických nápojů. Stejně tak byla z normy vypuštěna odpovědnost hostinských za mladistvé, kteří se zdržují v provozovně, ale alkohol konzumovali někde jinde. "Sankce za porušení zákona v tomto bodě však v zákoně zůstaly," upozornila asociace.
Za absurditu sdružení považuje povinnost hostinských nalévat alkohol pouze tomu, kdo nemůže způsobit úraz nebo škodu sobě nebo někomu jinému. "Osobně bych za těchto podmínek restauraci neprovozoval, protože prodej, byť samotného piva, se za těchto podmínek stává velmi rizikovou záležitostí," uvedl prezident AHR Václav Stárek.
Takzvaný protikuřácký zákon, který dnes schválili poslanci, přináší úplný zákaz kouření v restauracích a dalších pohostinských zařízeních. Hostinští nemají mít žádné úlevy například v možnosti zřizovat v podnicích kuřárny. Poslanci ale neschválili úpravu, která by zavedla regulaci také pro restaurační zahrádky. Předloha nyní zamíří do Senátu.
Spotřeba cigaret loni v ČR vzrostla o 3,1 procenta
Spotřeba cigaret v ČR loni meziročně stoupla o 3,1 procenta. Uvádějí to data Českého statistického úřadu. Jeden obyvatel v průměru loni vykouřil 2010 cigaret, tedy přibližně 100 krabiček. ČR byla na maximu své spotřeby v roce 1997, kdy byl průměr 2354 cigaret na osobu. Naopak nejméně se cigaretám holdovalo v roce 2001, kdy každý Čech v průměru vykouřil 1664 cigaret.
Podle Eurostatu je mezi Čechy 28,7 procenta aktivních kuřáků. Česko se mezi 27 státy EU umístilo na osmém místě, Slovensko je čtvrté. Mezi jednotlivými členskými zeměmi panují značné rozdíly. Největší podíl lidí, kteří zlozvyku kouření propadli, je v Bulharsku, nejmenší ve Švédsku.
Nejmenší podíl aktivních kuřáků má kromě Švédska, kde kouří 16,7 procenta obyvatel, také Británie (17,2 procenta), Finsko (19,3 procenta) a Portugalsko (20 procent). Na předních příčkách žebříčku jsou naopak Bulharsko, kde si pravidelně cigaretu zapálí 34,7 procenta obyvatel, následované Řeckem (32,6 procenta), Rakouskem (30 procent) a Slovenskem (29,6 procenta).
Kuřáci v Česku si v restauracích a dalších pohostinských zařízeních od konce května příštího roku už zřejmě nezapálí. Úplný zákaz kouření přinese takzvaný protikuřácký zákon, který dnes schválila Sněmovna. Hostinští nemají mít žádné úlevy například v možnosti zřizovat v podnicích kuřárny. Poslanci ale naopak neschválili úpravu, která by zavedla regulaci také pro restaurační zahrádky. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.
Od 7. prosince se v ČR také nesmí prodávat krabičky cigaret bez varovných obrázků, zabírajících většinu krabičky. Zakázané jsou, stejně jako v celé Evropě, i cigarety s příchutěmi, kromě mentolové.
ANO vítá, že není povinnost nabízet levnější nealkoholické nápoje
Hnutí ANO vítá, že se v konečném znění protikuřáckého zákona neobjevila povinnost pro restaurace nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než nejlevnější alkoholický. Byla by to nadbytečná zátěž a pravděpodobně by to vedlo ke zpoplatnění vody v restauracích, které ji dosud nabízely zdarma, řekli na tiskové konferenci zástupci ANO.
"Nám připadá nepříliš šťastné, aby zákon nařizoval restauracím, aby měly ve své nabídce jeden lacinější nápoj než nejlacinější alkoholický nápoj, což je většinou pivo. A vzhledem k tomu, že jsme restaurace už zatížili dost tímto zákonem, tak si myslíme, že je dobře, že tato věc nebyla přijata," řekl předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.
Předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Rostislav Vyzula (ANO) by považoval nařízení o levnějším nealkoholickém zákonu za nelogické. "Už nyní je možnost dostat vodu v restauracích a někde ji máme zpoplatněnou a někde ji nemáme zpoplatněnou. Pokud by to tam zůstalo, tak jsem celkem přesvědčen o tom, že by každé podání vody bylo pak zpoplatněno," řekl.
Faltýnek také ocenil, že všichni poslanci ANO hlasovali pro zákon jako celek. Při prvním pokusu o schválení protikuřáckého zákona letos v květnu návrh i kvůli hnutí ANO neuspěl. Tenkrát normu podpořila jen zhruba třetina poslanců ANO.
Zdroj: ČTK