Přeskočit na obsah

Nebezpečné čarování s léky

 

...Naprosto vyloučeno.

Tuto nekompromisní odpověď donedávna slýchaly tisíce astmatiků v lékárnách po celé zemi. Mohli se zmítat v děsivých záchvatech a třeba i modrat. Pokud s sebou nepřinesli recept, lékárníci jim sprej na jejich nemoc nevydali.

Zdůvodňovali to tím, že lék podaný bez odborného posouzení může těžce poškodit zdraví - třeba vyvolat srdeční arytmii. Vydání takového medikamentu se rovnalo několika měsícům stráveným v kriminále.

S příchodem nového roku se vše mění. Zní to jako výsměch, ale tytéž spreje už prý zdraví škodit nebudou. Může si o ně říct prakticky kdokoli a dostane je.

Jak je to možné? Ministerstvo zdravotnictví šetří, a rozšiřuje proto řady léků, které si pacienti koupí za své. Pověřilo Státní ústav pro kontrolu léčiv, který na léky v Česku dohlíží, aby vhodné léky vybral.

"Podle našich informací se začalo s léky na alergie a astma. Později se přidají léky na pálení žáhy nebo žaludeční vředy," říká šéf České asociace farmaceutických firem Emil Zörner. Netají přitom rozpaky.

Právě lékový ústav podle něho v minulosti uvolnění některých léků zdržoval. Mnohdy prý nesmyslně.

"Dnes, když přestaly být volně prodejné léky ze zákona hrazeny pojišťovnou, ale otočil. Najednou jsou zdravotní rizika podružná," tvrdí o ústavu Zörner

"Přitom v některých případech postupuje ústav příliš horlivě a nebere na zřetel doporučení výrobců. Ne všechny léky se přece dají vydávat bez receptu, aniž by to pacienta ohrozilo," pokračuje šéf asociace.

Jako rizikové uvádí právě některé silné léky na astma, které mohou bez lékařského dohledu vyvolat srdeční arytmii. Problémy mohou způsobit také takzvané inhibitory protonové pumpy na žaludeční vředy.

"Výrobci se proto zříkají odpovědnosti. Písemně dali najevo svůj nesouhlas. Pokud v budoucnu lék vydaný bez receptu způsobí někomu komplikace, nechtějí s tím nic mít," varuje Zörner.

S výrobci souhlasí i lékaři. Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv už poslali své stanovisko třeba odborníci z České společnosti alergologie a klinické imunologie. Malá balení léků určených k "záchranné léčbě" ať se klidně podávají bez receptu, ale větší balení nebo silné léky by měly být stále pod kontrolou. "Dlouhodobé užívání antihistaminik bez sledování lékařem skutečně ohrožuje pacienta," vysvětluje předseda společnosti Vít Petrů.

Podle šéfa lékařské komory Milana Kubka ústav s lékaři vůbec nic z mimořádně ožehavého tématu nekonzultoval. Viceprezident lékárnické komory Stanislav Havlíček zase nechápe, proč se přijímají zákony, které se pak nedodržují. "Podle zákona o léčivech by měl lékový ústav převádět léky do skupiny volně prodejných jen tehdy, když o to požádá výrobce," vysvětluje.

Mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika B. Petláková ale kritiku odmítá. Způsob výdeje léku je podle ní možné změnit i z moci úřední. "Je přitom vždy zjišťováno, zda daný lék splňuje podmínky pro navržený způsob výdeje," doplňuje mluvčí.

Ministerstvo zdravotnictví se k problematice do uzávěrky tohoto čísla nevyjádřilo. Varování právníka Josefa Lžičaře je naopak zcela jasné: pokud výrobce s postupem ústavu nesouhlasí a dal mu to najevo, v případě sporů s pacientem se může zříci odpovědnosti.

"Za poškození pacienta by v takovém případě opravdu výrobce neodpovídal, i když bude dost záležet na tom, co bude v příbalovém letáku. Odpovědnost by se měla přesunout na toho, kdo rozhodl o převedení léku do skupiny volně prodejných," domnívá se právník.

Stát tedy možná v první fázi na lécích ušetří, záhy ale možná vydá miliony za odškodnění lidí, kterým léky spolykané bez dozoru lékaře zničí zdraví.

------

zdroj:Týden

Zdroj: Týden

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…