Nedostatek léků? Firmy likvidují stovky tisíc balení
Nedostatek léků, zejména pak antibiotik, byl jedním z hlavních témat minulého roku. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) informovala, že firmy loni dodaly na český trh o desítky procent antibiotik více než v roce předchozím. Potřeby českých pacientů pak saturovaly i mimořádné dodávky ze zahraničních trhů. Farmaceutické firmy, které produkci léků plánují na základě predikcí vycházejících ze spotřeby v předchozím roce, jsou ale přesto každoročně nuceny kvůli blížící se exspiraci likvidovat stovky tisíc balení rozličných léků.
ČAFF ve své zprávě informovala, že v roce 2023 bylo do lékáren dodáno více než 2,2 milionu balení hlavních skupin tabletových antibiotik a o desítky procent více antibiotických suspenzí pro děti. Dodáno tak bylo více než 1,25 milionu doporučených dávek. Protože poptávka po antibiotikách minulý rok převyšovala dodávky, dovážela se do České republiky i cizojazyčná balení. U hlavních skupin antibiotik, jako je tabletový fenoxymethylpenicilin a amoxicilin s kyselinou klavulanovou, byly podle ČAFF dodávky vyšší přibližně o 300 000 balení. „U základního tabletového penicilinu dodaly farmaceutické firmy a distributoři do lékáren v roce 2023 více než 570 000 balení, což je navýšení téměř o 200 000 balení ve srovnání s dodávkami v roce 2022. U tablet na bázi amoxicilinu a kyseliny klavulanové bylo dodáno o 133 000 balení více než o rok dříve,“ upřesňuje výkonný ředitel ČAFF Filip Vrubel. Pokud jde o suspenze pro děti, tak k navýšení došlo podle ČAFF u přípravků jak na bázi základního penicilinu, tak amoxicilinu s klavulanátem. Podle asociace obdržely lékárny téměř o 350 000 balení více. „Ze srovnání dodávek za rok 2023 s dodávkami před pandemií covidu-19, tedy za rok 2019, vyplývá, že v součtu za všechny nejčastěji předepisované skupiny antibiotik došlo k navýšení dodávek do lékáren bezmála o 15 procent,“ upřesňuje ČAFF.
Toto množství už podle Filipa Vrubela naráží na produkční limity firem. „V mnoha skupinách léčiv se již výrobci dostávají na hranici výrobních kapacit. Investují však do toho, aby kapacity v blízké budoucnosti navýšili,“ upozornil Vrubel. Pokud jde o antibiotika, potřeby České republiky se zdají být v tuto chvíli uspokojeny. Podle Jakuba Velíka, který byl pověřen řízením Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), je to i důkaz dobře fungujícího systému. „Těší mě, že v současné ustupující vlně respiračních onemocnění je paleta dostupných antibiotik kompletní, a to jak z pohledu léčivých látek a síly, tak lékových forem. Fakt, že máme na českém trhu dostatek dostupných antibiotik, a to i přes nárůst spotřeby oproti roku 2022 a období před pandemií covidu-19, dokazuje, že nastavený a pravidelně kontrolovaný systém funguje. Věřím, že výrobní i dodavatelské kapacity zajistí kontinuitu dodávek i pro další období,“ uvedl Jakub Velík.
Množství léků je na odpis, včetně antibiotik
Farmaceutické firmy jsou ale podle ČAFF nuceny likvidovat obrovské množství léků v hodnotě stovek milionů ročně. Ostatně asociace sama uvádí, že dodávky léků jsou odpovědností, ale i obchodním rizikem farmaceutických firem. „Loni, když se evropské státy potýkaly s nedostatkem antibiotik, se za jednu z příčin označovala chybná predikce spotřeby ze strany farmaceutických firem. Je ale třeba uvést, že dodavatelé léků při stanovování předpokládané spotřeby v jednotlivých zemích vždy vycházejí z průměrného objemu spotřeby v minulých letech,“ vysvětluje ČAFF. Firmy tak musely zlikvidovat i množství antibiotik. Podle dat 12 největších společností sdružených v ČAFF musely jen tyto firmy v roce 2022 zlikvidovat na 140 000 balení nevyužitých antibiotik určených pro český trh, přičemž za dva předchozí roky to bylo celkem 256 000 balení (166 000 perorálních a 90 000 injekčních).
