Někteří lidé možná přenášejí slabší virus AIDS, soudí studie
Lidé, kteří mají genetickou variaci, jež zpomaluje působení viru HIV, jsou možná schopní vytvářet mutaci tohoto viru. Taková mutace pak činí virus méně nebezpečným, pokud se nákaza přenese na někoho dalšího. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnili jihoafričtí vědci.
Virus HIV, který způsobuje nemoc AIDS, napadá buňky imunitního systému. Jako další viry se nedokáže sám množit, musí napadnout buňku a změnit ji na "virovou továrnu". Virus HIV musí napadnout několik genů, aby tento proces mohl odstartovat a mezi napadenými geny musí být i gen imunity označený jako HLA.
"Někteří lidé mají verze genu HLA, o nichž je známo, že nutí virus HIV tolerovat mutace, které poškozují jeho schopnost reprodukce," uvádějí v časopise Public Library of Science Journal autoři studie Carolyn Williamsonová a Salim Abdool Karim ze Střediska pro výzkumný program AIDS v Jihoafrické republice.
Slabší virus u těchto lidí způsobuje pomalejší postup nemoci. Nyní se zdá, že oslabený virus se může přenášet a stejným způsobem fungovat u dalších lidí - dokonce i když nemají ochranné HLA geny, řekla Williamsonová agentuře Reuters. "Podstatný rozdíl oproti jiným studiím je v tom, že tato dokazuje faktickou výhodu dosaženou díky genetickému složení viru," dodala.
Jihoafrická studie našla 21 žen bez příznivé formy HLA, které se před časem nakazily oslabeným kmenem viru HIV. Vědci zjistili, že tyto ženy mají mnohem nižší množství viru HIV v těle než ty, které jsou nositelkami nezmutované podoby viru. "Je velmi pravděpodobné, že oslabený virus v těle lidí, kteří nemají příznivou verzi HLA genů, pochází od lidí, kteří ji mají," říká Williamsonová.
Vědci sledovali ženy po dobu jednoho roku až tří let a zjistili, že zatímco hladina HIV v jejich těle klesala, počet klíčových buněk CD4 T, které koordinují imunitní systém, stoupal. Cílem léčby je snížit úroveň HIV, pomoci tak imunitnímu systému obnovit sám sebe a udržet lidi co nejdél v dobrém zdravotním stavu. Vědci zatím ženy nezkoumali, aby zjistili, o kolik pomalejší je u nich nástup plně rozvinuté formy AIDS. Uvádějí ale, že jejich výzkum může pomoci vědcům při hledání účinné vakcíny díky porozumění tomu, proč někteří lidé s virem HIV přežívají déle.
Virem nemoci AIDS je celosvětově nakaženo odhadem 33 miliónů lidí. Na tuto nemoc zatím zemřelo asi 25 miliónů osob.
Zdroj: ČTK