Přeskočit na obsah

Najděte si lék na svou chorobu

Pacienti si mohou na nové internetové stránce najít veškeré informace o lécích, lékárnách, očkování či prohlídkách. Pacienti už nejsou vydáni napospas lékařům a lékárníkům. Včera dostali do rukou pomůcku, která jim přináší řadu dosud nedostupných informací o lécích, jež se prodávají v českých lékárnách, dobře je zorientuje ve zdravotnické terminologii a navíc doporučí, jaký lék použít na konkrétní problém.

Státní ústav pro kontrolu léčiv spustil internetové stránky, které nemají obdobu v žádném evropském státě. Stačí si na počítači vyťukat adresu www.leky.sukl.cz a na obrazovce se objeví portál, kde zájemci najdou vše o lécích. A mnohem víc.

"Je to v podstatě náhradní systém za Jedna paní povídala..., který sestavili odborníci a za který stoprocentně ručí," říká šéf lékového úřadu Martin Beneš. Co všechno nový web dokáže? Předně si v něm laik vyhledá detailní popis kterýchkoliv tabletek, mastí, injekcí, čípků a dalších léčiv, jež lékárníci prodávají. Od stolu a v klidu si tak může pročíst příbalový leták s žádanými a naopak nežádoucími účinky léku. Dozví se, kolik stojí, kdo a kde jej vyrábí a v jakém balení je na trhu.

"A co je pro pacienty důležité, bude moci porovnat cenu, za kterou mu ji nabídne lékárník," dodává Beneš. Ale podrobná databáze léčiv, včetně informací o jejich padělcích, je pouze kostrou nového portálu, který stál daňové poplatníky půl milionu korun. Lidé mohou brouzdat internetovými stránkami stejně, jako když si listují v několikasetstránkové knize Domácí lékař.

"Najdou tam například kompletní informace o očkování, jak mají správně vypadat prohlídky u zubaře, praktického lékaře nebo gynekologa, a především si mohou vyhledat, jaké léky na jaké nemoci zabírají," popisuje šéf lékového úřadu Martin Beneš.

"Myslím, že je to báječný servis. Vždycky když jsem se chtěl o nějakém léku něco dozvědět, tak jsem šel na stránky nějaké internetové lékárny. Tady je ale všechno pohromadě," libuje si pacient Michal Tomášek z Břeclavi.

Lékaři jsou k novému portálu méně vstřícní. "V zahraničí jsou takové weby hojně užívané. Já osobně mám spíš konzervativnější postoj. Mám pocit, že pacienti by se měli více radit s praktickými lékaři," míní urolog Tomáš Hanuš.

Autoři zanesli do databáze přes padesát diagnóz, podle kterých si mohou laici vyhledat volně dostupné léky. Trápí vás zácpa?Web vám nabídne na tři plné strany různých přípravků v různých cenách i dávkování, které vám uleví. Stejně se můžete s webem "poradit", pokud vás trápí alergie, migréna, namožené svaly, křečové žíly nebo třeba bolestivý žlučník. Vyhledá ty správné přípravky na odvykání kouření, problémy s kůží nebo na plísňová onemocnění, a to i mezi homeopatickými léky.

Pokud laik nenajde potřebné odpovědi ihned na webu,může se obrátit s dotazem přímo na odborníky. "Databázi budeme denně aktualizovat a naši lidé budou do čtyřiadvaceti hodin odpovídat i na dotazy čtenářů," slibuje ředitel Beneš.

Podle četnosti dotazů tak budou autoři neustále doplňovat nové informace - třeba o vzácných chorobách a jejich léčbě.

Zkouší se podobný lék i v České republice? Při jakémkoliv kliknutí má čtenář po ruce překladový slovníček odborných lékařských výrazů. "Je sestavený tak, aby se pokud možno vázal k danému problému," vysvětluje Petra Keřková ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv. I když je nový lékový portál psán pouze česky, má přesah i do ciziny. Lépe řečeno - do zahraničního výzkumu. Například onkologičtí pacienti se celkem lehce dopátrají informací, jaké léky se v naší zemi v současnosti zkoušejí a zda se do takového programu mohou třeba přihlásit.

"Dodnes si museli lidé vyhledávat některé informace na amerických webech. A to je trapné," říká šéf lékového úřadu Martin Beneš. Právě podle amerických, ale i australských a kanadských portálů o lécích se český web "stavěl".

"Nikde v Evropě tak otevřená databáze pro veřejnost neexistuje. Něco podobného mají v Dánsku a Velké Británii, ale tyto databáze jsou značně konzervativní," podotýká Beneš.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…