Nadstandardy ekonomice moravských nemocnic nepomáhají
Nadstandardy ekonomice nemocnic na jihu Moravy příliš nepomáhají
Příjmy za nadstandardní služby tvoří jen zlomek příjmů jihomoravských nemocnic. Lidé mají největší zájem o lépe vybavené pokoje, lehčí sádry a lepší oční čočky. Například největší nemocnice v kraji, Fakultní nemocnice Brno, má roční příjem za některé nadstandardní zdravotnické výkony necelých 1,5 milionu korun. Celkové roční výnosy nemocnice jsou zhruba šest miliard korun.
Například o odlehčené sádry není podle představitelů nemocnic příliš velký zájem. V Kyjově si za ni loni připlatili pacienti ve 20 případech, což je jedno procento všech fixací. Ve Znojmě chtělo odlehčenou sádru pět procent pacientů, v Břeclavi 57 lidí. Břeclavská nemocnice si tak přišla na 23.000 korun.
Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně je podle mluvčí Šárky Urbánkové o odlehčené sádry větší zájem než o kvalitnější oční čočky. "V případě čoček se jedná většinou o pacienty, pro které má nadstandard význam například s ohledem na profesní zaměření a přináší mu s ohledem na výkon práce nebo třeba sportovní aktivity značný profit v současnosti i pro budoucnost," uvedla Urbánková. Ve Znojmě využívá podle mluvčího nemocnice Pavla Jajtnera možnost doplatit si lepší oční čočky 70 procent operovaných pacientů, v Břeclavi a Kyjově tuto možnost nenabízí.
O nadstandardní pokoje je zájem stálý, jejich obsazenost se ale v různých nemocnicích liší. Například ve Znojmě nebo v brněnské nemocnici u sv. Anny jsou prý téměř neustále stoprocentně obsazené. "U nás je největší zájem samozřejmě na porodním oddělení, dále například na chirurgii či urologii. Na využití má vliv diagnóza pacienta, délka hospitalizace a finanční situace," uvedla mluvčí břeclavské nemocnice Radomíra Schweitzerová. V Břeclavi loni za nadstandardní pokoje lidé zaplatili 550.000 korun. Všeobecně využívají nadstandardy spíše lidé s kratší dobou hospitalizace nebo ti, kteří si přejí mít v nemocnici své blízké.
Lidé z jihu Moravy mohou slevy v nemocnicích čerpat také díky Rodinným pasům a Senior pasům, které vydává krajský úřad. Například v Jihomoravské dětské léčebně má doprovod dítěte s pasem slevu 50 procent na pobyt, v nemocnicích v Ivančicích a Břeclavi je sleva deset procent za nadstandardní pokoj. Znojemská nemocnice nabízí slevu 50 procent za nadstandardní pokoj. Ve Vyškově mají držitelky pasů 20 procent slevu na mamografické vyšetření.
Některé nemocnice nabízejí také možnost vybrat si operatéra za příplatek, služba ale není na jihu Moravy příliš populární. Ve Fakultní nemocnici Brno ji podle mluvčí Anny Mrázové loni využili tři lidé, kteří tak přispěli do nemocniční kasy částkou 35.000 korun. "U nás je také možné domluvit si operatéra, ale v našich poměrech se to prakticky vždy děje tak, že se domluví pacient individuálně na oddělení, a pokud je to technicky možném, snažíme se mu vyhovět bezplatně," uvedl ředitel kyjovské nemocnice Petr Svoboda. Zavedení služby do budoucna zvažují i ve Znojmě.
Moravskoslezské nemocnice: Největší zájem je o komfortní pokoje
Z nadstandardních služeb, které nemocnice v Moravskoslezském kraji nabízejí svým pacientům, je největší zájem o komfortnější pokoje. Přestože si za ně v závislosti na vybavení lidé musejí připlatit i několik set korun denně. Pacienti si sice od loňska mohou připlatit například i za lehčí sádru, očkování či lepší oční čočku, ale poptávka po těchto službách není ve většině nemocnic nějak výrazná. Vyplynulo to z vyjádření zástupců zdravotnických zařízení.
