Přeskočit na obsah

Nečasův seniorský balík

Ministerstvo práce chce zlepšit péči o seniory zejména v reakci na špatnou situaci v léčebnách dlouhodobě nemocných. Podle ministra Nečase by mělo v každé nemocnici být geriatrické oddělení nebo alespoň sestry a lékaři s touto specializací.

Reportáž MF DNES z léčebny zřejmě přispěje ke zlepšení péče státu o staré lidi. "Zahoďte bačkory, my všichni vás ještě potřebujeme!" Takové heslo vedle tváří seniorů bude možná zdobit předvolební plakáty ODS, aspoň pokud do toho bude moci mluvit ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Ten teď připravuje "seniorský balíček", tedy soubor návrhů, jak pomoci důchodcům a starším lidem, který chce bez ohledu na pád vlády předložit ke schválení parlamentu. Mohl by uspět: proti těmto jeho záměrům nejsou ani vládní strany, ani opoziční ČSSD.



Hrůza v LDN jako špouštěč

Na začátku snahy státu byla reportáž MF DNES z léčebny dlouhodobě nemocných, kde týrali bezmocné seniory. "Ta reportáž byl urychlovač. Do té doby se o řadě věcí jen mluvilo, pak se začaly řešit," říká Marián Hošek (KDU-ČSL) z Rady vlády pro seniory a Nečasův náměstek.

"Ta reportáž mnohým lidem nejen ve vládě otevřela oči," dodává. Co se tedy chystá?

"Model péče o seniory by vlastně měl tak trochu kopírovat to, co už funguje pro děti - v péči, ochraně před týráním či denních stacionářích, tedy jakýchsi mateřských školách pro seniory," říká ministr Petr Nečas.

Konkrétně to znamená, že by v každé nemocnici mělo být geriatrické oddělení nebo alespoň sestry a lékaři s touto specializací.

"Dnes se považuje za samozřejmost, že na každé poliklinice či v nemocnici je dětské oddělení. Oddělení pro staré ne, těm takovou pozornost nevěnujeme, a přitom je jich víc než dětí," vysvětluje Nečas.

Za druhé by měla na každé radnici vzniknout oddělení ochrany seniorů, podobně jako tam už fungují oddělení na ochranu dětí. Tedy úředníci, za nimiž mohou senioři přijít, když se cítí týraní - a to i psychicky - nebo se o ně blízcí nestarají.

Z loňského výzkumu vládního úřadu pro menšiny a lidská práva plyne, že takových lidí je ve věku nad 65 let celá třetina.

"Je to problém, o kterém se moc nemluví, ale to neznamená, že neexistuje," vysvětluje Nečas. Podobný model funguje třeba v Británii.

"Mohou to být klidně i stejní lidé, kteří se starají o ochranu dětí. Nebo se odbor posílí o nové lidi. A ti budou mít oporu v zákoně, když se začnou vměšovat do rodin, které týrají seniora," doplňuje Hošek.

A za třetí: Nečas chce rozšířit síť denních stacionářů, do kterých mohou lidé z rodiny vozit seniora, když jsou v práci, a večer si jej vyzvednout. Nemohoucí lidé tak neztratí kontakt s blízkými a nemusí přijít o soukromí stěhováním do domova, kde o ně pečují cizí lidé.

Nečas chce, aby se část peněz, které dnes jdou ve formě dotací obcím na výstavbu sociálních domů, přesunula na stavby denních stacionářů. "Stárneme rychleji, než si uvědomujeme. Každý rok přibude celé okresní město seniorů, tedy 30 až 40 tisíc lidí," upozorňuje ministr.

"Jsou to takové kosmetické úpravy, bylo by potřeba udělat zásadnější věci, ale to je už vždycky o penězích," komentuje návrhy Nečase stínový ministr sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD).

Přesto sociální demokraté nejsou nijak zásadně proti těmto záměrům, stejně jako například lidovci, takže návrhy mají šanci, že projdou.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…