Přeskočit na obsah

Ne. Prezident reformu zdravotnictví nevetuje, říká sebevědomě Šťastný

„Tomu není možné říkat reforma. Já zdravotnickou reformu nevidím, ani kdybych se uměl dívat za roh," prohlásil tajemník prezidenta a šéf politického odboru prezidentské kanceláře Ladislav Jakl v rádiu Impuls.

Vláda Petra Nečase byla Klausem kritizována již při návrhu důchodové reformy. Prezidentův spolupracovník Jakl v té souvislosti připustil, že oba balíky vlády by mohlo čekat i veto dvojité. „Je to klidně možné," řekl Jakl.


Zdravotnická reforma není definitivní

K možnosti zablokování zdravotní reformy se vyjádřil Klausovi blízký předseda zdravotního výboru sněmovny Boris Šťastný. „Právě projednávaná takzvaná novela zákona č. 48 o veřejném zdravotním pojištění není opravdu komplexní reformou zdravotnictví, nýbrž její první víceméně technickou součástí. Jde o soubory řady různých, nicméně velmi významných opatření důležitých nejen pro budoucí změny v systému zdravotnictví, ale také zajišťující jeho finanční stabilitu. Nedovedu si tedy představit, že by právě tento zákon prezident vetoval," řekl ParlamentnímListům.cz Šťastný.

Podobně se na to dívá i místopředseda zdravotního výboru Jiří Štětina z Věcí veřejných. Podle něho je zákon č. 48 pouze začátkem reforem a jejich definitní podoba ještě není hotová. „Bylo by tedy lépe, aby si pan prezident počkal na další zákony a hodnotil je komplexně," míní Štětina.


Právem prezidenta je vetovat a právem sněm
ovny přehlasovat

„Jsem hluboce přesvědčen, že prezident republiky, tak jak je po léta znám, se rozhoduje při posuzování věcí na základě jejich kvality, ne jejich nadpisů, a posoudí předmětné věci až poté, co budou odhlasovány a zaujme k nim postoj na základě kvality, která bude výsledkem jednání Poslanecké sněmovny, respektive Parlamentu ČR," řekl ParlamentnímListům.cz místopředseda Rozpočtového výboru sněmovny Michal Doktor k možnosti, že by prezident vetoval zdravotnickou, tak i důchodovou reformu.

Ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných bere signál z Hradu vážně. „Pokud by k tomu došlo, je to vážný důvod pro koalici se případnými výhradami prezidenta zabývat," uvedl ministr.

„Nevím, z jakých důvodů by to pan prezident vetoval, to bych musel vidět důvody, které by ho k tomu vedly. Jeho právo je to vetovat, právem sněmovny je zase jeho veto přehlasovat. Když se to stane, budu to komentovat. Nyní to není věc, o které by se jednalo," řekl ParlamentnímListům.cz podobně předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek.

Parlamentní Listy

Zdroj: Parlamentní Listy

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…