Přeskočit na obsah

Nelékaři vedou spor o kompetence s lékaři

Česká asociace sester se domnívá, že ambulantní lékaři nerespektují stávající sazebník výkonů vzhledem ke kompetencím sester.

"Narazili jsme na odpor lékařských odborných sdružení. Oni totiž ani neměli tušení, že ve stávajícím Sazebníku výkonů nějaké kódy nelékařů jsou. Je to s nimi tvrdý boj, ale nesmíme se dát. Lékaři si na nás časem zvyknou, že tu jsme a jsme členy terapeutického týmu i v ambulancích," uvedla pro Medical Tribune mluvčí České asociace sester, Irena Pejznochová.

Předseda SAS Zorjan Jojko si ale myslí, že jde o "umělý" spor, který není reálným sporem mezi lékaři a sestrami z terénu. "Nemohu se ubránit dojmu, že poměrně velká část z diskutujících nezná ani přesné znění návrhů kódů, na které jsme v srpnu 2009 reagovali, ani naše argumenty. Proč nás asociace sester, má-li nějaké výhrady proti nám, nikdy neoslovila, aby si ujasnila svá stanoviska," poznamenal Jojko v rozhovoru pro Medical Tribune.

Sdružení ambulantních specialistů nesouhlasí se vznikem řady nových kódů výkonů samostatně prováděných středním zdravotnickým personálem. Proč?

Dopředu je nezbytné říci, že my jsme nesouhlasili se vznikem tzv. edukačních kódů v tehdy navržené podobě. Pokud probíhá schvalování nového kódu, zcela běžně musí navrhovatel v příslušné skupině na MZ odpovědět na otázky týkající se společenské potřeby nového kódu a medicínské a ekonomické účelnosti vzniku takového kódu (některé z těch otázek jsou vyjmenované v bodu B našeho níže v příloze uvedeného stanoviska). A to se nestalo. Vlastně lze říci, že na mnohé z položených otázek nebylo odpovězeno do dneška. Navíc: v příslušných návrzích se v době, kdy jsme je námitkovali, nijak nepočítalo s tím, že bude edukace sestrou jakkoli navazovat na vyšetření lékařem, v návrzích nebyla žádná formulace, která by refletkovala potřebu edukační činnost provázat s ostatní péčí o příslušného konkrétního pacienta.

Jaké jsou vaše zkušenosti s překrýváním kompetencí lékařů a sester?
Diskutujte na webu www.tribune.cz.

Vedle tohoto odborného důvodu nám také vadilo, že bez řádné obhajoby společenské potřeby má být Seznam výkonů rozšiřován o nové kódy, což by samozřejmě mělo negativní dopad na úhrady práce zdravotnických zařízení. A to buď přímo (na jednání komise se otevřeně hovořilo, že edukace bude vyňata z ohodnocení klinických vyšetření lékaře, což by znamenalo pokles jejich bodového ohodnocení) nebo nepřímo (snížením nebo zpomalením stoupání hodnoty bodu nebo důslednějšími regulacemi ze strany zdravotních pojišťoven).

Česká asociace sester tvrdí, že některá profesní sdružení včetně SAS nepochopila podstatu kódů výkonů nelékařů a způsob jejich vykazování a že právě nepochopený způsob vykazování kódů výkonů nelékařů je často důvodem k tomu, aby tyto výkony nebyly akceptovány a následně využívány. Myslíte si to také?

Nesouhlasím. Česká asociace sester byla na jednání komise na MZ postavena do stejné situace jako kterýkoli jiný navrhovatel nového kódu. Byly jí položeny otázky, na které ale neodpověděla, dodatečně jen v návrzích doplnila, že edukaci bude indikovat a její výsledky kontrolovat příslušný lékař. Stále ale zůstávají ty potencionálně negativní dopady ekonomické. A to přesto, že se k 1. lednu lotošního roku podařilo ustát to, že nebyla snížena úhrada klinických vyšetření lékaře. Proto byl nesouhlas ambulatníéch specialistů i praktických lékařů.

Na tomto místě ale zdůrazňuji, že stále hovoříme o kódech edukačních. Ze své vlastní praxe z nemocnice i ambulance jsem si vědom, že

- existuje řada jiných výkonů, u kterých je běžné, že je provádí zdravotní sestra a přitom mají v Seznamu výkonů uvedeno, že jejich nositelem je lékař. Mohu se jen dohadovat o důvodech, proč se raději Česká asociace sester nesoustředila na narovnání tohoto administrativního nesmyslu.

- v kalkulačním vzorci prakticky všech lékařských výkonů v Seznamu výkonů je uvedena zdravotní sestra s přiděleným časem, kolik se tomu danému výkonu průměrně věnuje. Její finanční ohodnocení je ale 0,- Kč. Zdravotní sestra je uvedena také v tzv. režii výkonů. I při maximálním snížení ohodnocení ostatních v režii uvedených položek ale vychází, že Seznam výkonů nepočítá s plným úvazkem zdravotní sestry. Mám za to, že kdyby se Česká asociace sester soustředila na opravu i tohoto nesmyslu, šlo by o podstatně prospěšnější krok pro střední zdravotnický personál, který by se navíc týkal všech sester. Ne jen menší části z nich.

