Přeskočit na obsah

Nejrozšířenější nelegální drogou v ČR je marihuana

Nejrozšířenější nelegální drogou v ČR je marihuana, i když v posledních letech už počty uživatelů příliš nerostou. Alespoň jednou týdně v posledním měsíci užilo konopné látky 360.000 Češek a Čechů. Alespoň jednou za život užila tuto drogu jedna pětina dospělých Evropanů.

Aktuálním problémem jsou nové syntetické drogy nepodléhající kontrole, které představují výzvu pro celou evropskou drogovou politiku, řekl dnes novinářům vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti Viktor Mravčík.

Evropská agentura pro drogy a drogové závislosti zveřejnila dnes v Lisabonu výroční zprávu. Evropa je podle ní místem výroby extáze a drog amfetaminového typu, metamfetamin neboli pervitin je tradičně hlavní drogou v Česku a na Slovensku. V posledních letech se z českých výroben začal pervitin vyvážet do Německa.

Podle zprávy jsou v Evropě velkým rizikem infekce spojené s injekčním užíváním drog, platí to i pro Česko. Vysoké riziko je zejména v českých věznicích, kde podle studie užívá injekčně drogy desetina až čtvrtina vězněných, v běžné populaci jen půl procenta. Zasažení populace českých narkomanů virem HIV je malé, nedosahuje ani jednoho procenta.

Největším problémem Evropy je heroin, který způsobuje největší zdravotní a sociální škody. Pro Česko je však větším problémem pervitin. Opiáty, mezi které se řadí heroin, v Česku užívá do 0,2 procenta lidí, v Evropě 0,5 procenta. Dvě třetiny problémových uživatelů drog berou pervitin.

Celkově nejužívanější drogou v Evropě i v Česku je konopí. Nepříznivým trendem je kombinace několika nelegálních drog, drog s uklidňujícími léky nebo legálním alkoholem, který protidrogoví experti řadí také k tvrdým drogám. V Česku užívá alkohol rizikově či škodlivě až 1,4 milionu lidí, v riziku závislosti je až 150.000 dospělých.

Počty problémových uživatelů drog v Evropě podle zprávy mírně klesají, v Česku mírně rostou, loni dosáhly podle odhadu 39.200. "V léčbě vidíme pokles počtu injekčních uživatelů, ale odhadované počty problémových uživatelů se v posledních letech spíše zvyšují," uvedl Mravčík.

Kokain není pro Česko zásadním problémem, je pro české uživatele poměrně drahý, narůstá ale velmi rychle jeho užívání v nočních klubech. Gram kokainu stojí 2000 korun, gram pervitinu polovinu a gram marihuany se dá sehnat za 200 až 250 korun, doplnil Mravčík.

Podle zprávy se osvědčily programy na omezení rizika, v Evropě bylo za rok vyměněno 50 milionů injekčních stříkaček, z toho pět milionů v Česku.

Evropská zpráva připomíná také rozpočtové škrty a jejich možné dopady na protidrogovou politiku. Omezení peněz se dotklo už výzkumu, prevence a programů na zařazení bývalých narkomanů do společnosti.

Podle Vobořila se škrtá ve výdajích na protidrogovou politiku v Česku už deset let, teprve letos, paradoxně v době evropských škrtů, se situace začala zlepšovat. "Vláda hledá, jak neomezovat peníze plošně, ale udržet jemně se rozpadající síť péče," shrnul protidrogový koordinátor.

Loni šlo z veřejných rozpočtů na protidrogovou politiku v Česku 627,4 milionu korun, z toho ze státního rozpočtu 371,6 milionu, kraje daly 193,7 milionu a obce 62,1 milionu. Na omezení rizika (třeba výměna stříkaček) šla čtvrtina peněz, 166,2 milionu korun, na léčbu pětina, 108,9 milionu, na primární prevenci desetina, 62,3 milionu korun, a na následnou péči pět procent, 31,3 milionu korun.


ČTK                Naďa Myslivcová

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…