Naděje pro pacienty s karcinomem plic
Jeden z 12 českých mužů zemře na rakovinu plic, stejný osud stihne i každou třicátou ženu. Ročně onemocní rakovinou plic v České republice 5000 lidí. Dosavadní léčebné výsledky jsou spíše skličující a naději dává pacientům nová cílená biologická léčba. Není však vhodná ve všech případech a i ona jim často může prodloužit život jen o několik měsíců. Novinářům to řekl přednosta kliniky pneumologie a hrudní chirurgie Fakultní nemocnice Na Bulovce Petr Zatloukal.
Osmdesát procent karcinomů plic patří mezi takzvané nemalobuněčné nádory, které lze léčit cílenou biologickou léčbu. Nyní se v časném stádiu pacienti operují, v dalším jsou ozařováni. U pacientů, u nichž už vznikly metastázy, přichází v úvahu jen chemoterapie. Stav se zlepší v první fázi jen u 20 až 35 procent nemocných. Kompletní vyléčení se podaří u dvou až pěti procent případů.
Poznání molekulárních principů metastázování a buněčné komunikace přispělo k rozvoji cílené biologické léčby, která zasahuje klíčové struktury nádorové buňky a dokáže je usmrtit. Začíná se používat především u některých zhoubných nádorů prsu, tlustého střeva, nádorů v oblasti hlavy a krku, ledvin a nově také plic. Nenahrazuje chemoterapii, ale lze ji s ní kombinovat. Je však relativně drahá. Léky na jeden měsíc stojí zhruba 80.000 korun.
Podle lékaře Jiřího Pešiny, který zastupuje farmaceutickou firmu, je zatím nejmodernějším lékem je v ČR léčeno několik desítek pacientů s rakovinou plic. Většinu léků v rámci klinické studie dodává výrobce.
Přednosta onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a Ústavu radiační onkologie nemocnice Na Bulovce Luboš Petruželka uvedl, že onkologická léčba spěje k individualizaci a za pomoci techniky mikročipů je možné v současnosti získat kompletní molekulární charakteristiku zhoubného nádoru. V blízké budoucnosti lze očekávat širší využití této metody pro klinickou praxi.
Zatloukal řekl, že ještě na počátku 20. století byl karcinom plic spíše vzácné onemocnění. Zhruba v 90 procentech případů je na vině kouření. Nemocní s rakovinou plic často umírají do několika měsíců, někdy i týdnů. Pokud je choroba zjištěna v časném stádiu, pět let od stanovení diagnózy přežije 60 procent pacientů. Tři čtvrtiny onemocnění jsou však zjištěny v době, kdy již vznikly vzdálené metastázy.
Lidé se bohužel většinou obracejí na lékaře pozdě. Mezi příznaky zhoubného bujení patří kašel, chrapot, opakované záněty plic. Kuřáci jsou však na kašel zvyklí. Varovat by je měly stopy krve v hlenu.
Zdroj: ČTK