Přeskočit na obsah

Naučte děti polykat léky

Když byla Martina Dostálová malá, nesnášela červenou šťávu. Ne, že by jí nechutnala, jenže ji měla spojenou s penicilinem, který šťávou zapíjela. Její dcera je na tom lépe, antibiotika i léky proti teplotě polyká ve formě sladkých sirupů. "Jenže i ty je do ní těžké dostat, když si usmyslí," říká.

Zejména u antibiotik bývá s "pliváním" léku potíž. Nemocný by měl totiž spolknout celou dávku, jinak nebudou léky dobře fungovat, a co hůř, mohou dokonce uškodit. Množství menší než předepsané totiž nevyhubí všechny bakterie a ty, které zůstanou, jsou odolnější a antibiotika už na ně nemusí fungovat. Ze stejného důvodu je nutné využívat celou předepsanou dávku a nepřestat ve chvíli, kdy se nemocnému uleví. Vyprávějte pohádky Jaké triky můžete použít, abyste dítě přinutili sníst lék? Zkuste mu podrobně vysvětlit, jak léky fungují a proč je nutné je brát. Nezapomeňte zdůraznit, že léky neškodí - protože nejsou dobré - ale naopak pomáhají. Malému dítěti můžete celý proces i nakreslit, vezměte si na pomoc pohádku. Bakterie budou například zlí čarodějové a léky hodní rytíři. Klouzačkou, tedy ústy a krkem, se dostanou do hradu zlých čarodějů a osvobodí princeznu.

Pomůže také, když si vezmete dítě na klín a pozvete někoho dalšího, například otce nebo prarodiče, aby ho rozptýlili.

Zároveň by dítě mělo vědět, že si lék vzít musí, že věc není postavená "buď anebo", ale "je to naprosto nutné". Že neexistuje možnost "vezmeš si ho později, nebo vůbec, když ti nechutná".

Neříkejte nikdy dětem, že je lék dobrý, když to není pravda. Pokud je například kyselý nebo hořký, bude vás mít za lháře.

Na pomoc si můžete vzít také panenku nebo medvídka, kteří budou "jíst" spolu s dítětem.

Některé léky skutečně chutnají nepříjemně nejen dětem, ale i dospělým. Zeptejte se lékaře, zda nemají alternativu, tedy stejnou účinnou látku s přijatelnější chutí.

Přidejte dobrotu Pokud je možné lék zajíst a zapít, případně rozpustit, nabídněte ho dítěti spolu s něčím, co má rádo. Například se sladkou šťávou nebo kakaem.

Předtím se v příbalovém letáku nebo u lékaře ujistěte, zda se smí lék džusem či mlékem zapíjet. Některé léky se totiž nesmějí s těmito nápoji kombinovat. Případně pilulku rozdrťte mezi dvěma lžičkami a rozpusťte nebo zamíchejte například s jogurtem. Ne u všech léků se to ale smí (viz také text na této straně).

Zkuste také střídat chutě, aby dítě nemělo lék spojený s jednou potravinou nebo nápojem. Mohlo by totiž časem začít odmítat i je. Podívej se, jak umím polykat léky já Batolatům a malým dětem dávejte, pokud je to možné, sirup namísto pilulek. Ale pozor, ani tady nemáte jistotu: některým batolatům totiž vyhovuje prášek lépe než sirup.

Tablety učte dítě polykat zhruba v předškolním věku. Jak? Nejdřív mu sami ukažte a vysvětlete, jak se to dělá: "Vezmu tabletu, položím si ji na jazyk co nejdál ke krku a zapiju velkým douškem vody. Když ji nepolknu, napiju se znovu. Nic to není. Jako když omylem někdy spolkneš bonbon." Nechte dítě "trénovat", pochopitelně ne s léky, ale například s kouskem vařené zeleniny, kterou vyříznete do tvaru léku.

Vše připravte jako hru a buďte trpěliví. Rozhodně za neúspěch dítě netrestejte a nevyčítejte mu ho.

Pokud je to možné, povězte dítěti, jak dlouho bude muset lék užívat. Může si například samo chodit škrtat do kalendáře zbývající dny. Můžete mu i slíbit malou odměnu za to, že bylo při nemoci statečné a užívalo léky tak, jak se má.

***

Zkuste střídat chutě jídla, do kterého lék mícháte. Jinak bude dítě odmítat i tuto potravinu.

Tipy

* Když podáváte dítěti na lžičce lék, který mu nevoní, na chvíli mu zároveň jemně stiskněte nos.

* Ušní a nosní kapky ohřejte ve vodní lázni na teplotu lidského těla, studené kapky některé děti vnímají velmi nepříjemně.

* Čípek před zavedením potřete dětským krémem nebo olejem.

* Oční kapky kapejte na vnitřní stranu spodního očního víčka, lépe se tak rozprostřou do celého oka.

* Mějte po ruce něco dobrého, co dítě rádo jí, tak aby hned po užití léku mohlo nepříjemnou chuť zajíst.

* U malých dětí používejte na sirup místo lžičky injekční stříkačku, případně píst, který bývá součástí dětských léků proti teplotě a bolesti (například Panadolu, Nurofenu apod.).

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…