Přeskočit na obsah

Nárok na úhradu ambulantní péče v EU potvrzen

Evropský parlament včera odhlasoval zprávu, podle níž mají pacienti nárok na proplacení ambulantních služeb bez předchozího souhlasu pojišťovny kdekoliv na území EU. U plánované hospitalizace je však třeba konzultace s pojišťovnou. Závěry zprávy se shodují i s některými rozhodnutími Evropského soudního dvora, europoslanci však žádají Evropskou komisi, aby závěry zahrnula i do evropské legislativy.
Tato práva některé země nerespektují - například Velká Británie svým občanům péči v zahraničí neproplácí v plné míře nebo vůbec," sdělila ČTK europoslankyně a bývalá ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová. Podle ní je odstraňování překážek pro přeshraniční poskytování zdravotních služeb "červeným hadrem" pro ty politiky, kteří nevědí, jak zdravotní systémy fungují. Tvrzení parlamentních odpůrců zprávy, že jde o zásah do pravomocí členských států, však označila za nesmyslné. Mluvčí VZP Jana Víšková ČTK sdělila, že nejnovější rozhodnutí Evropského parlamentu otázku úhrad lékařské péče v zahraničí neřeší. VZP se podle ní i nadále musí řídit platnou českou legislativou. "Ta úhradu zahraniční lékařské péče z veřejného zdravotního pojištění podmiňuje předchozím souhlasem zdravotní pojišťovny, která důvody k požadované léčbě posoudí odborně i ekonomicky," uvedla Víšková.
"To usnesení parlamentu nepřináší nic nového," řekl ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Nárok na proplacení ambulantních služeb podle něj vyplývá z rozhodnutí Evropského soudního dvora, který prohlásil, že zdravotní péče je služba. "Pak tam platí volný pohyb služeb po Evropě," dodal.
Upozornil také, že je rozdíl mezi ambulantní službou a neodkladnou péčí. Ambulantní služby lze sice čerpat kdekoli v Evropě, musí se ale na místě zaplatit. Tuzemská pojišťovna ji pak proplatí do výše, do jaké ji proplácí ona. Může se tak stát, že česká pojišťovna ambulantní péči proplatí mnohem menší částkou, než kolik bude stát například v Německu.
Jiná věc je nezbytná péče, na kterou se vztahuje pojišťovací karta. Tato péče se neplatí na místě, ale pojišťovny si ji mezi sebou uhradí přes Centrum mezistátních úhrad, upřesnil Cikrt.
Evropský parlament rovněž volá po zvýšení důvěryhodnosti zahraničního zdravotnictví. "Klíčem jsou akreditace nemocnic a ambulancí a právo na informace," řekla Roithová. Bude-li mít podle ní pacient informaci, zda zahraniční zařízení je akreditováno, a tudíž dodržuje národní či mezinárodní standardy kvality, získá tak údajně větší jistotu, že bude bezpečně ošetřen i bez znalosti cizího jazyka. Řešení současného legislativního "vakua" podle mnohých europoslanců spočívá v tom, aby byly zdravotní služby znovu zahrnuty do směrnice o službách, z níž byly vyloučeny. Proti jsou však socialisté, kteří sice zprávu o "důsledcích vyjmutí zdravotnických služeb z působnosti Směrnice o službách" vypracovali, ale místo "znovuzačlenění" požadují samostatnou směrnici.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…