Přeskočit na obsah

Nárůst klíšťové encefalitidy

Loni výrazně přibylo případů klíšťové encefalitidy, v porovnání s předchozím rokem počet stoupl o 60 procent. Novinářům to řekl děkan Fakulty vojenského lékařství Univerzity obrany v Hradci Králové Roman Prymula. Lékaři v loňském roce zaznamenali celkem 1028 těchto onemocnění - nejvíce za posledních více než 20 let. Nemoc si vyžádala celkem tři úmrtí.

Odborníci přičítají nárůst zejména klimatickým změnám, častějším rekreačním aktivitám v lesích a nízkému počtu očkovaných lidí. Na zvýšeném počtu nemocných se podepsala i loňská dlouhá houbařská sezona. Nejvíce nemoc postihuje osoby v produktivním věku. Čím je ale pacient starší, tím se s ní hůře vyrovnává.

"Závažnost nemoci u starších se projevuje vyšším počtem obtíží," vysvětlil primář infekčního oddělení Nemocnice v Českých Budějovicích Václav Chmelík. Častěji je sužují poruchy vědomí, v nemocnici zůstávají delší dobu, déle se rehabilitují. Ve větší míře také této zákeřné chorobě podléhají.

S nakaženými klíšťaty se lidé nejčastěji setkávají v Jihočeském kraji. Relativně více se objevují i na Vysočině, ve Středočeském, Plzeňském či Jihomoravském kraji a v Praze. Podle Prymuly však již neplatí, že by se klíšťata vyhýbala vyšším nadmořským výškám. "Můžeme se s nimi setkat i ve 1200 metrech," upřesnil lékař. Podle něj se mohou ve výjimečných případech lidé nakazit i z nepasterizovaného mléka. Sezona tohoto hmyzu začíná počátkem května a obvykle trvá do začátku listopadu.

Lékaři tvrdí, že jediná spolehlivá prevence proti klíšťovému zánětu mozku je očkování. Tuto možnost využije asi 11 procent Čechů a Češek, v sousedním Rakousku je to přes 80 procent obyvatel. Při podobných podmínkách zde proto mají výrazně méně nemocných. V Jihočeském kraji, kde se klíšťová encefalitida vyskytuje nejvíce, očkování podstoupila asi pětina obyvatel.

Vakcínu si lidé hradí sami, jedna dávka vyjde od 300 do 350 korun. Některým klientům ale na ni přispívají zdravotní pojišťovny. Podává se ve třech dávkách. Po dalších třech až pěti letech je nutné se nechat přeočkovat.

Od roku 1982 do roku 2006 Státní zdravotní ústav evidoval 11.606 hospitalizovaných případů klíšťové encefalitidy. Klíšťový zánět mozku má v počátcích obdobné příznaky jako běžná chřipka, později se připojí také neurologické problémy. Nakažení lidé se cítí unavení a malátní.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…