Přeskočit na obsah

Nárůst pacientů s listeriózou se zastavil

Pacientů s listeriózou v posledním týdnu nepřibylo a hygienici doufají, že nárůst počtu případů z posledních dvou měsíců se podařilo zastavit. Ke včerejšku je potvrzeno 47 nemocných, další desítka se prověřuje. Hlášeno je šest úmrtí, z toho dva do října; v listopadu zemřeli tři dospělí a jeden novorozenec. V prosinci žádná úmrtí na listeriózu nebyla, řekl ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Poznamenal, že inkubační doba listeriózy je až 70 dní, takže je možné, že i přes zvýšená hygienická opatření ještě pacienti přibudou. Panika však podle mluvčího není na místě. Epidemie v Česku nebyla a není, šlo jen zvýšený počet jednotlivých případů. O situaci byla informována Evropská komise.

"Rádi bychom uklidnili veřejnost, že podle ověřených dat se situace nemění," zdůraznil Cikrt. Hygienici, veterináři a inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce podle něj dosud prověřili téměř 800 provozoven, zejména výroben lahůdek a surovin pro lahůdkářské výrobky. Odebráno bylo na 200 vzorků, které jsou nyní prověřovány na přítomnost bakterie listeriózy.

Nosičem listerióz je zhruba 20 procent lidí, kteří většina neonemocní. Vyšší riziko je u lidí se sníženou imunitou a těhotných žen, které mohou potratit. Hlavní hygienik ČR Michael Vít preventivně upozornil gynekology, aby věnovali zvýšenou pozornost známkám onemocnění u svých pacientek. Přibližně třetina všech listerióz se totiž vyskytne u těhotných - mají až dvacetkrát vyšší riziko, že se nakazí.

Častěji postihne nákaza také lidi s AIDS, rakovinou, cukrovkou či nemocnými ledvinami. Podle Čestmíra Beneše ze Státního zdravotního ústavu hlásí letos zatím nejvíce nemocných s listeriózou kraje Moravskoslezský s osmi případy a Jihomoravský se šesti. Po pěti případech mají kraje Pardubický a Jihočeský, po čtyřech kraje Olomoucký a Plzeňský. V ostatních krajích se vyskytly nejvýše tří případy.

Příznakem listeriózy bývá horečka a bolest svalů, nechutenství a průjem. Pokud se infekce rozšíří do nervového systému, nastupují bolesti hlavy, zmatenost a křeče. Včasné podání antibiotik nemoc vyléčí a zabrání u těhotných poškození plodu.

Prezident České gynekologicko-porodnické společnosti Vladimír Dvořák ČTK řekl, že nikde na světě se nevyšetřují všechny těhotné ženy na listeriózu a zatím o tom neuvažují ani čeští gynekologové.

Docent Jiří Ruprich ze Státního zdravotního ústavu ČTK řekl, že nemocný člověk není nebezpečný pro okolí. Nákaza se přenáší ze zvířete na člověka, z matky na dítě v těhotenství, při porodu a těsně po něm. Pokud je více případů v rodině, je z jídla. Nakazit se mohou i pracovníci v zemědělství, pracující s půdou, krmivem či stelivem.

Zvýšený výskyt nákaz způsobily zrající sýry. Ruprich je přesvědčen, že problém časem odezní. "My víme, že listerióza je v potravinách, ale lidé neonemocněli. Možná v poslední době je výroba příliš veliká, příliš dlouho se potraviny skladují a v nevhodných podmínkách. Pak se bakterie pomnoží, jídlo sní člověk oslabený a je problém," popsal.

Před rokem 1989 bylo na trhu kolem 3000 druhů potravin, dnes zhruba 70 000, je tedy více možných zdrojů nákaz. Zvýšený počet případů souvisí i s životním stylem: přiblížil se Západu a objevují se podobné problémy. V Česku dosud epidemie listeriózy nebyla, potýkaly se s ní například Francie, Itálie či USA.

Informace o infekci a ochraně před ní na www.mzcr.cz.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…