Přeskočit na obsah

Němčovice na Rokycansku měří radon, chtějí dosáhnout na dotace

Plošné měření radonu ve zhruba 40 domácnostech provádí Němčovice a jejich část Olešná na Rokycansku. Obec, která leží na zlomu radnické pánve, chce stihnout kontroly do příštího roku, kdy má skončit poskytování státních dotací na ozdravení objektů s nadlimitní koncentrací plynu. O desítky dozimetrů požádala radnice proto, že v minulosti bylo u jednoho z domů naměřeno vysoké množství zdraví škodlivého radonu, ČTK to řekl starosta Karel Ferschmann.

"Ležíme na zlomu radnické pánve, kde se dříve těžilo černé uhlí. Geologický zlom způsobuje únik radonu," uvedl starosta. V obci se dělalo před deseti lety měření v několika domech, vysokou koncentraci plynu ukázaly přístroje v jednom z nich. "Proto chceme plošnou kontrolu. Měření je součástí radonového programu ČR, takže je zdarma. Trvá rok, u domů, kde už bylo měřeno, tři měsíce," uvedl starosta.

Dva dozimetry v každé domácnosti změří průměrnou roční koncentraci. Překročit by neměla 400 Bq/m3. Pokud hodnota přesáhne 1000 Bq/m3 je možné čerpat státní dotaci na stavební úpravy až 150.000 Kč. "Dotace stát garantuje pouze do příštího roku, tak to chceme stihnout," dodal starosta.

Podle Petra Bauera z Krajského úřadu Plzeňského kraje, jenž pomáhá projekt zajišťovat, může o měření požádat kdokoliv. "Velmi dobře je zpracovaná radonová mapa kraje. Ukazuje, jak jsou na tom jednotlivé lokality," uvedl Bauer. Mezi oblasti s nejvyšším indexem patří mimo jiné území ve směru od Blovic na Nepomuk a dále Horažďovice, lokality ve směru z Plzně na Klatovy.

Radonový program funguje od roku 1991. Do té doby nemuseli stavebníci měřit takzvaný radonový index a dělat případná stavební opatření. Výrazný boom měření byl zaznamenán v 90. letech, poté postupně lidé žádali ve vlnách, většinou, když se téma objevilo v médiích.

Podle Bauera plošným měřením prošly lokality regionu s vyšším indexem. V nich už bylo kontrolováno přes 50 procent domácností. V posledních letech zájem ustává, i když možnost zkontrolovat dům zdarma trvá.

Radon je bezbarvý plyn, bez chuti a zápachu. Jeho nadlimitní výskyt zvyšuje nebezpečí výskytu karcinomu, především plic. Do objektů se dostává z podloží. "Vliv při překročení normy se přirovnává tomu, co působí vykouření 20 cigaret denně," dodal Bauer. Podle něj je díky projektu zkontrolováno také 90 procent všech školských zařízení kraje.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…