Přeskočit na obsah

Některé obvody pohotovosti nezrušily, magistrát jim na ně neplatí

Některé pražské městské části zachovaly pohotovost, přestože hlavní město od ledna platí lékařskou službu první pomoci pouze v šesti zařízeních. Od začátku roku dotují provoz pohotovosti Praha 6, 9, 10 a 14 ze svého. O jejím uzavření zatím uvažuje jen čtrnáctá část. Dnes skončila také pohotovost v Soukalově ulici v Praze 12. Vyplývá to z ankety ČTK.

Podle nového systému zajišťuje pohotovost v metropoli pět fakultních nemocnic a poliklinika v Palackého ulici. Nejpozději od příštího roku chce hlavní město přesunout službu z polikliniky do Studentského zdravotního ústavu ve Spálené ulici.

Podle radního Milana Pešáka se systém osvědčil, nemocnice nabízejí lepší péči. Podle něj navíc pohotovost v prvním čtvrtletí vyhledalo zhruba o 11 procent méně lidí než před rokem. Může to ale souviset se zavedením poplatků, od ledna totiž pacienti za ošetření na pohotovosti zaplatí 90 korun.

Kromě magistrátem placených zařízení mohou lékařskou pohotovost stále využívat obyvatelé Prahy 9, kteří ji naleznou v prosecké poliklinice. "Na polikliniku jsou lidé zvyklí chodit. Provoz pohotovosti budeme postupně přehodnocovat, ale musí to být postupné," řekl ČTK starosta Prahy 9 Jan Jarolím. I když pohotovost stojí město několik milionů ročně, podle Jarolíma minimálně letos a příští rok na Proseku zůstane.

Obyvatelům Prahy 10 slouží v noci a o víkendech a svátcích poliklinika v Plaňanské ulici. Vedení města dokonce plánuje rozšíření služeb. Pohotovost nyní přijímá děti i dospělé. "V druhé polovině roku navíc zprovozníme v ulici Nad Olšinami zubní pohotovost," uvedl starosta Prahy 10 Vladislav Lipovský.

Praha 14 službu první pomoci v poliklinice v ulici generála Janouška ke konci září zruší. Místostarostka Jitka Žáková ČTK řekla, že v letošním roce klesl o službu zájem. "Navíc jsme zjistili, že polovina pacientů není z Prahy 14, ale z okolních částí. Ty nám ale na provoz odmítly přispět," konstatovala Žáková.

Mnohé městské části lékařskou službu první pomoci zrušily už na začátku roku, nechtěly její provoz platit ze svého. Stalo se to například v Praze 3 a 7. Obyvatelé těchto obvodů musí využívat některé z šesti magistrátem placených zařízení. "Máme výhodu, že ze všech částí Prahy 3 je dobře dostupná vinohradská nemocnice," konstatoval mluvčí žižkovské radnice Jan Sotona.

V prvním pololetí pak zanikla dětská pohotovost v poliklinice Pod Marjánkou v Praze 6, ke dnešnímu dni skončila také pohotovost v poliklinice v Soukalově ulici v Praze 12. Podle radní Zlatuše Rybářové byla málo využívána, většina pacientů v akutních případech rovnou jezdila do Thomayerovy nemocnice.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…