Návrh služeb v nemocnici se nelíbí soukromým lékařům
Lékařské odbory chtějí pro lékaře v nemocnicích získat výhody soukromých podnikatelů a přitom jim zachovat dosavadní zaměstnanecké výhody. Jedině tak lze podle sekretáře Skalpelu soukromých lékařů a podnikatelů ve zdravotnictví Miroslava Havrdy vysvětlil návrh odborů, aby lékaři zajišťovali služby v nemocnici na smlouvu, tedy jako privátní osoby.
"Měli by smlouvu na svoji práci a druhou na služby. V nemoci by měli nemocenskou jako zaměstnanci a nenesli by jako podnikatelé žádné riziko, protože nemají žádné výrobní prostředky. Nemuseli by se starat o to, z čeho zaplatí ordinaci v době nemoci, jako se starají lékaři v privátu," řekl ČTK Havrda.
S návrhem, aby služby zajišťovali nemocniční lékaři na další smlouvu, chtějí jít lékařské odbory do vyjednávání se zaměstnavateli o kolektivních smlouvách v jednotlivých nemocnicích. Obávají se totiž, že nemocnice se vypořádají s požadavky nového zákoníku práce tím, že od ledna příštího roku zavedou směnný provoz. Ten je podle nich nevýhodný pro lékaře i pacienty - naruší prý kontinuitu péče, protože u pacienta se budou střídat ve směnách různí lékaři.
"Navrhuji odborářům, že by bylo ideální, aby si doktoři v rámci kontinuální péče šli lehnout s pacientem na dvoulůžkový pokoj a mohli ho trvale sledovat," poznamenal Havrda.
S počty přesčasů mají nemocnice problémy už nyní; lékaři mohou mít za rok 416 hodin přesčasů a 400 hodin takzvaného čekání na práci, řada jich však stráví v práci ročně navíc přes 1000 hodin. Nový zákoník čekání na práci nezná, limit přesčasů tedy bude poloviční.
Havrda soudí, že nemocnice, které už za současného počtu povolených přesčasů mají potíž zajistit služby, nebudou mít od ledna dost lékařů do služeb. Buď budou muset přijmout lékaře ze Slovenska, Ukrajiny a dalších zemí, nebo se bude muset zařízení zrušit, soudí.
Havrda připomněl, že kvůli přísnějším normám na přesčasy hledá lékaře po celé Evropě Velká Británie. V přílivu zahraničních lékařů vidí sekretář Skalpelu výhodu, vzroste prý konkurence a odbory si už nebudou moci diktovat, za kolik jsou ochotni lékaři sloužit.
Zdroj: ČTK