Přeskočit na obsah

Nelegální nabídky léků na internetu

Weby se často zaštiťují neexistujícími lékaři a nikdy neprovedenými klinickými studiemi. „Setkáváme se s různými přípravky, které slibují rychlou léčbu závažných onemocnění, detoxikaci organismu či zbavení parazitů. Cena je zpravidla značně přemrštěná a po prozkoumání složení lze v řadě případů konstatovat, že jde o doplněk stravy či kosmetiku, tedy výrobek bez jakýchkoli léčebných účinků,“ řekl při představení projektu ředitel SÚKL PharmDr. Zdeněk Blahuta, MHA. Cílem podle něj je varovat občany před podvodnými obchody ve smyslu „šmejdů“. Výrobkům nabízeným k prodeji prostřednictvím e-shopů jsou přisuzovány léčivé nebo preventivní účinky, často hraničící se zázrakem, jsou doporučovány významnými světovými, avšak neexistujícími lékaři, popřípadě zázračně uzdravenými neexistujícími lidmi. Podle grafického ztvárnění zjevně cílí na seniory.

Na zmíněných webových stránkách není zpravidla identifikační údaj prodejce či výrobce. K prošetření podnětu chybějí podklady a chybí i subjekt, který by tyto podklady na vyžádání SÚKL předložil. Pokusy vypátrat odpovědné subjekty prostřednictvím kontrolního nákupu selhaly. Při pátrání po osobách, které mají web registrovaný, se ukazuje, že registrace bývá anonymně v zahraničí, často ve třetích zemích jako Panama nebo USA. Zjednat nápravu je v podstatě nemožné. I proto zvolil SÚKL netradiční formu negativní reklamy, cílem je před podobnými nabídkami české pacienty důrazně varovat.

MT se ředitele Blahuty zeptal, jak v upozorňování na podvodné weby může ústav spolupracovat s lékaři, jak by lékaři mohli svým pacientům riziko připomenout?

Já se domnívám, že tady je možnost spolupráce vícezdrojová. Za prvé si myslím, že pokud je dobře nastavený vztah pacient a ošetřující lékař, tak se pacient pana doktora může zeptat na jeho názor. V tom případě by bylo fajn, kdyby věděli ošetřující lékaři, že seznam nedůvěryhodných internetových nabídek je na našem webu. Samozřejmě jsme k dispozici našim lékařům i v tom smyslu, že pokud by bylo tím klamným referenčním odkazem lékařské spokojenosti nějaké české jméno, jsme schopni ověřit v registrech ČLK, ČSK a ČLnK, jestli se jedná o smyšlenou nebo skutečnou osobu. Zatím vždy se jednalo o osoby nepravé, to znamená smyšlené. Odkaz na nelegální nabídky je v části webu určené profesionálům na www.sukl.cz, pro pacienty se mi zdá přehlednější ho hledat na www.nebezpecneleky.cz.

Novinářům ředitel Blahuta řekl, že pravomoci SÚKL jsou nastaveny na kultivované české národní anebo evropské prostředí. Nedosáhne tedy na účastníka řízení, výdejce, prodejce, výrobce ve třetích zemích, proto SÚKL přistoupil k tomuto nestandardnímu kroku.

Postup SÚKL při pochybnostech, zda daný výrobek je léčivým přípravkem, popsala vedoucí oddělení dozoru nad reklamou Mgr. Jaroslava Doležalová. K takovému výrobku musí SÚKL vždy sehnat veškerou výrobní dokumentaci. Potřebujeme kvantitativní a kvalitativní analýzu, obal, případně dokumenty, které jsou distribuovány při prodeji, jako je příbalový leták. Samotné internetové stránky nebo reklamu v časopisech není v pravomoci SÚKL řešit, to je věc krajských živnostenských úřadů. „Vzhledem k tomu, že se na nás obracejí desítky občanů, firmy apod., abychom situaci řešili, jsme se snažili najít cestu, jak činnost podvodných webů omezit a informovat občany, že by těmto nabídkám neměli popřávat sluchu,“ řekla.

Výrobků nabízených na internetu je řada – typický je tlak na rozhodnutí a omezená nabídka. Čas tlačí toho, kdo si stránku otevře. Cena výrobku je opticky zvýhodněná, i tak ale přesahuje několikanásobně cenu léčivých přípravků na legálním trhu. Na stránkách je prezentace, z níž zákazník může nabýt dojmu, že jeho choroba se vyléčí, aniž by musel navštívit lékaře. „Nás jako odborníky na léčivé přípravky to znepokojuje. Může se jednat o život ohrožující onemocnění, které pokud není včas léčeno, může skončit smrtí,“ řekla. U podvodných webů není žádná garance, co přípravek obsahuje. Jestli tam nejsou reziduální škodlivé látky, které by pacientovi mohly uškodit. V nejlepším případě tam není nic.

Na webech jsou vyfoceni odborníci, kteří neexistují, jejich jména nejsou v komorových registrech k nalezení. Podívat se do těchto registrů je pro občany cesta, jak si existenci daného lékaře ověřit. Jména bývají smyšlená, zatím žádný lékař si na uvedení svého jména na podvodných webech nestěžoval.

Zásilkový prodej prostřednictvím internetu může v ČR zajišťovat pouze kamenná lékárna, zásilkovým způsobem je možné vydávat pouze v ČR registrované léky, jejichž výdej není vázán na lékařský předpis.

 

Příklady webových stránek s nelegální nabídkou, kterými se SÚKL zabýval:
www.diaremedium.com
www.cz.tonic.forhealth.me
https://shop.thajskyraj.com
www.antiwormsshop.com
www.europe-pharm.com
www.levitraoriginal.cz
www.top50rx.com
www.pcjoin1d.com

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…