Namísto "státního puče" ve VZP nabídne ODS změnu financování
Pod vedením občanských demokratů nebude stát zdravotní pojišťovny řídit, nýbrž pouze stanoví pravidla a pak je bude účinně kontrolovat. To je část vize změny ve zdravotnictví, jak ji dnes na kongresu ODS v Brně představil stínový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Uvalení nucené správy na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu a vynucený odchod její ředitelky Jiřiny Musílkové z funkce označil za "státní puč ve VZP".
Jako lék na české zdravotnictví, ve kterém každý čtvrtý pacient musí uplácet a doba čekání na operace se u jednotlivých nemocnic liší až o 22 měsíců, nabídne Julínek voličům nový způsob financování péče. V systému budou díky konkurenci pojišťovny a nemocnice přistupovat k pacientům jako "váženým" klientům, slibuje Julínek v programovém letáku. Změnou financování chce podle něj ODS dosáhnout rovného přístupu k nejmodernější lékařské péči u vážných onemocnění pro všechny.
Každý občan bude podle Julínkova záměru povinně pojištěn a bude mít i možnost doplňkového připojištění. Na náročnou péči má jít až 70 procent z vybraného pojištění, zbývající třetinu dostanou lidé na osobní účty. Bude na nich, jak s nimi naloží. Pacientům přibude práv, ale i povinností, systém například počítá s bonusy za prevenci.
Zachována má být stoprocentní solidarita ve stejné podobě, jak ji v současnosti upravuje zákon o veřejném pojištění. Počítat bude však nový systém i s přirozenou solidaritou rodiny. Například nemocnému dítěti či babičce budou moct ze svých účtů pomoct rodinní příslušníci, vyvracel Julínek názory, podle kterých reforma zdravotnictví z dílny ODS sníží možnost léčit se sociálně slabším.
Už dříve Julínek uvedl, že počítá i s přímými platbami v lékárnách a ordinacích. Tyto výdaje by ale neměly překročit strop, jehož výši nyní Julínek odhaduje na tři tisíce korun ročně. Odpovědný přístup pacientů, kteří budou mít přehled o svých účtech, povede podle Julínka k racionálnější spotřebě běžných léků, což zlepší přístup i k dražším preparátům.
Reformu financí zdravotnictví podle Julínka potřebuje nejen kvůli aktuální krizi, ale i vzhledem k stárnutí populace. Zatímco důchodovou reformu už politici připravují, ve zdravotnictví se podle stínového ministra stále jen hádají, přestřelují, politikaří. "Přitom ve zdravotnictví bude reforma nutná o deset let dřív než v sociálním systému," uvedl. Penzijní systém má podle expertů fungovat ještě dvacet let, na zabezpečení financí pro léčbu stárnoucích Čechů má tak stát podle Julínka deset let.
Zdroj: ČTK