Nečas: Vyšší platy zajistí lékařům až reforma
Praha - Kvůli hrozbě hromadného odchodu lékařů z nemocnic do zahraničí jednal včera ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Podle premiéra zaručí lékařům vyšší platy jen reforma zdravotnictví. Nečas se chce setkat i se zástupci Lékařského odborového klubu (LOK), jenž za výzvou Děkujeme, odcházíme stojí. Dosud se k ní připojila asi čtvrtina nemocničních lékařů.
Heger předákům LOK vzkázal, že by měli mírnit své výroky a přestat znejišťovat pacienty. Kroky klubu podle něho prohlubují krizi ve zdravotnictví.
LOK včera zaslal ministrům dopis, v němž před hromadným odchodem lékařů varuje. Hrozí, že se o pacienty nebude mít kdo starat, zejména v regionálních zařízeních, řekl předseda LOK Martin Engel. Postěžoval si, že o požadavcích klubu na navýšení základního platu lékařů až na trojnásobek průměrné mzdy nechce nikdo jednat. Vyšší platy lékařům podle Engela slibovaly všechny strany, slib mají splnit. "Jinak budete vládou nedůvěryhodnou, která pokračuje v tunelování zdravotnictví a jeho devastaci," citoval Engel z dopisu.
Klub už najal právníky, kteří budou lékařům pomáhat s podáváním výpovědí. Za osm týdnů se k ní podle něj připojilo na 4000 z 16.000 nemocničních lékařů.
LOK požaduje pro lékaře podle kvalifikace v základním platu bez služeb 1,5 až trojnásobek průměrného příjmu v zemi, tedy až 71.000 korun, nyní je průměrný plat lékaře se službami a přesčasy okolo 50.000. Na splnění požadavků LOK by bylo potřeba okolo tří miliard korun.
České zdravotnictví potřebuje projít hlubokou reformou, která vytvoří finanční předpoklady k vyšším platům nejen lékařů, ale i dalšího zdravotnického personálu. V reakci na dopis Lékařského odborového klubu (LOK) to řekl premiér Petr Nečas (ODS).
"Představa, že se někde vyčaruje najednou několik miliard a nalije se do systému zdravotnictví, není příliš reálná," zdůraznil předseda vlády. Cestou ke zvýšení platů lékařů je podle něj jen zdravotnická reforma, která obor zefektivní. Měla by vytvořit předpoklady pro vyšší platy nejen pro lékaře, ale také pro ostatní zdravotnický personál.
Podle Nečase si je vláda možného odchodu lékařů vědoma. "Je evidentní, že ve zdravotnictví se může rozdělit pouze to, co je předmětem výběru zdravotního pojištění," řekl ale premiér po jednání s Hegerem.
Heger reagoval na Engelova vyjádření neobvykle ostře. Vyzval ho mimo jiné, aby "zmírnil současné necitlivé kroky a proklamace, které významně přispívají k dalšímu prohlubování krize ve zdravotnictví". Slíbil takovou reformu, která k vyšším platům ve zdravotnictví povede. Nyní na to ale peníze nejsou, zdůraznil.
"Pokud chtějí lékaři vyšší platy, musejí zefektivnit léčbu, jiné peníze nejsou a vláda také žádné nemá. Lékařům se to nelíbí, je to pro ně méně pohodlné, pracnější, ale jinak to nejde," řekl po schůzce ministr ČTK.
Připomněl, že v předchozích letech rostly platy zdravotníků dvojnásobně oproti jiným sektorům. Do vlády vstupoval s vědomím, že příští rok bude muset šetřit. V dalších letech by ale už chtěl dosáhnout přílivu peněz.
ČTK, mbc
Heger vyzval LOK ke zmírnění proklamací
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) vyzval v otevřeném dopise předsedu Lékařského odborového klubu (LOK) Martina Engela, aby "zmírnil současné necitlivé kroky a proklamace, které významně přispívají k dalšímu prohlubování krize ve zdravotnictví". Hrozbami, že lékaři hromadně z nemocnic odejdou a pacienty nebude mít kdo léčit, Engel podle ministra jen znejišťuje pacienty a znesnadňuje řešení situace.
"Důrazně odmítám, že bych výzvu LOK a aktivitu Děkujeme, odcházíme bagatelizoval nebo jakkoli zlehčoval či podceňoval. Budu principiálně problém řešit a připravím takovou reformu, která odstraní hlavní příčiny stavu, kdy zdroje ve zdravotnictví, které za posledních pět let narostly o 30 procent, plynou do všech oblastí s výjimkou mezd," uvedl ministr.
Upřesnil, že jeho cílem je dočasně "zastropovat" péči na úrovni současných standardů, regulovat chaotický vstup nových technologií a postupně odstraňovat systémové neefektivity, například neracionální sítě nemocnic či nerovnoměrně rozložených lékařských ambulancí.
"Budu potlačovat korupční prostředí, upravíme chaotický systém vzdělávání a neregulovaný a často neracionální pohyb pacienta mezi jednotlivými obory," dodal.
Rozsáhlé systémové změny toho, co je zavedeno dlouhá léta, podle ministra nelze uskutečnit během několika měsíců. "Na další injekci do mezd zaměstnanců ve zdravotnictví nejsou zdroje, to je nezvratný fakt," uvedl. Přesto jsou na tom zdravotníci podle ministra ve srovnání s jinými resorty dobře, protože zásadní propouštění či výrazné snižování mezd jim nehrozí.
ČTK, nam rot
Zdroj: ČTK