Nejvyšší soud se postavil za pěstitele konopí pro léčebné účely
Nejvyšší soud (NS) se postavil za pěstitele konopí, kteří rostlinu, z níž lze mimo jiné vyrobit drogu marihuanu, používají k léčení svých chorob. Soudci vrátili k novému projednání případ ženy z Nymburska, na jejíž zahradě policisté při dvou raziích našli nejdříve 58 a poté 12 rostlin konopí. Tvrdila, že výtažky z rostliny užívá k léčení chodidel a žaludečního vředu. Okresní soud v Nymburce a Krajský soud v Praze ženu uznaly vinnou nedovolenou výrobou a držením omamných látek. Pražský soud se bude muset případem znovu zabývat.
Verdikt Nejvyššího soudu neznamená, že pěstování konopí je od nynějška legální. NS ale opět upozornil, že nižší soudy musí pečlivěji dokazovat, zda pěstitel z konopí vyráběl nebo se chystal vyrábět marihuanu, zda je jeho jednání společensky nebezpečné nebo zda se skutečně rostlinou léčil.
"Pěstování konopí setého není samo o sobě výrobou omamné látky," uvedl v rozhodnutí senát s předsedou Vladimírem Jurkou. Verdikt padl před čtyřmi týdny, nyní jej soud zveřejnil na internetu.
Žena z Nymburska pěstovala konopí přinejmenším tři roky. Kdyby mi nepomáhalo, nedělala bych to, hájila se před soudem. O používání konopí prý věděl i její ošetřující lékař. Jednu rostlinu věnovala své známé, která si výtažkem z konopí léčila kožní chorobu. Ženin syn byl již dříve trestán za prodej marihuany, ale žaloba neprokázala, že mezi pěstitelstvím matky a obchodováním syna existuje spojitost.
Za ženu se ve vyjádření k Nejvyššímu soudu postavilo i Nejvyšší státní zastupitelství (NS). Případ je prý natolik atypický, že nelze jednání pěstitelky posoudit jako trestný čin. Státní zástupkyně připojila i pojednání o léčebných účincích konopí. "I v ČR lékaři o aplikaci této látky vědí a pokud jsou zaznamenány pozitivní výsledky, je užívání tolerováno," uvedla státní zástupkyně.
NSZ také připomnělo společenské i legislativní tendence směřující ke změně náhledu na posuzování trestnosti pěstování konopí setého pro léčebné účely. "Společenský vývoj tak směřuje sice nikoliv k legalizaci takových postupů, ale k jejich dekriminalizaci," shrnuje rozhodnutí.
Nejvyšší soud již předloni vynesl verdikt, který sváděl k výkladu, že pěstování konopí je - na rozdíl od výroby marihuany - legální. Podobné interpretace se objevily v tisku. Soud však zprávy dementoval a vydal prohlášení, že pěstování konopí je bez příslušného oprávnění stále nezákonné, samotná rostlina je totiž podle zákona o návykových látkách omamnou látkou. NS ale v prohlášení uvedl, že nelze automaticky ztotožňovat pěstování konopí s výrobou drogy. Soudy proto vždy musejí posuzovat zvlášť okolnosti každého případu.
Zdroj: ČTK