"Zájem o nadstandardní pokoje roste. Máme je na gynekologii, urologii a na interním oddělení. Nemocnice plánuje jejich rozšíření," řekl mluvčí Slezské nemocnice v Opavě Daniel Svoboda. O ekonomicky náročnější variantu zdravotní péče je podle něj naopak zájem pacientů relativně malý. "Souvisí to s ekonomickou situací pacientů. Největší zájem je z těchto služeb o nitrooční čočky, má ho asi deset procent nemocných, a pak o takzvané plastové sádry," uvedl Svoboda.
Podobné zkušenosti mají i v krnovské nemocnici, kde je také vyšší zájem především o nadstandardní pokoje. "Zájem o nadstandardní služby je. Odhadl bych to tak na 20 procent. Největší zájem je o nadstandardní pokoje na porodnici a o nadstandardní pokoje na lůžkách interny a chirurgie," uvedl náměstek ředitele pro léčebnou péči Ivan Pavlák. Nemocnice nabízí nadstandardní pokoje pouze na větších odděleních, na těch menší je nemá z kapacitních důvodů. Ceny se pohybují kolem 300 až 400 korun za den. "Ceny nadstandardních služeb vychází z nákladů na tento typ péče a samozřejmě i z poptávky," podotkl Pavlák.
Největší poptávku po nadstandardních pokojích má i ostravská Vítkovická nemocnice, kde jsou ceny od 300 do 650 korun. "Co se týče nadstandardních služeb stanovených vyhláškou ministerstva zdravotnictví, zájem o tyto služby je u nás minimální a lidé se na tyto nadstandardní služby prakticky ani neptají," řekla mluvčí nemocnice Hana Szotkowská. Pokud už si pacienti chtějí za něco připlatit, pak jde hlavně o odlehčené sádry.
V Městské nemocnici Ostrava se pacienti kromě komfortnějších pokojů zajímají také o implantaci nitroočních čoček. Vloni podstoupilo tento zákrok asi 150 pacientů. "Zájem o využití nadstandardních pokojů je velmi vysoký. Městská nemocnice Ostrava disponuje 24 pokoji tohoto druhu. Nadstandardní pokoje jsou u všech běžných lůžkových oddělení," uvedla mluvčí nemocnice Darina Majková.
Havířovská nemocnice se podle ředitele Jana Ference snaží peníze získané jako příplatky za nadstandardní pokoje vracet zpět do jejich vybavení. "Naším cílem je, aby vždy z vybraných částek za nadstandardní pokoje šlo 50 procent na jejich obnovu a zlepšování vybavení," uvedl Ferenc s tím, že nemocnice má celkem 13 takových pokojů. Největší zájem o ně mají pacienti na interním, porodním, chirurgickém, dětském či neurologickém oddělení.
V Olomouckém kraji hlásí malý zájem o nadstandardy
Nemocnice v Olomouckém kraji zatím evidují malý zájem o placené nadstandardy. Když už se lidé pro nadstandardní materiály rozhodnou, investují hlavně do nitroočních čoček. Vyplývá to ze statistik největších zdravotnických zařízení v Olomouckém kraji. Nadstandardy povolil zákon od loňského ledna. Do té doby si lidé mohli legálně připlatit pouze na lepší pokoj a péči nehrazenou ze zdravotního pojištění, jako třeba akupunkturu nebo přítomnost otce u porodu.
"Obecně je zájem o tyto nadstandardní služby minimální. V porovnání s celkovými příjmy nemocnic tvoří příjmy z těchto nadstandardních služeb asi 0,05 procenta," řekla ČTK Hana Szotkowská, mluvčí společnosti Agel, která provozuje nemocnice v Prostějově, Přerově, Šternberku a Šumperku. Pacienti podle ní mají zájem hlavně o nitrooční čočky. "Zhruba 25 procent všech implantovaných čoček jsou čočky s doplatkem. U odlehčených dlah a sáder je zájem minimální," podotkla.
Ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL), která je největším zdravotnickým zařízením v kraji, si ekonomicky náročnější variantu zdravotní péče, tedy takzvaný nadstandard, mohou pacienti vybrat jen v případě sádry a nitrooční čočky. Za sádru si pacienti FNOL mohou za nadstandard připlatit až 60 korun, u nitroočních čoček doplatek u nejdražší varianty činí 21.510 korun. "Za odlehčenou sádru si v průměru připlatí 15 pacientů měsíčně, za čočky si dosud připlatilo od zavedení nadstandardů bezmála 250 pacientů," řekl ČTK mluvčí FNOL Egon Havrlant.
Poskytování nadstandardů, které stanovuje vyhláška, nemocnicím v Olomouckém kraji nepřináší žádný zisk, může být však důležitou konkurenční výhodou. "Pacient doplatí pouze rozdíl mezi reálnými náklady a tím, co nám za tuto péči uhradí zdravotní pojišťovny," upozornil Havrlant.
Pozvolna se podle Szotkowské zvyšuje poptávka také po nadstandardních službách, které nestanovuje vyhláška a nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Do této kategorie spadají například nadstandardní pokoje či různé rehabilitační procedury. "Nemocnice nabízí například manuální i přístrojové lymfodrenáže, masáž lávovými kameny, klasické i rekondiční masáže nebo ošetření laserem. O tyto služby roste mezi pacienty zájem, neboť mají jistotu, že jsou v péči odborníků," podotkla.
Lidé si v nemocnicích skupiny Agel mohou zaplatit také podrobné vyšetření zrakového nervu na speciálním přístroji nebo za plastickou operaci očních víček. "Pacienti s poškozením kloubních chrupavek, s bolestmi kloubů, šlach a svalů mohou v našich nemocnicích využít speciální léčebnou metodu ACP, tedy takzvanou léčbu vlastní krví pacienta, která rovněž není hrazena zdravotními pojišťovnami," uvedla Szotkowská.
O nadstandardy mají pacienti na Vysočině značný zájem
O nadstandardní služby mají pacienti v nemocnicích na Vysočině značný zájem. Klienti zdravotnických zařízení si podle zjištění ČTK nejčastěji připlácejí za různé druhy nitroočních čoček a odlehčené a barevné sádry. Pacienti považují pořízení čoček při současných cenách brýlí za dobrou investici. Na mnoha odděleních, zejména porodnických, jsou k dispozici nadstandardní pokoje. Například v jihlavské porodnici je pět nadstandardních pokojů neustále plně obsazeno.
"K přibližně dvěma desítkám nadstandardních pokojů na různých odděleních přibude možná už v létě druhý pokoj na dětském oddělení vybavený vlastním počítačem, televizí, barevnými obkladačkami či povlečením," uvedla mluvčí nemocnice Monika Pytlíková. Zhruba dva měsíce slouží nadstandardní pokoj i pacientům chirurgického oddělení. Zatím nikdo z klientů jihlavské nemocnice podle její mluvčí nevyužil možnosti zvolit si ošetřujícího lékaře.
Hospitalizovaní pacienti mohou mít na svém pokoji zdarma vlastní televizi a mohou si na pokoj přijímač bez poplatku také zapůjčit. Bezplatné je wi-fi připojení k internetu. Letošní novinkou je půjčování tabletů iPad. V jihlavské nemocnici jich mají 24. Poplatek je 50 korun za den. Pacient k zapůjčení tabletu potřebuje jen občanský průkaz.
Tablety půjčuje pacientům i havlíčkobrodská nemocnice. "Pacienti už přijímají některé nadstandardní placené služby jako samozřejmost a hojně jich využívají," řekla mluvčí zařízení Petra Černo. Pacienty hojně využívaná je například nabídka použití speciálních přístrojů na chirurgické odstranění varixů nebo hemoroidů. "Někteří pacienti se také zajímali o možnost většího výběru jídla za příplatek. Zjistíme možnosti a službu bychom případně zavedli od příštího roku," uvedla mluvčí.
Žádanou placenou službou je také půjčování odsávačky mléka pro maminky nebo monitory dechu pro novorozence. Pacienti, kteří mají obavy z bolesti, například při vyšetření na kolonoskopii, si mohou zaplatit jednorázové použití vysoce účinného inhalačního analgetika.
