Přeskočit na obsah

Názory na akreditace se různí

O nutnosti akreditace, která přispěje k většímu bezpečí pacientů v nemocnici, panuje mezi zdravotníky shoda. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek chce, aby akreditace prováděl stát, nemocnice ale dávají přednost akreditaci od některé z vyhlášených mezinárodních agentur. Protože je však přijde na několik milionů korun, menší nemocnice na ni stejně nemají.

Diskusi o akreditacích vyvolala série vražd v havlíčkobrodské nemocnici, z nichž je obviněn tamní ošetřovatel. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek všechny nemocnice v zemi vyzval, aby usilovaly o mezinárodní akreditaci, jejíž součástí je i bezpečnostní audit.

Mezinárodní akreditace je zatím dobrovolná a mají ji pouze dvě zařízení - Ústřední vojenská nemocnice a Nemocnice Na Homolce v Praze. Většina nemocnic nemá ani samostatný bezpečnostní audit, který je také součástí akreditace, upozornil Julínek.

Jeho předchůdce David Rath (ČSSD) připravoval státní akreditace, protože považoval mezinárodní agentury za příliš drahé. Nemocnici přijdou na několik milionů korun. Také Kubek považuje za zbytečné, aby nemocnice, které jsou ve veřejném vlastnictví, platily za akreditaci soukromým firmám. "To je jednoznačně tunel na veřejné peníze," řekl.

Ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík dává přednost akreditaci od renomované mezinárodní agentury, která má mezinárodní přehled a srovnání.

Motol se připravuje na akreditaci už tři roky, na podzim 2007 by ji měl získat. Roční obrat Motola je 5,5 miliardy korun, za akreditační návštěvu dá 1,5 milionu, celkem jsou potřeba asi tři návštěvy.

Mluvčí Nemocnice Na Homolce Jitka Kalousková řekla, že nemocnice za akreditaci zaplatila mezinárodní agentuře JCI 2,8 milionu korun. Investice se vyplatila nemocnici a především pacientům, protože akreditované zařízení sleduje kvalitu péče podle 1000 ukazatelů, jež přímo ovlivňují bezchybnost léčebných procesů a bezpečnost pacientů v nemocnici. "Tím se omezí komplikace v léčbě a nemocnice ušetří ročně jen na jejich léčení ušetří desítky milionů," uvedla.

Akreditace podporuje i Česká asociace sester. Mluvčí největší nelékařské zdravotnické organizace Jiří Škuba řekl, že zdraví a bezpečí pacienta je pro členky a členy prvním zákonem, smyslem práce a pro mnohé i smyslem života. Organizace podporuje snahu ministra Julínka podstatně zvýšit na základě akreditačních kritérií bezpečnost léčebné a ošetřovatelské péče v nemocnicích, uvedl.

Psychiatrická léčebna v Praze - Bohnicích se podle jejího ředitele Ivana Davida na akreditace připravuje již více než rok. Uvedl, že zařízení nejsou pro akreditace nijak finančně motivována a po akreditaci si nijak nepřilepší. "Je spíše mojí ctižádostí, aby to pracoviště splňovalo podmínky," vysvětlil.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…