Přeskočit na obsah

Nečas: Rychetský, Wagnerová a Nykodým politizují Ústavní soud

Za "absolutní politizaci práce Ústavního soudu" označil místopředseda vlády a ODS Petr Nečas vystupování předsedy soudu Pavla Rychetského, místopředsedkyně Elišky Wagnerové a soudce Jiřího Nykodýma při středečním jednání o regulačních poplatcích ve zdravotnictví. Jejich vyjádření a dotazy při výslechu premiéra Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (oba ODS) považuje za neuvěřitelné. Rychetský i Wagnerová ČTK řekli, že Nečasova slova nebudou komentovat.

"Jsem tím konsternován. Byla to stejná dikce, stejný slovosled, jako kdybych poslouchal vystupování komunistických či sociálnědemokratických zákonodárců. To nebyly ústavně-právní argumenty, ale politická prohlášení," řekl vicepremiér ČTK na adresu tří ústavních soudců. "Tvrzení pana Nečase není hodno žádné odpovědi," reagoval Rychetský. "Nestojí to za odpověď," řekla ČTK také Wagnerová.

"Nabízí se také otázka, zda souhra Rychetského s šéfem poslanců ČSSD Michalem Haškem byla pouze shodou okolností, nebo řízenou politickou agitací," prohlásil také Nečas. Je ale prý přesvědčen, že většina soudců se řídí ústavně-právními, a nikoliv politickými hledisky. Proto prý jeho kritika míří jen na tři zmíněné soudce, nikoliv na soud jako celek. Nečas si myslí, že Rychetský, bývalý místopředseda vlády za ČSSD, odložil rozhodnutí o ústavnosti poplatků na neurčito hlavně proto, že nemá mezi kolegy dostatečnou podporu pro jejich zrušení. Nyní údajně hledá prostor, jak chybějící hlasy získat, soudí politik.

"Není nijak neobvyklé, že Ústavní soud, zejména u rozsáhlých plenárních věcí, odloží další jednání na neurčito. Právní posouzení svědeckých výpovědí jistě nějakou dobu zabere," řekl ČTK mluvčí soudu Michal Spáčil. Připomněl, že reforma mění desítky různých ustanovení. "Soud usiluje o co nejrychlejší projednání a skončení věci, další neveřejné jednání pléna se konalo (ve středu) odpoledne po slyšení svědků. Nicméně nelze věc urychlovat na úkor pečlivé přípravy rozhodnutí," dodal Spáčil.

Rychetský se Julínka například ptal, jak lékařskou péči zneužívá například pacient na jednotce intenzivní péče nebo kojenec v inkubátoru. Naznačil také, že místo poplatků mohli zákonodárci jinak přerozdělit podíl úkonů a léčiv hrazených a nehrazených ze zdravotního pojištění. "Odstranění bradavice ať si zaplatí každý sám, odstranění slepého střeva (ať se platí) z pojištění. Tady máte prostor pro to, jak nakládat s veřejnými prostředky, které platíme všichni vlastně formou daní," uvedl Rychetský.

Nykodýmovi ministr nedokázal odpovědět na otázku, za co přesně pacient u lékaře platí. "Když to není odměna pro zdravotnické zařízení, co to teda je, za co to bere?" ptal se. "Takže to není za nic? Zdravotnické zařízení inkasuje 30 korun jen tak za nic?" rezignoval Nykodým po sérii Julínkových odpovědí.

Wagnerová hovořila například o zdravotních pojišťovnách. "Nebyla by bývala úspora, a ta by byla rozhodně v řádu miliard a mnoha miliard, zrušit ty pojišťovny, protože ten systém není stavěn na více pojišťoven, ale pouze na jednu? Jak se nám prodražuje ta řada pojišťoven, jejich domů, jejich odměn... Proč jste nešli touto cestou?" tázala se Julínka. Záznam mohou lidé zhlédnout na webových stránkách www.ct24.cz.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…