Největší byznys jsou "mrtvolky" říká ředitel brandýské nemocnice
Když přijíždíte k nemocnici v Brandýse nad Labem, máte pocit, že se tam zastavil čas. Oprýskaná ponurá budova, přímo před vchodem ještě zchátralejší nemocniční bufet a u venkovního stolku místní bezdomovec popíjející lahvové pivo - to je první dojem ze zdravotnického zařízení, které se už třetím rokem pyšní přívlastkem soukromé.
"Šušká se tady, že z toho chtějí udělat síbrťák rozumíte, prostě odkladiště pro nemocné důchodce. Vedou to tady zugrunt," říká polohlasem starší muž, který má právě namířeno dovnitř. "Ale jméno tam nikam nepište, leží mi tady manželka, ještě by se po ní vozili," dodává a mizí v útrobách nemocnice.
"Špitál nemá dobrou pověst, to vám tady řekne kdekdo. Kdysi tu byla vyhlášená chirurgie, jezdili sem i z Prahy, ale dneska... všichni odsud utíkají, doktoři i sestřičky," přizvukuje kolemjdoucí žena středního věku. "Pracovala tady moje kamarádka jako zdravotní sestra, ale před rokem to vzdala, už na to neměla nervy. Chybí tady doktoři a ti, co tu zůstali, často dělají za dva. Ale plat mají samozřejmě jen jeden. Potom jsou všichni nervózní a odnáší to pacienti."
Nemocniční personál na jakékoli otázky ohledně chodu zařízení a jeho budoucnosti rezolutně odmítá odpovídat. Za nemocnici prý může mluvit jen ředitel. Sekretářka svého šéfa zapírá s tím, že nemá ani vteřinu čas. My to ale nevzdáváme a nakonec pana ředitele objevíme na gynekologickém oddělení, kde je zároveň primářem.
MUDr. Tomáš Semerádt je ve své funkci prozatímního ředitele teprve čtvrt roku, ale své ambice obsadit šéfovskou židli natrvalo neskrývá. V nemocnici pracuje už třetím rokem, tedy od té doby, kdy nemocnici díky privatizačním čachrům bývalého hejtmana za ODS Petra Bendla získala firma PP Hospitals.
"Podívejte se, tohle je soukromá nemocnice, byznys, a ne žádná charita. A můj vztah k tomuhle zařízení je stejný jako k továrně. Prostě musí vydělávat!" obhajuje doktor Semerádt fakt, že v nemocnici dochází k postupnému útlumu některých oddělení. Již před časem došlo k omezení interního oddělení, od nového roku pak přestala fungovat lůžková chirurgie.
Obyvatelé Brandýsa a okolí tak s obavami čekají, jakým směrem se bude nemocnice ubírat dál. "Naší prioritou je gynekologicko-porodnické oddělení. Budujeme komfortní pokoje pro nadstandardní péči," chlubí se ředitel.
"No a pak je pro nás samozřejmě stěžejní oddělení následné péče (obdoba léčebny dlouhodobě nemocných, známé LDN; pozn. aut.). Podívejte se, co si budeme povídat, největší byznys jsou dneska ´mrtvolky´. Na běžného pacienta dostaneme od pojišťovny 700 Kč na den, musíte ho celý den krmit, běhat kolem něho... no, a na tyhlety ležáky je 1200 Kč na den. Dáte jim jedny pamprsky, výživu a hotovo. Tak si to spočítejte, co je výhodnější?" říká s notnou dávkou cynismu doktor Semerádt.
Následná prohlídka nemocnice pod jeho dohledem pak jen potvrdila předchozí slova. Bohaté rodičky a gynekologické pacientky se mohou těšit na luxusní, ještě novotou vonící jednolůžkové pokoje, které připomínají spíše pětihvězdičkový hotel než nemocnici. A pan ředitel rád otvírá dveře takových pokojů a nechává nás nahlédnout.
Horší už to bylo na oddělení "mrtvolek", jak říká ředitel nemocnice starým nemohoucím pacientům. Ti, na kterých vydělávají nejvíce, jsou namačkáni v pokojích po osmi a světe div se! tady se žádná modernizace nekoná. U dveří těchto pokojů ovšem pan doktor zrychlil krok a žádná prohlídka se nekonala.
Týden, mso
Zdroj: Týden