Přeskočit na obsah

Nejde Vám o zlepšení zdravotnictví, ale jen o platy, vyčetl Babiš Kubkovi

Vážený pan
MUDr. Milan Kubek prezident ČLK

V Praze dne 20, dubna 2016

Vážený pane prezidente,

dovolte mi reagovat na Váš poslední rozhovor pro deník Právo ze dne 14. 4. 2016. Zdravotnictví sice primárně spadá do gesce ministra zdravotnictví, já za něj však cítím osobní zodpovědnost nejen jako vicepremiér a ministr financí zodpovídající za státní rozpočet, ale také jako předseda hnutí ANO.

Právě naše hnutí totiž veřejnosti slíbilo, že se zasadíme o zásadní přeměnu veřejného zdravotnictví tak, aby z něj v zájmu pacientů i samotných lékařů zmizelo neúnosné plýtvání penězi daňových poplatníků, dlouhodobá neefektivita i chronická korupce. Ostatně na tu opakovaně poukazuje i Evropská unie.

Měli bychom tedy mít společný zájem. Jenže evidentně nemáme. Z Vašich veřejných prohlášení mám bohužel stále intenzivnější pocit, že Vám jako prezidentovi České lékařské komory ve skutečnosti nejde o zlepšení poměrů v našem veřejném zdravotnictví, ale pouze o vyšší platy lékařů. A že kvůli tomu neváháte cynicky a pokrytecky vydírat českou veřejnost, když zneužíváte výjimečného postavení lékařů.

Navíc kvůli dosažení svého záměru, jímž by se měl zabývat spíš Lékařský odborový klub, používáte stále silovější metody. A to včetně nepřijatelného a naprosto lživého strašení veřejnosti kolapsem veřejného zdravotnictví nebo nedostatečnou zdravotní péčí. Musím proto konstatovat, že z mého pohledu už z Vaší strany nejde pouze o zavádějící informace hodné spíš předvolební politické kampaně, ale o neuvěřitelné zneužití jinak právem vážené lékařské profese. Vy sám se tak stáváte největším nepřítelem svých kolegů-lékařů.

Vaše současná kampaň připomíná spíš cílený a účelový politický boj než upřímné profesní úsilí o zlepšení situace v našem veřejném zdravotnictví. Ostatně není náhoda, že s Vaší katastrofickou argumentací nesouhlasí Koalice soukromých lékařů ani Sdružení ambulantních specialistů. A stejně tak s Vašimi manipulativními metodami nesouhlasí i mnoho jiných lékařů, kteří ještě nerezignovali na profesní čest.

Dovolte mi proto několik věcných argumentů k Vašemu rozhovoru pro deník Právo. Jak i Vy sám nejlíp víte, našemu veřejnému zdravotnictví samozřejmě žádný kolaps nehrozí.

Opakovaně strašíte veřejnost tím, že stále více českých lékařů odchází kvůli nízkým platům do zahraničí. Ano, čeští lékaři skutečně do zahraničí odcházejí, stejně jako i jiné profese. Často však hlavně i kvůli tomu, aby tam získali cenné zkušenosti, takže se po nějaké době zase vracejí domů. Nedávný průzkum mezi studenty posledních ročníků lékařských fakult ukázal, že 72% z oslovených studentů má v plánu pracovat v České republice a 28% hodlá odejít po ukončení studia do zahraničí. Zajímavé je přitom, že jediným důvodem není plat, ale mladí lidé chtějí získat zahraniční zkušenost a zdokonalit se v cizím jazyce. Domnívám se, že tento trend není v současném otevřeném světě neobvyklý.

Proč nezveřejníte statistiku, kolik lékařů se vrátilo ze zahraničí zpět do České republiky? Také argumentujete tím, že v České republice pracuje 2 557 zahraničních lékařů.

Proč už ale veřejnosti také neřeknete, že 1 963 z nich jsou slovenští lékaři? Navíc je pokrytecké strašit českou veřejnost „ cizinci ", když úplně stejnými „ cizinci " jsou v zahraničí i čeští lékaři. Znamená to tedy podle Vás, že by se jich tamní veřejnost měla taky bát? Pak byste jim to měl veřejně říct.

Lékaři si jistě zaslouží vyšší než průměrný plat, protože jde o náročnou a výjimečně zodpovědnou profesi s vysokou přidanou hodnotu. Platy lékařů ale určitě nejsou jediným ani hlavním problémem našeho veřejného zdravotnictví; ostatně průměrný plat lékaře u nás dnes činí zhruba 2,5 násobek průměrného platu, čímž se blíží obvyklému trojnásobku ve vyspělých zemích. Hlavním problémem našeho veřejného zdravotnictví je neefektivita, plýtvání i korupce.

A ty nezmizí pouhým zvýšením platů. Jako ministr financí se nebráním zvyšování platů lékařů, není však možný skokový nárůst o 30 procent. Jak bychom takový nárůst vysvětlili ostatním veřejným zaměstnancům? Navíc žádný finančně zodpovědný stát, který se chce chovat jako řádný hospodář, nedopustí, aby se platy lékařů zvyšovaly pouze navyšováním plateb za státní pojištěnce, aniž by veřejné zdravotnictví současně zbavil již zmíněné neefektivity, plýtvání a korupce. Žádný zodpovědný člen vlády ani politik totiž nemůže takto nezodpovědně mrhat veřejnými penězi.