V souvislosti s novým sazebníkem bude také VZP podle slov ředitele Pavla Horáka nyní tlačit na zdravotnická zařízení, aby sestrám zaplatila to, co jim patří. Co to bude znamenat pro ambulantní specialisty zaměstnávající sestry?

Pokud si dobře vzpomínám, řekl generální ředitel VZP tuto větu v souvislosti s finančním příspěvkem VZP na navýšení platů sester od 1.7.2009 v rámci tzv. opatření pro stabilizaci počtu středního zdravotnického personálu. A myslel tím období 2. pololetí 2009. Pro jiné souvislosti a jinou dobu nemá VZP ve smlouvě s námi žádné pravomoci k podobným tlakům či kontrolám, což MUDr. Horák jistě dobře ví. V době, kdy jsme tato slova mohli zaznamenat, sice valná většina z ambulantních specialistů ještě žádné peníze od žádné pojišťovny nedostala, přesto vlastně „na dluh“ svým sestrám plat navýšila. Zdravotní pojišťovny před koncem roku 2009 slíbily ministryni, že pošlou zdravotnickým zařízením peníze na navýšení platů sestrám. Tento slib splnila jen některé z nich (VZP, VoZP, ZPŠ, RBP, ZP MA) a že jsme rádi, že od 1.1.2010 máme v hodnotě bodu alespoň částečnou kompenzaci tohoto navýšení platového ohodnocení sester.

Jaké konkrétní dopady pro ambulantní specialisty by mělo či bude mít rozšíření těchto kódů a převod jejich nositele na NLZP?

V Seznamu výkonů od 1.1.2010 nedošlo ke změně obsahu nebo ohodnocení klinických vyšetření lékaře a edukační kódy byly z rozhodnutí ministryně zdravotnictví (nikoli komise) zavedeny jen u menší části původně vyjmenovaných odborností. Pokud vím, tak si zdravotnická zařízení o tyto nové kódy zatím ještě ve valné většině u zdravotních pojišťoven nepožádala. Dopady budou záviset na tom, kolik z nich tak učiní a v jaké rozsahu budou toto provádět a vykazovat. To si zatím netroufám odhadovat.

Podle ministerstva zdravotnictví jsou edukační výkony sester, které se objevily v novém sazebníku výkonů, jen začátkem předávání kompetencí od lékařů. Podle MZ je možné, aby sestra byla nositelkou až 250 výkonů. Jste na toto předávání kompetencí připraveni?

Jsem osobně toho názoru, že existují-li přesto, že jsme ve finanční krizi, volné finanční prostředky, měly by se v první řadě využít na narovnání faktického a administrativního stavu. Tím myslím:

- u výkonů, které reálně provádí zdravotní sestra, by měly být v Seznamu výkonů i jako jejich nositelky.

- u všech výkonů, kde je v Seznamu výkonů uvedena zdravotní sestra, by mělo být počítáno s tím, že zaslouží za svou práci odměnu. Režie výkonů by měla být navýšena na úroveň, ze které by se dalo soudit, že stát nejen slovně, ale i finančně počítá u zdravotních sester s větším, než zlomkovým úvazkem. A až bude toto hotové, jsem si jistý, že postavení sester a míra jejich emancipace bude na zcela jiné úrovni, než dnes. V některých i vyspělých zemích je tendence rozšiřovat kompetence zdravotních sester o činnosti dříve prováděné výhradně lékaři. Jen bych ale rád upozornil, že k tomu vedou většinou dva důvody. Prvním je nedostatek lékařů příslušné odbornosti (ten možná v ČR někde i platí), druhým to, že práce lékaře je příliš drahá (a to v ČR tedy opravdu není, o tom snad není třeba nikoho přesvědčovat).

Jaké kompetence jsou ambulantní specialisté ochotni nelékařům předat a za jakých podmínek?

Přiznám se, že otázce nerozumím. Sám pracuji jako ambulantní kardiolog, přičemž na mém pracovišti je řada činností, které provádí lékař, velmi významné práce dělá ale zcela samostatně zdravotní sestra. Příkladem může být např. Holterovská monitorace EKG. Sestra připravuje monitorovací přístroj, napojuje jej pacientovi, kterého i poučí, jak s přístrojem zacházet, co smí a nesmí během doby, kdy jej má napojený, dělat. Na konci monitorace musí správným způsobem přístroj odpojit a data převést do počítače. Pokud by ona tuto práci odvedla špatně, sebelepší lékař by nebyl schopen záznam kvalitně vyhodnotit. A – přiznám se – některé její činnosti ani sám neumím, resp. jsem si jistý, že ona je dělá lépe, než já. Plně se v tom na ni spoléhám.

Takových příkladů bych mohl uvést více. Chci tím demonstrovat, že pro mě je zdravotní sestra partnerem, se kterým spolupracuji s cílem odvést co nejlepší práci. Tím spíše, že pracuji v soukromé ambulanci, kde, jak kolegové dobře vědí, je lékař, resp. každý zdravotnický pracovník zdravotníkem jen část svého úvazku. Ve zbytku je údržbářem, nákupčím, účetním atd. atd.

 

Jan Činčura, www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…