Vrubel: Příliš velké riziko ztráty
Povinnost dodávek i následné likvidace nevyužitých léků je pro firmy spojena s nemalými náklady. Podle Filipa Vrubela však farmaceutické firmy přesto splnily svou společenskou povinnost. „I přesto, že pro farmaceutické firmy tyto náklady znamenají výdaj v hodnotě mnoha desítek milionů korun, společnosti zareagovaly na výzvu státu a navýšily dodávky antibiotik na český trh pro tuto sezónu respiračních onemocnění o vyšší desítky procent,“ připomněl Vrubel, podle něhož si však firmy v budoucnu mohou více rozmýšlet, zda této poptávce bezezbytku vyhovějí. Podle ČAFF by totiž nadměrné zvyšování dodávek léků bez garance odběru a s existujícím rizikem následné nákladné likvidace mohlo způsobit v dalších letech nedostatek léků, protože výrobci se budou snažit redukovat obchodní riziko. „Pokud budou výrobci muset zboží ve velkém objemu likvidovat, v určité fázi mohou přemýšlet, nakolik pro ně bude kombinace různých regulatorních a cenových omezení a různé míry rizika akceptovatelná,“ varuje Filip Vrubel.
Nejde totiž jen o zmíněná antibiotika. Podle ČAFF bylo v roce 2022 zlikvidováno celkem 1,3 milionu balení léků určených pro distribuci v lékárnách – tedy léků na předpis i volně prodejných. Téměř 190 000 balení léků se ale kvůli exspiraci nevyužilo také v nemocnicích. „Šlo o centrové léky, léky používané při hospitalizaci či v urgentní medicíně. Celková hodnota těchto balení je ve stovkách milionů korun, za celý trh v České republice však půjde o miliardy korun ročně,“ upozorňuje ČAFF. Šéfové farmaceutických firem si v této souvislosti stěžují na obrovskou míru nejistoty. „Stejně jako u dodávek léků do lékáren, ani v případě dodávání léků do nemocnic neexistuje garance odběru. Přestože většina nemocnic v Česku musí léky nakupovat formou veřejných zakázek, ani vítěz tendru nemá žádnou jistotu, v jakém objemu nemocnice jeho léky následně nakoupí, či zda vůbec,“ konstatuje předseda představenstva ČAFF a generální ředitel společnosti Sandoz ČR Jiří Hanzlík.
Firmy chtějí garanci odběru
Firmy tak volají po větší předvídatelnosti očekávané poptávky, která by umožnila nejen lepší řízení obchodních rizik, ale také předcházení nedostatku ze strany pacientů. Podle místopředsedy ČAFF a finančního ředitele společnosti Richter Gedeon Martina Bolceka chtějí firmy záruky. „ČAFF se dlouhodobě zasazuje o nastavení udržitelných podmínek obchodování s léčivy na českém trhu, včetně záruk odběru, anebo alespoň vyšší předvídatelnosti v oblasti potřeb i regulačního rámce dodávání léků na trh,“ říká Bolcek. ČAFF proto upozorňuje, že plánování výroby není pouze o dodání maximálního možného množství za každou cenu, ale o predikci vycházející z reálné spotřeby z minulých let. I kdyby však byly predikce sebezodpovědnější, následné likvidaci nevyužitých léků se zřejmě nedá zcela vyhnout. „Podobnou situaci zažily farmaceutické firmy v sezóně 2020/2021, kdy se dramaticky zvýšila poptávka po jednom infuzním přípravku na léčbu covidu-19 používaném v nemocnicích. Vzhledem k pokračující pandemii a na základě objemu předchozí spotřeby dodavatel zvýšil dodávku i pro následující sezóny. Léčba pacientů s covidem-19 se ovšem záhy přesunula převážně do ambulantní sféry a tato farmaceutická společnost následně musela na vlastní náklady zlikvidovat asi 60 000 dávek léčiva v hodnotě několika milionů korun,“ vylíčil zkušenost z předchozích let Filip Vrubel.