Plně využívají nadstandardní pokoje i pacienti pelhřimovské nemocnice. Kromě běžných placených služeb je podle lékařů oblíbená například léčba kolenního kloubu aplikací vlastní plazmy. Od loňska mohou klienti využít službu ambulance preventivní péče. Lékaři jim vyšetří aktuální zdravotní stav a doporučí jeho zlepšení.
Podobné nadstandardní služby nabízejí také nemocnice v Třebíči a Novém Městě na Moravě. Klienti a pacienti najdou seznamy poskytovaných služeb včetně ceníků na webových stránkách krajských nemocnic.
Nadstandardy v nemocnicích ve Zlínském kraji nelákají, jen pokoje
Pacienti ve Zlínském kraji příliš nevyužívají nabídky nadstandardních výkonů a služeb v nemocnicích. Výjimkou jsou nadstandardní pokoje na různých odděleních, o které je velký zájem. Lidé si také rádi připlatí za lepší čočky při očních operacích. Například odlehčené sádry si však žádají jen minimálně, zjistila ČTK od mluvčích zdravotnických zařízení. Nadstandardy nabízejí nemocnice od loňského ledna.
O lépe vybavené pokoje zlínské krajské nemocnice je značný zájem. "Dva takové pokoje pro maminky v šestinedělí v gynekologicko-porodnickém oddělení jsou obsazeny pořád. V dětském oddělení je o nadstandardní pokoj také velký zájem, a to zejména u rodičů malých dětí," uvedla mluvčí nemocnice Karla Havlíková. Hodně využívaný je podle ní také pokoj na interním oddělení. Pacienti, kteří jdou na plánovaný výkon, si ho na daný termín dokonce rezervují, dodala Havlíková. Za lépe vybavený pokoj se platí 600 korun denně.
Z nadstandardních výkonů je ve Zlíně zájem například o čočky při operaci šedého zákalu, zejména o různé typy se speciálními filtry, o čočky korigující astigmatismus a o čočky multifokální, které umožňují vidět na dálku i do blízka po operaci. "O nadstandard mělo zájem asi 45 procent pacientů, kteří prošli očním oddělením," řekla Havlíková. Naopak o lehčí plastovou fixaci místo klasické sádry projevilo v průběhu letošního ledna zájem ani ne deset pacientů.
Podobně je tomu ve vsetínské nemocnici. "Zájem o lehčené sádry je poměrně malý. Naopak výrazný zájem mají pacienti v případě aplikace nadstandardních nitroočních čoček. Chtějí, aby jejich problémy se zrakem byly řešeny co nejkomplexněji a za použití kvalitního materiálu," řekla mluvčí nemocnice Lenka Plačková. Více než polovina implantací nitrooční čočky je prováděna právě s nadstandardním materiálem. Mezi vyhledávané placené služby patří v tamní nemocnici také termoterapie či kineziotaping, odborná aplikace pásky, která snižuje bolest, pomáhá sportovcům a lidem po úrazech.
Ve valašskomeziříčské nemocnici je podle její mluvčí Hany Szotkowské zájem o nadstandardní služby mizivý. "Například o odlehčené sádry projevili zájem za celý minulý rok pouze tři lidé. Zájem je jedině o nadstandardní pokoje. Příjmy z nadstandardních služeb v porovnání s celkovými příjmy nemocnice jsou proto zcela zanedbatelné," řekla mluvčí.
Také v Uherském Hradišti jsou často využívané nadstandardně vybavené pokoje, platí se za ně od 200 do 500 korun. Pacienti vyhledávají i kosmetické služby a ošetření na kožním oddělení či služby očního oddělení a ortopedie. Lepší vybavení pokoje si za 360 korun rádi zaplatí také lidé hospitalizovaní v Kroměříži, "Zájem je také na gynekologicko-porodnickém oddělení o využití inhalačního analgetika, které výrazně pomáhá snížit vnímání porodní bolesti," uvedla mluvčí nemocnice Veronika Klímová.
ČTK
Zdroj: ČTK