Nechci nést odpovědnost za sestru, která nezvládá svoji práci
Jak je to s odpovědností za registrovanou sestru? Naše sesterské vedení chce, abychom dohlížely na registrovanou sestru, která je po adaptačním procesu (3 měsíce) a evidentně nezvládá svou práci.
Má úlevy, neslouží noční služby, při denní směně má pouze jeden pokoj a my jsme nuceny za ní její pacienty ošetřovat. Jsem povinna za tuto sestru zodpovídat a při jejím pochybení být vedením napomínána? Argumentem vedení je, že je málo sester, tak musí zaměstnat každou, aby nemusely být vráceny peníze pojišťovně.
Odpovídá Mgr. Jiří Knott, odborný útvar Ministerstva zdravotnictví ČR
Není obvyklé, aby na činnost všeobecné sestry, která je registrovaná, tj. získala osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu ve smyslu § 66 a násl. zákona č. 96/2004 Sb., o nelékařských zdravotnických povoláních, musela dohlížet při výkonu jejích běžných činností jiná registrovaná všeobecná sestra.
Něco jiného je samozřejmě situace, kdy všeobecná sestra vykonává úkony vysoce specializované ošetřovatelské péče, neboť zde právní úprava přímo počítá s tím, že tyto úkony musí být prováděny pouze pod odborným dohledem všeobecné sestry se specializovanou způsobilostí v oboru (viz § 4 odst. 2 vyhlášky č. 55/2011 Sb., o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků).
Na druhé straně, pracovněprávní předpisy nevylučují, aby zaměstnavatel po některých zaměstnancích v tomtéž sjednaném druhu práce vyžadoval složitější a odpovědnější práci a po jiných naopak práci méně odpovědnou, méně složitou a také méně namáhavou – vždy s ohledem na schopnosti toho kterého zaměstnance. Přirozeným důsledkem tohoto přístupu pak ale musí být odpovídající platové / mzdové rozlišení mezi takovými zaměstnanci, neboť je zřejmé, že v daném případě ta zaměstnankyně, která musí dohlížet na výkon činností své kolegyně a navíc vykonávat práci ve větším rozsahu, koná práci odpovědnější, složitější i více namáhavou.
Dle § 110 zákoníku práce jsou přitom kritérii pro rozlišení výše mzdy / platu mezi jednotlivými zaměstnanci právě složitost, odpovědnost a namáhavost práce. Stejnou prací nebo prací stejné hodnoty se rozumí práce stejné nebo srovnatelné složitosti, odpovědnosti a namáhavosti, která se koná ve stejných nebo srovnatelných pracovních podmínkách, při stejné nebo srovnatelné pracovní výkonnosti a výsledcích práce.
Je zřejmé, že pokud všeobecná sestra dle pracovního pokynu zaměstnavatele vztahujícího se k organizaci práce na daném oddělení musí provádět práce ve větším rozsahu a navíc dohlížet na výkon práce jiné všeobecné sestry (byť taktéž držitelku osvědčení o odborné způsobilosti), pak tyto dvě sestry nevykonávají pro zaměstnavatele práci stejné hodnoty, přestože u obou z nich může být sjednaným druhem práce „všeobecná sestra.
“ Důsledkem pak musí být, že sestra zajišťující dohled a vykonávající práci ve větším rozsahu musí být také platově / mzdově kompenzována výrazně lépe (např. osobním ohodnocením, zařazením do vyšší platové třídy atd.), než sestra, na jejíž výkon práce je dohlíženo, a která koná práci v nižším rozsahu (má na starosti pouze 1 pokoj).
autor: Mgr. Jiří Knott
www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz