Přeskočit na obsah

Návrhy členů koaliční komise nemají příznivý ohlas u zdravotníků

Návrhy členů koaliční zdravotní komise na změny ve výběru poplatků od pacientů se podle zjištění ČTK nesetkaly s příznivým ohlasem zdravotníků, zdravotních pojišťoven ani ministerstva zdravotnictví. Zelení a lidovci chtějí, aby lékaři a nemocnice dávali vybrané poplatky pojišťovnám a ty z nich platily zdravotní péči. Navrhují také, aby byl různě vysoký limit plateb pro chudší a movité. Nyní je 5000 pro všechny, pak pojišťovny poplatky vracejí.

"Je to naprostý nesmysl a je to jen další způsob, jak situaci znepříjemnit a zkomplikovat," řekl ČTK mluvčí Koalice soukromých lékařů Jan Jelínek. Soudí, že takové návrhy dávají ti, kteří jsou v principu proti poplatkům. "Až systém hodně zkomplikují, vítězoslavně oznámí, že měli pravdu, že to stejně nemůže fungovat," podotkl.

Za špatný nápad označil posílání poplatků pojišťovnám také ředitel Všeobecné fakultní nemocnice Jan Bříza. "Transakční náklady s výběrem, odesíláním pojišťovně a zpětným zasíláním zdravotnickým zařízením většinu poplatku pohltí," vysvětlil. Poplatky by tak nešly na zlepšení péče, ale jen na administrativu s nimi spojenou.

"Poplatky jsou součástí našich příjmů, pokud bychom je posílali pojišťovně a ona nám zpátky, tak maximálně zvýšíme náklady," potvrdil Jelínek. Připomněl, že lékaři hlásí pojišťovně kódy, takže pojišťovna má evidenci vybraných peněz.

Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt připomněl, že všechny peníze, které zdravotnické zařízení dostane, jsou jeho příjmem: vedle plateb od pojišťoven také poplatky pacientů. "Je to jeden velký rybník, do kterého teče řeka od pojišťoven a my jsme k tomu teď přidali potůček z poplatků. Zařízení z rybníka čerpá ve prospěch pacientů," popsal.

Jelínek odmítl slova kritiků, že si lékaři z výběru poplatků přilepšují ke svému živobytí a kupují si například drahé vozy. "To je dobrý nápad, koupím si nové auto a budu s ním jezdit na návštěvy pacientů," reagoval. Cikrt dodal, že když půjdou poplatky přes pojišťovny, pro občana se nic nezmění a celý systém se jen prodraží.

K pohyblivému limitu mluvčí uvedl, že se jednání o něm úplně nezříkají. Možná by se o jiném pojetí limitu dalo uvažovat, ne ale podle výše příjmů, spíše by se měly vyčlenit některé skupiny pacientů.

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera nepovažuje pohyblivý limit za šťastný nápad. Pokud by se lišil podle příjmu pacienta, zavedla by se tím podle něj nová úroveň solidarity. Pokud by tato změna měla platit, nebude v souladu s mnoha ustanoveními druhé části reformy, upozornil Kothera. "Jakmile by se začalo hýbat s touto částkou, promítlo by se to i do alternativních pojistných plánů, o kterých se uvažuje. To je tak zásadní změna, že by se musela promítnout do celého reformního úsilí," řekl ČTK.

"Nechtěl bych komentovat žádný z různorodých návrhů, které v komisi zazněly. Jisté je, že šly do veliké šíře. Komise by se měla zamyslet nad tím, co je důležité a čeho chce dosáhnout, pak to prosazovat," dodal Cikrt. Další schůzka komise je 15. května, do té doby zpracuje ministerstvo analýzy návrhů, jež dostalo od členů komise.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…