Český stát musí ve spolupráci s lékařskými profesními organizacemi pracovat na změně našeho zdravotnictví tak, aby nemocnicím i odlehčil. Jejich lékaři dnes zbytečně řeší množství případů, které místo nich může řešit ambulantní sféra, resp. jednodenní či primární zdravotní péče. Tímto směrem se ubírají všechny rozvinuté západní země, jimiž tak rád argumentujete, zatímco u nás se stále příliš orientujeme na nemocnice. To celý systém jen zbytečně prodražuje. Ostatně v posledním Country reportu na to poukazuje i Evropská komise. Proč naší veřejnosti neřeknete i toto?

Financování českého zdravotnictví nemůže stát na platbách za státní pojištěnce. Kdybychom to připustili, ohrozíme tím veřejné finance. Už dnes je český podíl veřejných výdajů na zdravotnictví jeden z nejvyšších v Evropě, konkrétně 84 procent. Jeho další zvyšování proto nepřichází v úvahu, může se nám totiž zle vymstít v době ekonomického poklesu. Platba za státní pojištěnce musí primárně fungovat pouze jako dorovnání výpadků v systému, nejakojeho dominanta.

Chci také zdůraznit, že náš koncept státních pojištěnců - tedy že stát platí pojistné za 60 procent populace - je v kontextu západní Evropy unikátní. Ostatně dovolte mi znovu srovnání s Vámi oblíbeným Německem: u nás činí příspěvek státu zhruba čtvrtinu celkového objemu pojistného, zatímco v Německu pouhou desetinu. Pokud tedy chcete českou veřejnost neustále strašit Německem, proč lidem nesdělíte i tuto informaci?

A proč v rozhovoru pro deník Právo hovoříte o propasti mezi platbou státu v měsíční výši 870 Kč a odvodem z průměrné mzdy 3800 Kč, když v mnohem bohatším Německu činí průměrný státní příspěvek na pojištěnce 220 euro, zatímco zaměstnanec (v součtu se zaměstnavatelem) v průměru přispějí 2300 euro?

Snad proto, že Vám na rozdíl ode mě ve skutečnosti nejde o principiální změnu našeho veřejného zdravotnictví tak, aby pro všechny fungovalo lépe a efektivněji, ale pouze o platy části lékařů? Takže Vaše kampaň nevrcholí v červnu, kdy bude vláda rozhodovat o výši plateb za státní pojištěnce, ale na podzim: tedy v době krajských voleb.

Tím ovšem Vaše kampaň přestává být férovým profesním bojem za zlepšení našeho veřejného zdravotnictví a stává se obyčejnou předvolební kampaní za vlastní finanční prospěch. Myslím, že dlužíte české veřejnosti i tuto klíčovou informaci.

Na závěr bych rád reagoval na Vaše osobní útoky vůči mně a mnou kontrolovaným firmám. Fond Hartenberg, kterému jsem svěřil peníze, investuje také do zdravotnictví, do společnosti FutureLife, kde jsou našimi spoluakcionáři rovněž 4 lékařské rodiny. V současnosti FutureLife provozuje 12 zdravotnických zařízení v Česku, na Slovensku a ve Velké Británii. V hlavním oboru asistované reprodukce jsou úhrady v Česku stejné pro všechny provozovatele a činí 26.000 Kč za jeden IVF cyklus.

V tomto oboru, na rozdíl od jiných, je již zavedena stejná úhrada za diagnózu a tím jsou zaručeny férové konkurenční podmínky pro všechny. Tento fond ve zdravotnictví zaměstnává 750 kolegů, kteří dostávají platy vyšší než je průměr mezd v českém zdravotnictví. Ve zdravotnických zařízeních FutureLife zaměstnáváme také cizince, ti ale pracují za stejnou mzdu jako jejich čeští kolegové.

FutureLife podobně jako jiní soukromí provozovatelé zdravotniclých služeb v Česku dokáže fungovat efektivně, protože již zavedl centrální nákupy, zefektivnil celý systém a ušetřil tak desítky procent na provozu. Zaměřuje se na pacienta, který v tomto vysoko konkurenčním odvětví, rozhoduje, kterou kliniku si vybere.

Udělali jsme tedy přesně to, co vás vůbec nezajímá, protože chcete jen vyšší plat. Zároveň je nutné říct, že firmy koncernu Agrofert se sídlem v ČR přijaly v letech 2006-2014 dotace v celkové výši 5,5 mld. korun. Z toho byla pouze 1,9 mld. korun hrazena z rozpočtu České republiky, zatímco za stejné období mé firmy odvedly do českého rozpočtu celkem 19, 7 mld. korun na dani z příjmu a sociálním i zdravotním pojištěnĺ.

Na rozdíl od Vás jsem tedy vybudoval prosperující společnosti a nežiju pohodlně v socialistickém modelu dotovaném z daní jiných. Já i hnutí ANO se snažíme věci v naší zemi zlepšit, a proto je pro mě velkým zklamáním, když Vám jde jen o platy a ne o celkovou změnu prostředí, která zdravotnictví zlepší i pro českou veřejnost.

Možná byste ve Vaší profesionální PR kampani mohl občanům České republiky říct celou pravdu o českém zdravotnictví, aby lépe porozuměli celému problému a mohli si udělat objektivnější představu. Ostatně zaslouží si to, když si Vás ze svých daní platí.

S pozdravem

Ing. Andrej BABIŠ
1. místopředseda vlády a ministr financí

související článek:  Pane ministře Babiši, jednejte, píše Kubek. A žádá jej o podporu

Zdroj: www.rozhlas.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…