Návrh zákona o změnách v horské službě vláda nepřijala
Vláda v pátek zamítla předlohu poslanců opoziční KSČM, která upravuje postavení, fungování i financování horské služby. Vyplývá to z průběžných informací o jednání ministrů, které má ČTK k dispozici.
Poslanecký návrh byl podle předběžného stanoviska vlády v rozporu s občanským zákoníkem. Nepřijatelné je podle stanoviska také to, že rozpočet horské služby by se vyčlenil z kapitoly ministerstva pro místní rozvoj a samostatně by jej schvalovala Sněmovna. O předloze rozhodnou zákonodárci.
Horská služba nyní funguje jako obecně prospěšná společnost. Její založení schválila vláda v roce 2004 a zakladatelem je ministerstvo pro místní rozvoj. Podle nového občanského zákoníku už ale není možné obecně prospěšné společnosti zakládat. Předkladatelé podle vládních legislativců neřeší ani zánik nynějšího subjektu Horská služba ČR, o.p.s. a přechod práv a povinností na subjekt nový.
Norma KSČM stanoví, že zřizovatelem horské služby by zůstalo ministerstvo. Peníze by měla získávat z veřejných rozpočtů, evropských dotací ale i ze školení veřejnosti a záchranářů. Návrh také stanoví šest horských oblastí, v nichž má působit. Jde o Šumavu, Krušné hory, Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky a Beskydy. Hranice oblastí by vyhláškou určovalo ministerstvo. Návštěvníci by se v nich měli podle návrhu zákona povinnost chovat se způsobem, který neohrožuje jejich život ani životy jiných lidí.
Činnost horské služby nyní upravují paragrafy zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu. Poslanci v nedávné novele tohoto zákona navíc schválili, že výši dotace horské službě bude určovat ministerstvo pro místní rozvoj, a to na základě její žádosti, kterou bude podávat vždy do konce dubna na následující rok. Žádost bude obsahovat zprávu o využití státních peněz v minulém roce, finanční plán výdajů a výhled na další dva roky.
ČTK
Zdroj: ČTK