Přeskočit na obsah

Návrh zveřejňovat údaje o kvalitě léčby se přiblížil schválení

Zdravotní pojišťovny možná budou muset zveřejňovat údaje, z nichž by lidé poznali, jak úspěšné jsou konkrétní nemocnice, respektive jejich jednotlivá oddělení v léčbě. Počítá s tím poslanecký návrh, který dnes doporučil sněmovně ke schválení její zdravotní výbor. Vyhráno ale předloha nemá, protože hlasování bylo poměrně těsné a lze předpokládat, že v dolní komoře to bude obdobné. Sněmovna rozhodne asi v únoru.

Návrh zákona předložila skupina poslanců v čele s bývalým ministrem zdravotnictví Jozefem Kubinyim (ČSSD). Členům výboru dnes mimo jiné řekl, že k informacím o kvalitě léčby se dostal právě ve funkci ministra a překvapilo ho, jak zřetelné rozdíly mezi některými zařízeními jsou. Ve výboru dnes předlohu prosadili občanští demokraté a někteří poslanci ČSSD. Komunisté a další sociální demokraté ruku pro nezvedli.

Debatu o zveřejňování podobných údajů vedou politici i odborníci roky, zatím ale není jasné, podle jakých kritérií se mají nemocnice a lékaři posuzovat. Návrh zákona počítá s tím, že přesněji to vymezí ministerská vyhláška. Kubinyi předpokládá, že na tom budou spolupracovat různé odborné společnosti.

Hlavně těchto kritérií, lépe řečeno jejich absence se týkala dnešní rozprava. Kritici návrhu zákona se obávají toho, že kritéria nebudou mít dostatečnou vypovídací hodnotu a lidé si je budou vykládat špatně. Například Josef Mikuta (ČSSD) navíc varoval před tím, aby nakonec zdravotnická zařízení nebyla tak zahlcena soudními spory s pacienty, že jim na nic jiného nezbude čas. Komunista Miroslav Opálka popsal hypotetickou situaci, kdy bude sanitka jezdit s pacientem ve vážném stavu a v žádné nemocnici ho nebudou chtít vzít, aby neumřel, a nezhoršil jim tak statistiku.

Sociální demokratka Jitka Vojtilová si naopak stejně jako někteří další poslanci myslí, že jednou se se zveřejňováním údajů o kvalitě léčby začít musí. "Akorát si nedovedu představit, až pak všichni budeme chtít do té nejlepší nemocnice," uvedla.

Kubinyi mimo jiné řekl, že norma by vytvořila tlak na horší zařízení, aby svou práci zlepšila. Varoval před jejím odkladem a slovy o tom, že doba ještě neuzrála. Ze zkušeností prý ví, že pokud teď norma spadne pod stůl, nezačne se v této věci dít nic a bude se stále opakovat, "že je to nezralé." I v té nejlepší nemocnici se podle něj může stát, že lékař chybuje, zákon by ale pomohl odstraňovat systémové chyby v té které nemocnici či oddělení. "Tady jde o to, aby nikdo neumřel, protože systém je nastaven špatně - že na tom oddělení někdo neumí nebo chlastá, že je tam binec," řekl.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…