Přeskočit na obsah

Některé nemocnice zmizí z mapy. Které? Rozhodne se letos

Podle ministerstva zdravotnictví se tak přirozenou cestou připraví půda pro plánovanou restrukturalizaci lůžek. Ne každé oddělení si totiž s novým režimem poradí.

České zdravotnictví se připravuje na revoluční změny, poslední detaily se mají doladit právě v roce 2012.

Třeba nemocnice už nebudou placeny paušály. Místo jistého balíku peněz dostanou jen to, co skutečně "odléčí". "Dnes jsou ceny léčení v různých nemocnicích různé, mnohdy až diametrálně odlišné. To chceme změnit. Zavedeme systém, ve kterém se platí jen za to, co nemocnice skutečně proléčí. Ceny budou všude stejné," vysvětluje poradce ministra zdravotnictví Pavel Vepřek.

Nemocnice už si podle něj nevydělají tím, že budou protahovat dobu pacienta na lůžku nebo dělat zbytečná vyšetření.

Systém se ovšem bude zavádět postupně. Začne se využívat jen u některých výkonů - třeba u výměny kloubů či transplantací. Bude to navíc jen u čtvrtiny ceny, zbytek ještě dostanou nemocnice "postaru". "Nemocnice si tak nový systém vyzkouší a rozhodnou se, která oddělení to zvládnou a která by se měla naopak omezit," doplňuje Vepřek.

Přirozenou cestou se podle něj připraví půda pro plánovanou restrukturalizaci v roce 2013. Ta by měla ušetřit rezortu 20 procent ze 130 miliard, které plynou právě na nemocniční síť.

Strach: levné zaniknou, drahé přežijí

Na novém systému vydělají podle Vepřeka i pacienti. "Peníze totiž půjdou tam, kam oni. Pacienti si tak budou moci daleko více vybírat. Dneska dobré nemocnice, do kterých by se rádo dostalo víc pacientů, prakticky prodělávají," vysvětluje.

Některé nemocnice jsou z nového systému nervózní. "Menší zařízení to zlikviduje," varuje Stanislav Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic. Platby za diagnózu podle něj zvýhodní především velká centra, která léčí drahé pacienty s vysokou režií. Pro regionální nemocnice, které léčí levně, bude naopak výkonový systém znamenat nižší příjmy. "Stát by měl malé nemocnice naopak podporovat," domnívá se Fiala.

O restrukturalizaci nemocnic už se hovoří bezmála dvacet let.

První plán, jak snížit počet akutních lůžek v nemocnicích, načrtl už v roce 1993 ministr zdravotnictví z první Klausovy vlády Luděk Rubáš. O dva roky později převzal plán Jan Stráský a v roce 1998 Zuzana Roithová. Do roku 2005 se podle nich měl počet lůžek akutní péče snížit z původních 70 tisíc na zhruba 52 tisíc.

Proces přerušil v roce 1998 ministr Zemanovy vlády Ivan David. Pak se však funkce ujala ministryně Marie Součková a plán na restrukturalizaci znovu oživila.

Řady lůžek akutní péče se od roku 1993 snížily o dvanáct procent. Na konci roku 2010 bylo ve 189 českých nemocnicích přes 62 tisíc lůžek. Všeobecná zdravotní pojišťovna i ministr Leoš Heger dnes mluví o zrušení dalších deseti tisíc lůžek.

Autor: ver TÝDEN. cz

Zdroj: TÝDEN

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…