Nahradí zdravotní ústavy soukromníci?
S více než tisíci případy příušnic se letos museli potýkat lékaři v Ústeckém kraji. Epidemii se podařilo potlačit díky pečlivému monitoringu a následnému přeočkovávání. Novinka, kterou minulý týden schválila vláda, by však mohla způsobit, že by se tak brzo epidemii zastavit nemuselo podařit. Místo dosavadních čtrnácti zdravotních ústavů by totiž měly zůstat dva.V Praze a Ostravě.
"Podobná situace jako s příušnicemi je i u žloutenky. Když se objeví její ohnisko, zdravotní ústav ihned zasáhne a předejde šíření. Každá hodina v takových případech hraje roli, a pokud se problém bude řešit přes Prahu, projeví se to," vysvětluje Ivana Břeňková z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.
A nejde jen o epidemie. Zdravotní ústavy zajišťují například měření hluku z dálnic nebo testování nezávadnosti hraček. Nakolik tyto služby budou dostupné i po restrukturalizaci, zůstává otázkou.
Dražší očkování
"Ze čtrnácti zákonem určených zdravotních ústavů jich dnes ve skutečnosti funguje polovina – ve zbylých sedí pouze vrátný. Teď by měly zůstat jen dva, a ještě můžeme doufat, že nebudou privatizované," obává se Břeňková.
Podle ní už se dosavadní změny projevily. HIV poradny totiž byly dříve dostupné při ústavech v každém kraji. Jak ukazují poslední statistiky, od té doby, co má tuto oblast na starosti ústav v Praze, jde to s prevencí od desíti k pěti. Důvody pro zavedení novinky jsou přitom hlavně ekonomické. "Díky tomuto kroku se výrazně sníží administrativa – bude méně ředitelství, účetnictví a administrativního aparátu, ale výkonné složky zůstanou stejné. Teď může dojít jen ke snížení počtu administrativních pracovníků," vysvětlil před časem Deníku autor návrhu poslanec Marek Šnajdr (ODS).
Podle šéfky zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové však situace v krajích, kde jsou již nyní zdravotní ústavy jen na oko, dokazuje, že šetření tady příliš nefunguje.
"Některé činnosti převzaly soukromé firmy. Když se ale očkovací látky nakupovaly a distribuovaly přes zdravotní ústavy, jedna ampule protitetanového séra stála sedm korun.
Dnes se u soukromého dodavatele může vyšplhat až na 120 korun. Očkovací látky se přitom platí ze zdravotního pojištění," upozorňuje na jeden z problémů Žitníková.
Nezávislost nejistá
Podle Žitníkové u soukromých laboratoří nelze garantovat nezávislost a na veřejnost se z jejich strany vůbec nemusí dostat, že je testovaný výrobek zdravotně závadný. Kvůli stále nižšímu počtu zaměstnanců zdravotních ústavů je zase vyšší riziko, že se něco opomene. Odbory proto požadují, aby ústavy zůstaly alespoň čtyři – kromě toho v Praze a Ostravě ještě v Brně a Ústí nad Labem.
Ústav v Ústí je dokonce větší než ten v Ostravě.Aproti jeho sloučení neprotestují jen odbory a zaměstnanci, ale i samotný kraj. "Vyšetřujeme alergické reakce a poruchy imunity. Nevím, jaký budou mít po změnách kontakt ústečtí pacienti s lékaři z Prahy. Výsledky z laboratoří budou vytržené z kontextu," dodává Dalibor Jílek z Centra imunologie a mikrobiologie při ústeckém ústavu.
MICHAELA KOUBOVÁ
Vyšlo v: Benešovský deník; Nymburský deník; Boleslavský deník; Mělnický deník; Kutnohorský deník; Kolínský deník; Berounský deník; Kladenský deník; Příbramský deník; Pražský deník
---
O CO SE STARAJÍ ZDRAVOTNÍ ÚSTAVY
---
Vyšetřování rizikových nákaz (např. chřipka, salmonela, Exoli)
Očkování
Pylové zpravodajství
Rozbory vody, půdy nebo ovzduší
Rozbory potravin (ověřuje se např. energetická hodnota,
konzervanty a barviva, přítomnost toxických látek)
Testování zdravotní nezávadnosti hraček
Testování kosmetiky
Měření hluku a vibrací, hlukové mapy
Analýza zdravotního stavu obyvatel, vliv znečištěného ovzduší
- Podle zákona má být 14 zdravotních ústavů, v praxi jich však funguje pouze sedm. Novinka, která nyní míří do sněmovny, chce jejich počet ještě snížit - ústavy by měly zůstat pouze v Praze
a Ostravě.
- Odpůrci změny se obávají, že ústavy nezvládnou zajišťovat služby související s ochranou veřejného zdraví na současné úrovni.
U soukromých firem, které by část rozborů a testování mohly převzít, však hrozí, že budou výsledky šité na míru zadavateli.
ZDROJ: ZÚ, OSZ
Zdroj: Regionální deníky