Přeskočit na obsah

Němci umí vyhladovět rakovinový nádor

Vědcům z univerzity v Kolíně nad Rýnem se podařilo vyvinout proteiny, které cíleně uzavírají cévy nádorů, čímž vlastně dochází k vyhladovění rakovinových nádorů. Nová metoda spočívá na speciálním uzavírání cév nádorů, přičemž je v těle aktivován systém srážlivosti krve. Výsledky studie kolínských vědců byly zveřejněny v nejnovějším čísle odborného časopisu Journal of the National Cancer Institute.

Vědci kolem Claudie Gottsteinové z univerzitní kliniky v Kolíně nad Rýnem vyrobili řadu takzvaných fúzních proteinů. Ty jsou tvořeny fragmentem antitělíska (produktu imunitního systému), který se váže na stěny cévy, a proteinem, který po napojení na stěny cévy aktivuje srážlivost.

Fungování proteinů mohli vědci otestovat u myší s různými nádory. Při dlouhodobých studiích se při opakovaném podávání fúzních proteinů projevilo zpomalení růstu nádorů. Nově objevené látky představují další vývoj již existujících léků uzavírajících cévy; jsou používány například u melanomu, rakoviny kůže. Dosud však mohly být tyto látky aplikovány pouze lokálně, protože neobsahují mechanismus vázání na stěny cévy.

Specifickou zvláštností rakovinových buněk, které se původně vyvinuly z buněk normálních, je absence regulačních prvků. Tyto buňky bují, aniž by je tělo brzdilo. Nekontrolovaný růst rakovinových buněk vyvolává potřebu jejich vlastního zásobování krví. Vznikají tedy cévy, které slouží pouze pro zásobování rakovinových nádorů a od normálních cév se liší. Rozdíl mezi nimi dokážou poznat antičástice.

Badatelé již léta pracují na tom, aby vyvinuli způsob, jak zabrzdit vytváření cév nádorů, nebo jak je poškodit. Lék proti nádorům střev, který je založen na tomto principu, byl loni povolen v USA a letos i v Evropě.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…