Přeskočit na obsah

Návrh na změnu stavovských předpisů neprošel

Delegáti sjezdu České lékařské komory odmítli návrhy na změnu stavovských předpisů, jež předložil člen představenstva Zorjan Jojko. Kubek je označil za totální revoluci ve stavovských předpisech.

Prezident Slovenské lékařské komory Milan Dragula, který je hostem sjezdu, varoval, že organizace, která nemá vůdce, se potácí a nikdy nepůjde dopředu.

Podle Jojkova návrhu by totiž prezident v období mezi sjezdy nesměl sám rozhodovat, ale musel by mít vždy souhlas nadpoloviční většiny všech členů osmnáctičlenného představenstva. Podle Jojka by se měla změnit i úprava zastupování prezidenta v době jeho nepřítomnosti - představenstvo by po tu dobu pověřilo zastupováním jednoho ze svých členů. Obdobně by se oslabily pravomoci předsedů okresních sdružení.

"Degradujete prezidenta na mluvčího představenstva. Vnímám to jako snahu paralyzovat ČLK a nastolit systém totální nezodpovědnosti," řekl Kubek. Kritici dali najevo nesouhlas s jeho názorem cinkotem sklenic.

Dragula upozornil, že prezidenta volí delegáti na základě volebního programu, se kterým určité procento z nich souhlasilo, a oni pak kontrolují, zda tak činí. "Omezení funkce vůdce tím, že se musí radit o každé hlouposti, povede k zneefektivnění činnosti," prohlásil.

Jojko ČTK řekl, že chtěl dát do souladu zákon o ČLK a stavovské předpisy. Zákon mluví o tom, že nejvyšším orgánem komory je sjezd a mezi sjezdy představenstvo. Prezidenta nezmiňuje jako orgán komory. Stavovské předpisy mu ale dávají velké pravomoci. "Mrzí mě, že návrh neprošel. Mrzí mě to kvůli 40 000 doktorů, kteří si myslí, že nejvyšším orgánem je sjezd a v mezidobí představenstvo. Dnes bylo potvrzeno že ne, že nejvyšším orgánem je prezident," řekl.

Členka představenstva Jana Vedralová ČTK řekla, že podle ní není důvod předpisy měnit. "Změnilo by to činnost komory, protože funkce prezidenta by byla degradována na správce kanceláře, eventuelně možná na tiskového mluvčího představenstva ČLK," vysvětlila.

V diskusi se dnes střetli stoupenci prezidenta i jeho kritici. "Nikdo vám nedal mandát k oslabování komory," vytkl Jojkovi jeden z delegátů, podle něhož oslabení pravomocí prezidenta oslabí i celou ČLK. Jojka a skupinu lékařů, kteří s návrhem změny přišli, nazval "věčně štěkajícím maltézáčkem, který útočí na velkého medvěda".

V diskusi zaznělo, že předpisy nejsou v souladu se zákonem, což komorový právník Jan Mach odmítl.

Komora sdružuje na 40 000 lékařů, zhruba půl na půl jsou v ní zastoupeni zaměstnanci nemocnic a lékaři se soukromou praxí. Většina kritiků prezidenta ČLK je z řad soukromých lékařů, mezi ně patří i Jojko.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…