Přeskočit na obsah

Němeček chce opravit zákon o zdravotnických prostředcích

Pokud se mu to nepodaří, nebo by změn muselo být neúměrně mnoho, požádá vládu, aby normu z projednání ve Sněmovně stáhla.

"Návrh, o kterém bude ve středu jednat sněmovní zdravotní výbor, je podle mého názoru plný nedořešených problémů a je třeba nalézt cestu, jak některých jeho dopadů pacienty ušetřit," uvedl s tím, že nynější praxe je vyhovující a při zavedení nového zákona hrozí pro pacienty zhoršení.

Problém vidí ministr také například v nejasné formulaci kvalifikace osob, jež mají posuzovat, co je a co není zdravotnický prostředek.

Normu začalo chystat ministerstvo před dvěma roky za ministra Leoše Hegera (TOP 09). Vláda Jiřího Rusnoka ji předložila letos 15. ledna. Němeček řekl, že při nástupu zvažoval, zda návrh ponechat, či ho stáhnout, rozhodl se ho ponechat a zásadně upravit. Ministerstvo aktuálně má od odborné veřejnosti k normě zhruba dvě desítky připomínek. Situaci osvětlí poslancům na středečním jednání výboru Němečkův náměstek Tom Philipp.

Návrh zákona podle Němečka zasahuje do pravidel regulace prodeje zdravotnických prostředků. Umožňuje volný prodej pouze prostředků rizikové třídy jedna, například kondomů, ostatní by bylo možno vydávat jen v lékárnách, výdejnách či v očních optikách. Norma v nynější podobě by také nepříznivě ovlivnila podnikání prodejen zdravotnických prostředků.

Pokud se nepodaří provést změny tak, aby nevýhody pro pacienty byly odstraněny, začne ministerstvo chystat normu o zdravotnických prostředcích zcela novou. Původní plán byl, že oblast bude zákonem upravena od ledna 2015, v případě vypracování nové normy by platnost byla o rok později.

Zákon o zdravotnických prostředcích by měl zavést jednotný registr bezpečných a účinných prostředků. O jejich úhradách už by neměly rozhodovat zdravotní pojišťovny, ale ve správním řízení lékový ústav.

Nově by se měla upravit reklama na tyto prostředky. Dosud se řídí jen obecnou regulací, že klamavá reklama je zakázána. Změnit by se měla pravidla pro klinická hodnocení a hodnocení funkční způsobilosti těchto prostředků.

Zdravotnické prostředky nejsou v ČR jednotně regulovány, sériově se jich vyrábí zhruba 6000. Jsou to krycí materiály, stříkačky, jehly, inkontinenční pomůcky nebo prostředky pro lidi s vývodem z vnitřního orgánu. Ke zdravotnickým prostředkům se řadí i glukometry, invalidní vozíky, nitrooční čočky, sluchadla, rentgen, CT či gama nůž.

Zákon by měl řešit regulaci od výroby přes distribuci, prodej, předepisování, výdej, používání, údržbu, opravy až po odstraňování zdravotnických prostředků.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…