Nemám službu. Je i tak nárok na náhradu mzdy při úmrtí?
Odpovídá Mgr. Miloš Máca, právník se zaměřením na medicínské právo.
Uvedenou problematiku řeší příloha k nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.
V případě úmrtí se poskytuje pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu na:
a) 2 dny při úmrtí manžela, druha nebo dítěte a na další den k účasti na pohřbu těchto osob,
b) 1 den k účasti na pohřbu rodiče a sourozence zaměstnance, rodiče a sourozence jeho manžela, jakož i manžela dítěte nebo manžela sourozence zaměstnance a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob,
c) nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 den, k účasti na pohřbu prarodiče nebo vnuka zaměstnance nebo prarodiče jeho manžela nebo jiné osoby, která sice nepatří k uvedeným fyzickým osobám, ale žila se zaměstnancem v době úmrtí v domácnosti, a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob.
Už několikrát jsem zde uváděl, že „dlouhodobý plán“ je institut, který zákoník práce nezná, je to něco, co se v praxi používá, ale z hlediska pracovního práva má relevanci ne dlouhodobý plán, ale rozpis směn podle § 84 zákoníku práce, podle kterého je zaměstnavatel povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.
Tento rozpis směn tedy bude hrát roli pro určení dnů, za které přísluší či nepřísluší pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu.
Tedy z textu a smyslu nařízení vlády č. 590/2006 Sb. vyplývá, že jde-li o úmrtí manžela, druha nebo dítěte, bez ohledu na termín pohřbu přísluší zaměstnanci 2 dny volna s náhradou mzdy nebo platu, není důležitý ani termín pohřbu, ani rozpis směn. Stejně tak, pokud v ostatních případech (písmena b) a c) zaměstnanec obstarává pohřeb jmenovaných osob, lze nárokovat jeden den bez ohledu na rozpis služeb a termín pohřbu.
V ostatních případech však, pokud termín pohřbu připadne na den, kdy má být zaměstnanec podle rozvržení směn v práci, pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu mu náleží. Pokud by zaměstnanec naopak v daný den v práci tak či tak nebyl, náhradu mzdy či platu nárokovat nemůže, nejedná se u něj o překážku v práci, což je hlavním smyslem úpravy v uvedeném nařízení vlády.
www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz